ارتودنسی سرامیکی چیست

ارتودنسی سرامیکی + مزایا، معایب و قیمت

ارتودنسی سرامیکی یکی از انواع روش‌های ارتودنسی است که در آن از براکت‌هایی با جنس سرامیک در طول دوره درمان ارتودنسی استفاده می‌شود. این روش درمانی طرفداران زیادی دارد، زیرا با بریس‌های شبیه به دندان یا شفاف، کمتر قابل مشاهده است. اگر قصد استفاده از این روش درمانی را دارید با ما همراه باشید تا به بررسی نکات و مزایا و معایب این روش نسبت به سایر روش‌ها بپردازیم.

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

در د‌رمان‌های ارتودنسی از حلقه‌های فلزی بر روی دندان‌های جلو استفاده می‌شود. وجود این ابزارها و دستگاه‌های فلزی باعث می‌شود، بسیاری از افراد علیرغم نیاز به درمان ارتودنسی از انجام آن صرف نظر کنند. اما با وجود ارتودنسی سرامیکی، دیگر مشکل بریس‌های فلزی وجود نداشته و هر فردی می‌تواند از این روش درمانی برای اصلاح دندان‌های خود استفاده کند. انواع ارتودنسی سرامیکی عملکردی کاملا مشابه با روش فلزی دارد، اما ساختار و جنس بریس‌ها از سرامیک شفاف یا کاملا همرنگ دندان است. به این صورت به هیچ عنوان درون دهان قابل مشاهده نیست. قیمت ارتودنسی سرامیکی نیز همانند روش‌های دیگر با توجه به موارد مختلفی تعیین می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

براکت سرامیکی مناسب چه افرادی است؟

به طو کلی این نوع درمان ارتودنسی مناسب افرادی است که با دیده شدن بریس‌ ارتودنسی در دهانشان مشکل دارند، این نوع براکت به این دلیل که بی رنگ است و اصطلاحا به آن سرامیکی می‌گویند، مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است.

اما استفاده از براکت سرامیکی برای چه نوع مشکلات و ناهنجاری‌هایی مناسب است؟

 • بیمارانی که مشکل اوربایت دارند: در این حالت دندانهای فک بالا، دندان‌های فک پایین را پوشش نمی‌دهند.
 • بیمارانی که مشکل اپن بایت دارند: دندانهای فک بالا و پایین با هم مشکل دارند و موقع بستن دهان، دندان‌ها روی یکدیگر جفت نمی‌شوند.
 • بیمارانی که مشکل کراس بایت دارند: یعنی دندانهای فک پایین دندانهای فک بالا را نمی‌پوشانند.

( محتوای پیشنهادی : ارتودنسی متحرک)

براکت‌های شفاف برای کودکان مناسب است؟

به دلیل نوع جنس و شکننده بودن این نوع براکت‌ها، متخصصین زیاد توصیه به استفاده از این نوع براکت برای کودکان نمی‌کنند، زیرا دندانهای دائمی کامل در نیامده است؛ و ممکن است فشار ناشی از رویش دندان‌ها باعث شکسته شدن براکت شود. به همین دلیل بهترین گزینه برای کودکان، استفاده از ارتودنسی ثابت از نوع فلزی است.

مزایای ارتودنسی سرامیکی

استفاده از این روش ارتودنسی باعث شده تا تمام افراد حتی کسانی که به دلیل دیده شدن ابزارها و دستگاه‌های ارتودنسی فلزی برای درکان اقدام نکرده‌اند، از این روش استفاده کنند. مهم‌ترین مزایای ارتودنسی سرامیکی به صورت زیر هستند:

 • استفاده از براکت‌هایی کاملا شفاف یا همرنگ دندان، باعث می‌شود به هیچ عنوان درون دهان جلب توجه نکنند و فرد به راحتی از آن‌ها در هر موقعیتی استفاده کند.
 • در افرادی که با مشکلاتی مانند فاصله بین دندانی، اوربایت یا … همراه هستند، استفاده از این نوع ارتودنسی بسیار توصیه شده است.
 • ارتودنسی سرامیکی زیبایی ظاهری بیشتری نسبت به ارتودنسی فلزی دارد، به همین دلیل توسط بزرگسالان و افراد بیشتری ترجیح داده می‌شود.
 • ارتودنسی سرامیکی خود در دو نوع، شفاف یا همرنگ دندان وجود دارد. می‌توانید بریس‌هایی کاملا شفاف یا دقیقا همرنگ با دندان‌های خود داشته باشید.
 • نصب براکت‌ها مشابه با بریس‌های فلزی است و برای هر ردیف دندان تقریبا در زمان یک ساعت انجام می‌شود.
 • براکت‌های سرامیکی برخلاف براکت‌های فلزی، هیچ اختلالی در روند تصویربرداری رادیولوژی ایجاد نمی‌کنند.
 • در ارتودنسی سرامیکی می‌توانید از الاستیک‌ها، اورینگ یا کش ارتودنسی با رنگ‌های متنوع برای رنگی کردن ارتودنسی استفاده کنید.

مزایا و معایب ارتودنسی سرامیکی

معایب ارتودنسی سرامیکی

اما این روش درمانی در کنار مزیت‌های گفته شده دارای معایبی است که قبل از درمان بهتر است با آن‌ها آشنا شده تا بتوانید به درستی تصمیم گیری کرده و بهترین روش درمانی را متناسب با شرایط خود انتخاب کنید.

 • اولین و مهم‌ترین عیب براکت سرامیکی، ظریف‌تر و شکننده بودن جنس آنهاست. بریس‌های فلزی مقاومت بسیار بالایی دارند، اما در نوع سرامیکی ممکن است با ضربه یا فشار دچار آسیب و شکستگی شده و مجبور به تعویض آن شوید. دوام و ماندگاری کمتری نسبت به مدل‌های فلزی دارند.
 • بریس‌های سرامیکی اندازه‌ای تقریبا بزرگ‌تر از نوع فلزی دارند. همچنین هنگام استفاده از آن‌ها احساس تیزی و زبری بیشتری خواهید داشت. این موضوع می‌تواند باعث آزار و اذیت شما شود.
 • هزینه براکت‌های سرامیکی نسبت به نوع فلزی بیشتر است. اگر به دنبال روش کم هزینه‌تری برای ارتودنسی دندان هستید، روش سرامیکی توصیه نمی‌شود.
 • زمان درمان و اصلاح موقعیت دندان‌ها به کمک ارتودنسی سرامیکی بیشتر از نوع فلزی است. این مشکل نیز به دلیل جنس سرامیک و شکننده بودن آن است که میزان فشار کمتری بر روی آن اعمال می‌شود.
 • امکان ایجاد لکه بر روی دندان‌ها و همچنین ساییدگی و آسیب به مینای دندان در استفاده از براکت سرامیکی وجود دارد. دلیل این امر محکم بوده جنس سرامیک نسبت به ساختار دندان‌ است.
 • در این روش درمانی معمولا از کش‌های سفید و بی رنگ نیز استفاده می‌شود که به مرور زمان و مخصوصا به دلیل مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای رنگی، تغییر رنگ پیدا کرده و مجبور به تعویض آن‌ها هستید.

عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی سرامیکی

همان‌طور که گفته شد قیمت این روش درمانی با توجه به موارد مختلفی تعیین می‌شود. از آنجایی که معمولا هزینه بیشتری نسبت به بریس‌های فلزی دارند، تعیین قیمت آن‌ها به دغدغه‌ای مهم برای افراد تبدیل شده است. با توجه به مواد اولیه وارداتی و تغییراتی که روزانه در قیمت ارز و محصولات مرتبط صورت می‌گیرد، نمی‌توان به طور قطعی هزینه این روش درمانی را مشخص نمود. هزینه ارتودنسی سرامیکی

اما موارد مختلفی وجود دارد که بر هزینه نهایی تأثیر دارند. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم. (مشاهده لیست کامل هزینه ارتودنسی در سال ۱۴۰۲)

جنس براکت‌ها

جنس مواد به کار رفته برای تهیه این بریس‌های سرامیکی مهم‌ترین موضوع در تعیین قیمت آن‌هاست. براکت‌های این نوع ارتودنسی از جنس‌هایی کاملا شفاف یا همرنگ دندان ساخته می‌شود، تا در طول درمان ظاهر طبیعی دهان و دندان حفظ شود. از جنس‌های مختلفی مانند پلاستیک یا پرسلین ساخته شده که هر کدام دارای قیمت‌های مختلفی هستند. به دلیل تفاوت قیمت در مواد اولیه براکت سرامیکی و فلزی، هزینه این نوع ارتودنسی بیشتر است.

رنگ براکت‌ها

در ارتودنسی سرامیکی می‌توانید از بریس‌های با جنس سرامیک به رنگ روشن، همرنگ دندا‌ن‌ها یا کاملا بی رنگ و نامرئی استفاده کنید. به راحتی می‌توانید بریس‌های کاملا مشابه با دندان‌های خود انتخاب کنید. رنگ بریس‌ها و میزان شفاف بودن یا همرنگ دندان بودن آن‌ها، تأثیر مستقیمی بر روی هزینه ارتودنسی خواهد داشت.

شدت ناهنجاری دندان‌ها

یکی دیگر از مواردی که بر قیمت ارتودنسی سرامیکی تأثیر دارد، میزان ناهنجاری و شدت نامرتب بودن دندان‌های بیمار است. هرچه مشکلات دندانی شدیدتر باشند، طول درمان مدت زمان بیشتری خواهد بود و فرد نیاز بیشتری به استفاده از ارتودنسی خواهد داشت. این موضوع بر روی هزینه تأثیر دارد. همچنین با افزایش طول درمان امکان شکستگی ارتودنسی‌ها و نیاز به ترمیم و تعویض قطعات بیشتر شده و هزینه درمان نیز افزایش می‌یابد.

نامرئی بودن ارتودنسی

مهم‌ترین مزیت ارتودنسی سرامیکی نامرئی بودن آن است و همین موضوع مهم‌ترین دلیل برای افزایش قیمت آن نسبت به سایر روش‌ها ازجمله بریس‌های فلزی است. ( اطلاعات کامل درباره ارتودنسی نامرئی)

درمان ارتودنسی سرامیکی چقدر طول می‌کشد؟

به دلیل نوع درمان و تجهیزاتی که استفاده می‌شود، طول دوره درمان ارتودنسی سرامیکی کمی بیشتر از ارتودنسی فلزی است. ولی به صورت حدودی بسته به میزان شدت ناهنجاری و مشکلات، از ۶ ماه تا ۳۶ ماه ممکن است طول بکشد.

علت تغییر رنگ براکت‌های سرامیکی چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانید ارتودنسی سرامیکی به راحتی تغییر رنگ نمی‌دهند و جنس آن‌ها در مقابل تغییر رنگ مقاوم است. اما در کنار آن‌ها از اتصالات دیگری مانند الاستیک‌های رنگی استفاده می‌شود که پس از مدتی ممکن است دچار لکه و تغییر رنگ شوند. نکات مختلفی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید از تغییر رنگ آن‌ها و همچنین لکه دار شدن دندان‌ها جلوگیری کنید.

 • پس از هر وعده غذایی از مسواک و نخ دندان استفاده کنید تا هیچ ذره غذایی در لابه لای آن‌ها باقی نماند.
 • مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی که باعث تغییر رنگ دندا‌ن‌ها می‌شوند را از برنامه غذایی خود حذف کنید.
 • سیگار کشیدن از مهم‌ترین عوامل تغییر رنگ دندان و اجزا و اتصالات بریس است.
 • به صورت منظم در جلسات تعیین شده توسط متخصص ارتودنسی خود شرکت کنید تا در صورت نیاز براکت‌ها یا سیم‌های ارتودنسی تعویض شوند.

استفاده از سیم سفید برای براکت سرامیکی

بله در طول دوره درمان امکان استفاده از سیم‌های سفید در طول درمان وجود دارد، آنهم برای اینکه براکت‌ها کمتر روی دندان‌ها دیده شوند. اما از آنجایی که نوعی روکش سفید رنگ بر روی سیم‌ها قرار دارد، ممکن است به مرور زمان این روکش از بین برود و بخش هایی از سیم زیرین پیدا شود.

براکت ارتودنسی

سوالات متداول

در ادامه به یک سری از سوالات متداولی که توسط کاربران و بیماران بسیار زیاد پرسیده می‌شود، پاسخ خواهیم داد.

ارتودنسی سرامیکی در دسته ارتودنسی نامرئی قرار می‌گیرد؟

بله براکت‌های سرامیکی یکی از انواع ارتودنسی نامرئی است و در این دسته قرار میگیرد، در واقع این نوع براکت‌ها به دلیل جنسی که دارند، بسیار همرنگ دندانها هستند و به راحتی دیده نمی‌شوند.

ارتودنسی سرامیکی بهتر است یا فلزی؟

ارتودنسی فلزی از قدیمی‌ترین روش‌های درمان است که در مدت زمان کم تأثیر قابل توجهی بر مرتب شدن دندان‌ها دارد. اما اگر به دنبال روش‌های نامرئی برای کمتر دیده شدن هستید، از ارتودنسی سرامیکی استفاده کنید.

قیمت ارتودنسی سرامیکی بیشتر است یا فلزی؟

معمولا هزینه ارتودنسی در روش سرامیکی بیشتر است. این موضوع به دلیل تفاوت در جنس و ساختار و طول درمان ارتودنسی سرامیکی است.

آیا مشکلات و ناهنجاری‌های شدید دندانی‌ به کمک این روش قابل درمان هستند؟

معمولا از روش ارتودنسی سرامیکی برای برطرف کردن مشکلات جزئی استفاده می‌شود. زیرا در مشکلات جدی‌تر زمان درمان بسیار طولانی‌تر می‌شود.

آیا ارتودنسی سرامیکی باعث تغییر رنگ دندان می‌شود؟

ارتودنسی‌ها به تنهایی باعث تغییر رنگ دندان نمی‌شوند. اما اگر فرد بهداشت دهان و دندان را رعایت نکند، دندان‌ها دچار تغییر رنگ و پوسیدگی می‌شوند. این موضوع در تمام روش‌های ارتودنسی صدق می‌کند.

ارتودنسی سرامیکی برای چه افرادی مناسب است؟

این روش درمان برای تمام افراد حتی کودکان مناسب است. اما معمولا افرادی که تمایلی به دیدن شدن بریس‌ها ندارند و یا شرایط کاری آن‌ها به صورتی است که علاهق‌ای به دیده شدن ارتودنسی خود ندارند، از این روش استفاده می‌کنند. دانشجویان، خوانندگان، گویندگان و … از این افراد هستند.

سخن آخر

درمان ارتودنسی یکی از بهترین روش‌ها برای داشتن دندان‌های صاف و مرتب و لبخندی زیبا است. این روش درمانی خود با ابزارهای گوناگون و با روش‌های مختلفی قابل انجام است. ارتودنسی سرامیکی یکی از کاربردی‌ترین روش‌هاست که به دلیل استفاده از براکت‌هایی از جنس سرامیک شفاف یا همرنگ دندان، طرفداران زیادی دارد. این روش دارای مزایا و معایبی است که در این مقاله به طور کامل به آن‌ها پرداخته شد.

اگر شما هم برای رفع ناهنجاری های دندان به دنبال یک متخصص هستید، می‌توانید به مطب دکتر علیرضا خدیوی مراجعه کنید.

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *