درمان مینی اسکرو ارتودنسی

مینی اسکرو؛ نوآوری جدید در ارتودنسی

مینی اسکرو ارتودنسی (Orthodontic Mini-Screw) یک فناوری پیشرفته و مدرن در حوزه ارتودنسی است. همانند سایر روش‌های ارتودنسی، از مینی اسکرو به منظور اصلاح موقعیت دندان‌ها و و رفع ناهنجاری‌های فک‌ها استفاده می‌شود. در این روش برای اعمال فشار به دندان‌ها، جابجایی و انتقال آن‌ها به موقعیت صحیح، از اسکروهای کوچک و خودخراش بهره می‌برند. استفاده از اسکروهای کوچک، امکان تصحیح دقیق‌تر و سریع‌تر موقعیت دندان‌ها را فراهم می‌کند.

مینی اسکروها به دلیل ابعاد کوچک و توانایی در کنترل دقیق نیروهای ارتودنسی، به عنوان یک ابزار قدرتمند برای ارتقاء کارایی درمان ارتودنسی شناخته می‌شوند.

در این مقاله، به طور مفصل به معرفی و بررسی مینی اسکرو ارتودنسی، مزایا و معایب آن، کاربردها و تاثیر آن در بهبود موقعیت دندان‌ها خواهیم پرداخت. تا پایان با ما همراه باشید.

مینی اسکرو ارتودنسی چیست؟

مینی اسکرو ارتودنسی یک تکنیک جدید و مدرن در علم ارتودنسی است که به منظور اصلاح موقعیت نامناسب دندان‌ها و فک‌ها به کار می‌رود. در این روش، از اسکروهای کوچک برای ایجاد نیروهای متغیر بر روی دندان‌ها استفاده می‌کنند. این اسکروها به صورت ثابت در سطح دندان‌ها یا بافت‌های نرم قرار می‌گیرند و باعث ایجاد تغییرات کنترل‌شده در موقعیت دندان‌ها می‌شوند.

به عبارت دیگر مینی اسکروها به عنوان یکی از وسایل ارتودنسی، پیچ‌ها یا میخ‌های کوچکی مشابه ایمپلنت‌های دندانی هستند. زمانی که در ارتودنسی به انکوریج قوی برای حرکت دندان‌ها نیاز باشد، از این پیچ‌هابه عنوان تکیه گاه استفاده می‌شود. این ابزارها درون استخوان فک قرار داده شده و به کمک آن‌ها، دندان‌ها در جهت مناسب حرکت داده می‌شوند. مینی اسکروها با توجه به نیاز بیمار، ممکن است در بین ریشه‌های دندان‌های عقبی، زیر بینی، بالای چانه و گاهی ممکن است در سقف دهان (کام) قرار بگیرند.

مینی اسکروها به دلیل ابعاد کوچک و طراحی خاص خود، قادرند نیروهای دقیق و تدریجی به دندان‌ها وارد کرده و موجب جابجایی آن‌ها به موقعیت مطلوب می‌شوند. تغییر متناوب موقعیت اسکروها، تنظیم دقیق‌تر و سریع‌تر موقعیت دندان‌ها امکان‌پذیر می‌کند.

این روش به عنوان جایگزینی موثر برای روش‌های ارتودنسی‌ سنتی در نظر گرفته می‌شود. زیرا موجب کاهش طول دوره درمان و تنظیم و اصلاح موقعیت دندان‌ها با دقت بالاتر شده و کمترین تاثیر را روی زندگی روزمره بیماران دارد. پیچ ارتودنسی و مینی ایمپلنت ارتودنسی نام‌های دیگری است که معمولا برای این روش بکار می‌روند.

انواع پیچ های مینی اسکرو ارتودنسی

تاریخچه مینی اسکرو دندان

تاریخ ظهور اولین نسخه از اسکروها به قرن نوزدهم بازمی‌گردد، اما ایده ورود مینی اسکروها به دنیای ارتودنسی در دهه ۱۹۷۰ اتفاق افتاد. در این دوره ارتودنتیست‌ها برای کاهش اندازه اسکروها و بهینه‌سازی نحوه استفاده از آن‌ها ابتکارهای موثری را ارائه دادند. در سال‌های ۱۹۹۰، فناوری دیگر نیز به کمک این روش آمدند تا امکان تعبیه اسکروها در موقعیت‌های مختلف روی دندان‌ها و حتی روی بافت‌های نرم فراهم شود.

در سال‌های اخیر، تکنولوژی توسعه یافته‌تری در زمینه مواد و طراحی اسکروها به وجود آمده است که به عنوان مینی اسکروها شناخته می‌شوند. اسکروهایی با ابعاد فوق‌العاده کوچک که با دقت بالا کار گذاشته شده و موقعیت دندان‌ها و نیروهای وارد بر آن‌ها را کنترل می‌کنند. این تکنیک در دهه ۲۰۰۰ وارد مرحله تجاری شد و در حال حاضر به طور گسترده در تمام دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردهای اسکرو ارتودنسی

تکنیک پیشرفته مینی اسکرو در ارتودنسی، کاربردهای متعددی دارند که در نهایت موجب به اصلاح موقعیت نامناسب دندان‌ها، هماهنگی و منظم شدن آن‌ها کمک می‌کنند. این ابزارهای کوچک و دقیق به ارتودنتیست‌ها اجازه می‌دهند تا به شکل دقیق‌تری به رفع نواقص ارتودنتی بپردازند. برخی از کاربردهای مهم مینی اسکروها عبارتند از:

تنظیم فاصله بین دندان‌ها

مینی اسکروها ابزاری قدرتمند برای تنظیم فواصل بین دندان‌ها هستند که با اعمال نیروهای مناسب بر روی دندان‌ها، موجب تصحیح فواصل نامناسب بین آن‌ها می‌شوند. مینی اسکرو برای از بین بردن فاصله دندان ها، یک درمان مطمئن حساب می شود.

اصلاح جابجایی‌های عمودی و افقی

مینی اسکروها به اصلاح جابجایی‌های عمودی و افقی دندان‌ها نیز کمک می‌کنند. با تنظیم نیروها به شکل دقیق، دندان‌ها به موقعیت مطلوب هدایت می‌شوند. به عبارت دیگر مشکلاتی مانند تصحیح اورجت بزرگ (بیرون‌زدگی دندان‌های جلویی فک بالا)، دیپ بایت (همپوشانی زیاد دندان‌های فک پایین)، اپن بایت (تماس نداشتن دندان‌های جلویی فک بالا با فک پایین) و ترازکردن دندان‌ها در قسمتی که دندان از دست رفته است و تکیه‌گاهی وجود ندارد، با این روش امکان‌پذیر است.

کنترل تورم‌های لثه

در برخی موارد، استفاده از مینی‌اسکروها برای کنترل تورم لثه و ایجاد فضای کافی در مناطق مشکل‌دار مفید است.

ارتودنسی پیچیده

در مواردی که بهم ریختی دندان‌ها و ناهنجاری فک‌ها شدید است و درمان ارتودنسی شکل پیچیده‌ای به خود می‌گیرد، مینی اسکروها به عنوان ابزاری توانمند برای ایجاد تغییرات دقیق و چندگانه در موقعیت دندان‌ها عمل می‌کنند.

درمان‌های خاص

در مورد درمان‌های خاص مانند مشکلات مربوط به ناهماهنگی فک، تصحیح موقعیت دندان‌ها پس از جراحی فک‌ها یا درمان‌های تخصصی دیگر، روش مینی اسکرو بهترین انتخاب برای ارتودنسی خواهد بود.

درمان لبخند لثه ای با مینی اسکرو

یکی از کاربردهای ارتودنسی مینی اسکرو درمان لبخند لثه‌ای است. با کمک مینی اسکرو دندان‌های جلویی فک بالا به سمت عقب حرکت کرده و دندان‌ها هم‌تراز می‌شوند. این موضوع به تدریج موجب درمان لبخند لثه‌ای خواهد شد.

برطرف کردن لبخند لثه ای با مینی اسکرو دندان

مزایای مینی اسکرو دندان

از جمله مزایای متعدد مینی ایمپلنت ارتودنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کوچک و ظریف: پیچ‌های ارتودنسی بسیار کوچک هستند و در اکثر موارد به طور مستقیم به سطح دندان یا بافت‌های نرم چسبانده می‌شوند. این امر باعث می‌شود که ظاهر ارتودنسی کمتر دیده شده و راحتی بیشتری برای بیمار فراهم شود.
 2. دقت بالا: مینی‌اسکروها به دلیل اندازه‌ی کوچک خود، قابلیت ایجاد نیروهای دقیق و کنترل‌شده بر روی دندان‌ها را دارند. این دقت بالا به معنی تصحیح دقیق‌تر و سریع‌تر موقعیت دندان‌ها است.
 3. کاربردهای گسترده: این تکنیک را می‌توان در موارد مختلف و متنوع نیاز به درمان ارتودنسی بکار برد. از جمله اصلاح فاصله‌های بین دندان‌ها، اصلاح جابجایی‌های عمودی و افقی دندان‌ها و حتی در موارد خاص مانند اصلاح اختلالات پیچیده.
 4. کوتاه بودن طول درمان: به دلیل دقت بالا و افزایش تغییرات موقعیتی در هر بار تنظیم، اغلب مراحل درمان با مینی اسکروها، مدت کوتاه‌تری نسبت به روش‌های سنتی ارتودنسی طول می‌کشد.
 5. تغییرات متنوع: مینی اسکروها به واسطه طراحی‌های مختلف به ارتودنتیست‌ها امکان می‌دهند تا با توجه به نیازهای خاص هر بیمار، نیروها را به موقعیت‌های مختلف اعمال کنند.
 6. عدم نیاز به هدگیر ارتودنسی: مینی‌اسکروها به اندازه‌ی کافی پایدار هستند بنابراین در این روش نیازی به هدگیر ارتودنسی نیست و بیمار راحتی بیشتری دارد.

معایب مینی اسکرو

استفاده از مینی اسکروها در ارتودنسی، با وجود تمام مزایای، معایبی نیز به همراه دارد که در نظر گرفتن آن‌ها در فرآیند درمان حائز اهمیت است. برخی از معایب مینی اسکروها عبارتند از:

 • هزینه بیشتر نسبت به روش‌های سنتی ارتودنسی
 • نیاز به تجربه و مهارت برای نصب و تنظیم مینی اسکروها
 • تغییرات در زبان و طعم دهان
 • نیاز به مراقبت دقیق‌تر و توجه بیشتر به رعایت بهداشت به منظور جلوگیری از التهاب‌ لثه‌ها

روش درمان با مینی اسکرو ارتودنسی چگونه است؟

در این بخش به طور خلاصه مراحل انجام مینی اسکرو ارتودنسی را شرح می‌دهیم.

نمونه درمان ارتودنسی مینی اسکرو

۱-    بررسی و تشخیص

در ابتدا پزشک ارتودنتیست با معاینه و انجام بررسی‌های مختلف از جمله گرفتن تصاویر رادیوگرافی، مدل‌های دندانی و ارزیابی کلینیکی، نیازهای درمانی بیمار را تشخیص داده و تصمیم می‌گیرد که آیا استفاده مینی اسکروها مناسب است یا خیر!

۲-    برنامه‌ریزی

پس از تشخیص، پزشک برنامه‌ریزی دقیقی برای نصب مینی اسکروها انجام می‌دهد. این برنامه‌ریزی شامل تعیین موقعیت‌های اسکروها بر روی دندان‌ها و نحوه اعمال نیروهای مورد نیاز به منظور تغییر موقعیت دندان‌ها است.

۳-    آماده‌سازی

در این مرحله، دندان‌ها و بافت‌های اطراف آنها تمیز می‌شوند تا به اسکروها بتوانند به طور دقیق روی دندان‌ها قرار بگیرند.

۴-    نصب مینی اسکرو

پیچ‌های ارتودنسی با استفاده از ابزارهای خاص و تجهیزات ویژه نصب می‌شوند. این اسکروها باید با دقت در مکان مناسب نصب شوند تا موقعیت‌های مورد نظر را تحت تاثیر قرار دهند.

۵-    تنظیم نیروها

پزشک ارتودنتیست نیروهای مورد نیاز برای تغییر موقعیت دندان‌ها را با توجه به برنامه‌ریزی تعیین می‌کند. این نیروها با تنظیم دقیق پیچ‌ها بر روی دندان‌ها اعمال می‌شوند.

۶-    پیگیری و مراقبت

پس از نصب مینی اسکروها، بیمار باید دستورات و راهنمایی‌های دندانپزشک را دقیقا دنبال کند. همچنین، رعایت بهداشت دهانی و مراجعات منظم به کلینیک ارتودنسی نیز ضروری است.

تجربه و تخصص پزشک ارتودنتیست در انجام مینی ایمپلنت ارتودنسی بسیار مهم است. به عنوان بیمار، بهتر است با پزشک خود در مورد مراحل دقیق درمان و توقعات خود صحبت کنید تا بهترین نتیجه را از درمان ارتودنسی خود بدست آورید. ( نکات مراقبت های ارتودنسی به صورت کامل)

ارتودنسی مینی اسکرو برای چه کسانی مناسب نیست؟

افراد زیر نمی‌توانند از درمان مینی ایمپلنت ارتودنسی استفاده نمایند:

 • افراد سیگاری
 • بیماران مبتلا به اختلالات متابولیک استخوان
 • افرادی تحت درمان طولانی‌مدت با بیس فسفونات
 • نوجوانانی که رشد اسکلتی آن‌ها کامل نیست
 • افرادی که بهداشت دهانی مناسب ندارند.
 • مبتلایان به بیماری‌های لثه
 • افرادی سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است.
 • افرادی که دچار اختلالات خونریزی

مینی ایمپلنت ارتودنسی

خطرات و عوارض مینی اسکرو ارتودنسی

استفاده از مینی اسکرو دندان همچنان که برای اصلاح موقعیت دندان‌ها و فک‌ها مفید است، ممکن است با برخی خطرات و عوارض همراه باشد. اما نگران نباشید، مشورت با پزشک و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و مراقبتی می‌تواند عوارض مینی اسکرو ارتودنسی را به طرزچشم‌گیری کاهش دهد.

 • درد و تورم موقت: پس از نصب مینی اسکروها، ممکن است درد و تورم موقتی در اطراف آنها ایجاد شود. این عوارض معمولا طی چند روز پس از نصب کاهش می‌یابند.
 • آسیب به لثه و بافت‌های نرم: اگر اسکروها به نحو درست نصب نشوند یا مراقبت‌های بهداشت دهانی لازم صورت نگیرد، ممکن است به لثه و بافت‌های نرم دهان آسیب وارد شود.
 • راحت نبودن زبان: حضور مینی اسکروها در دهان ممکن است در ابتدا باعث ناراحتی زبانی شود، اما با گذر زمان، بیمار به این وضعیت عادت می‌کند.
 • بروزعفونت‌ها: چنانچه فرد بهداشت دهانی مناسب را رعایت نکند، باکتری‌ها می‌توانند عفونت‌های دهانی را ایجاد کنند که به عنوان یک عارضه جدی درمان ارتودنسی محسوب می‌شود.
 • خراشیدگی و سایش دهانی: در برخی موارد مینی اسکروها موجب خراش و سایش بافت‌های دهانی می‌شود. این عارضه معمولا در ابتدای استفاده مشاهده می‌شود.
 • عدم تعادل بین دندان‌ها: نصب اسکروها باید به گونه‌ای انجام شود که تعادل بین دندان‌ها حفظ شود. اگر اسکروها به طرز نادرستی نصب شوند، می‌تواند تعادل دندان‌ها را بهم بزنند.

نکات قابل توجه در درمان مینی اسکرو ارتودنسی

برای استفاده از این روش ارتودنسی لازم است موارد زیر را مد نظر قرار دهید. توجه به این نکات موجب کاهش عوارض مینی اسکرو ارتودنسی و افزایش موفقیت درمان خواهد شد.

انتخاب پزشک ارتودنتیست با تجربه و متخصص در استفاده از مینی اسکروها برای تشخیص نیازهای خاص هر بیمار و انتخاب اسکروهای مناسب

 • تهیه اسکروهای با کیفیت و دقیق از تولید کنندگان معتبر
 • توجه ویژه به بهداشت دهانی برای پیشگیری از خرابی دندان‌ها، التهاب و عفونت لثه
 • رعایت دقیق دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های دندانپزشک برای مراقبت و نگهداری صحیح اسکروها
 • تعویض به موقع اسکروها جهت حفظ کارایی درمانی آن‌ها
 • کنترل مرتب نیروهای اعمالی به دندان‌ها توسط اسکروها برای جلوگیری از آسیب به دندان‌ها

نتیجه‌گیری

در این مطلب، مفهوم و کاربردهای مینی اسکرو ارتودنسی به‌طور جامع مورد بررسی قرار گرفت. مینی اسکروها به عنوان یک نوآوری پیشرفته در حوزه ارتودنسی به منظور اصلاح موقعیت دندان‌ها و فک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ابزارها با ابعاد کوچک و طراحی خاص، توانایی ایجاد نیروهای دقیق و متغیر را دارند که به تنظیم دقیق‌تر موقعیت دندان‌ها کمک می‌کند.

برای استفاده از مینی ایمپلنت ارتودنسی سعی کنید پزشک ارتودنتیست متخصص و با تجربه‌ای را انتخاب کنید که نیاز درمانی شما را به طور دقیق تشخی داده بهترین روش ارتودنسی را متناسب با شرایط شما بکار ببرد.

در نهایت، استفاده مناسب از مینی اسکرو دندان با همکاری دندانپزشک موجب بهبود کیفیت و کارایی درمان ارتودنسی شده و به بیماران امکان تجربه راحتی و نتایج بهتر را می‌دهد.

 

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *