هزینه ارتودنسی 1402

قیمت ارتودنسی دندان و لیست هزینه انواع ارتودنسی 1402

بالا بودن هزینه ارتودنسی در مقایسه با بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی، بر هیچ‌کس پوشیده نیست. اما با آگاهی بر اهمیت این درمان و تاثیر انکارنشدنی آن روی کیفیت زندگی فرد، خواهیم دید که قیمت ارتودنسی دندان در برابر مزایای آن (ایضا پیچیدگی و طول درمان‌) کاملا منطقی است.

از طرف دیگر، در صورت آشنایی با عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی دندان و راه‌های کاهش آن، دیگر احتیاجی نیست صرفا به خاطر شنیدن مبلغی بالا به کلی درمان را فراموش کرد. در ادامه به همین موارد می‌پردازیم تا دید بهتری از هزینه این درمان به دست آوریم.

اما پیش از آن، اجازه دهید هزینه ارتودنسی ۱۴۰۲ را به طور خلاصه مرور کنیم

در جدول زیر لیست هزینه های انواع خدمات ارتودنسی را به تفکیک مشاهده می کنید. لیست قیمت مربوط به سال 1402 و بروز شده است.

 

نام خدمات

هزینه

ارتودنسی فانکشنال

از 22 میلیون تومان به بالا

ارتودنسی Face Mask (با پلاک متحرک یا ثابت)

از 22 میلیون تومان به بالا

ارتودنسی ثابت یک فک (بسته به سن بیمار و نیاز به کشیدن دندان)

از 25 میلیون تومان به بالا

ارتودنسی ثابت دو فک (بسته به سن بیمار و نیاز به کشیدن دندان)

از 35 میلیون تومان به بالا

ارتودنسی برای جراحی فک (بسته به شدت مشکل)

از 55 میلیون تومان به بالا

اضافه شدن دستگاه فانكشنال ثابت به ارتودنسی ثابت

10 میلیون تومان

ارتودنسی دندان نهفته برای هردندان

10 ميليون تومان به هزينه درمان اضافه می‌شود

نصب هرعدد مینی اسکرو

5 میلیون تومان

براکت سرامیکی برای هرفک

10 میلیون تومان

براکت دیمون

15 ميليون تومان به هزينه درمان اضافه می‌شود

براکت دیمون سفید

25 ميليون تومان به هزينه درمان اضافه می‌شود

ارتودنسی نامرئی شفاف (بسته به شدت مشکل، تعداد فک‌های درگیر، تعداد پلاک‌ها و کمپانی سازنده)

از 70 تا 75 میلیون تومان

نصب فيكس ريتينر برای هرفک

2 میلیون تومان

نصب مجدد براكت

450 هزار تومان بر اساس نوع براكت

 

عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی 1402

جدول بالا حتما دید مناسبی از هزینه خدمات گوناگون یک ارتودنتیست به شما داده است. اما باید توجه داشته باشید که این ارقام لزوما ثابت نیستند، و به این معنا نیست که قرار است شما هم حتما چنین مبالغی را بپردازید.

در ادامه عوامل موثر بر افزایش/کاهش قیمت ارتودنسی دندان را مرور می‌کنیم تا بهتر متوجه شوید:

 

روش انتخاب‌شده

قدم اول برای محاسبه هزینه‌ها این است که ببینیم درمان بیمار به چه روشی انجام خواهد شد. دندان‌ها (با هر سطح از ناهنجاری) با یکی از این دو روش صاف می‌شوند:

 • ترازکننده‌های ساخته‌شده از پلاستیک شفاف (ارتودنسی متحرک یا ارتودنسی نامرئی)
 • یا بریس‌هایی که از براکت و سیم استفاده می‌کنند (ارتودنسی ثابت)

مهمترین عواملی که به تجویز هریک از این روش‌های می‌انجامد عبارت‌اند از: نوع ناهنجاری، ترجیحات شخصی بیمار و بعضا بودجه او.

همان‌طور که در جدول دیدید، به طور میانگین هزینه ارتودنسی ۱۴۰۲ (به تبعیت از سال‌های گذشته) برای ارتودنسی نامرئی بالاتر است. البته این موضوع بیشتر برای پلاک‌های صادق است که خارج از کشور ساخته شده باشند. پلاک‌های ساخته‌شده در لابراتوارهای مستقر در ایران قیمت بهتری دارند.

اما همچنان فاکتورهای زیادی وجود دارد که می‌تواند هزینه هرروش را کاهش/افزایش دهد. در بخش‌های بعد این فاکتورها را ملاحظه می‌کنید.

قیمت ارتودنسی دندان با توجه به نوع ارتودنسی انتخاب شده متفاوت است.

نوع بریس انتخاب‌شده

اگر روش ثابت انتخاب شد، اول از همه اینکه چه بریسی را انتخاب می‌کنید روی قیمت ارتودنسی تاثیر خواهد گذاشت. تفاوت زیادی بین هزینه بریس‌های فلزی در مقایسه با بریس‌های شفاف سرامیکی و لینگوال با براکت‌های گوناگون وجود دارد. هزینه ارتودنسی با بریس‌های فلزی معمولا کمترین است.

آن‌طور که متخصص‌های بسیاری می‌گویند، اساسا همه بریس‌ها می‌توانند نتایج مشابهی به بیمار بدهند. اما اینکه چرا برای درمان هرفرد ممکن است از دستگاه متفاوتی استفاده شود، که متعاقبا قیمت ارتودنسی دندان را تغییر می‌دهد، به ترجیح شخصی بیمار، نوع ناهنجاری و نهایتا تشخیص متخصص بستگی دارد.

 

هزینه ارتودنسی با بریس فلزی

بریس‌های سنتیِ ثابت با براکت‌ها و سیم‌های فلزی (استیل ضد زنگ) ساخته می‌شوند. آنها قادر به اصلاح طیف وسیعی از ناهنجاری‌های دندانی هستند، و معمولا باید هر چهار تا شش هفته یک‌بار تنظیم شوند تا دندان‌ها را به محل صحیح‌شان هدایت کنند. این نوع بریس ها به صورت ارتودنسی ثابت روی دندان نصب می شود.

گذشته از پایین بودن هزینه ارتودنسی فلزی در سال ۱۴۰۲ و تمام سال‌های گذشته، مقاومت بسیار عالی آنها نیز به محبوبیت آنها افزوده است. چون به این ترتیب احتمال شکستن سیم‌ها و براکت‌ها به شدت کاهش یافته و هزینه‌های احتمالیِ تعمیرات را هم به بیمار تحمیل نمی‌کند.

 

هزینه ارتودنسی نامرئی با بریس شفاف و سرامیکی

بریس‌های سرامیکی تفاوتی از نظر ساختار، توانایی اصلاح ناهنجاری‌ها و یا حتی مراحل ارتودنسی با نمونه‌های فلزی ندارند؛ تنها براکت‌های آنها از جنس سرامیک بی‌رنگ یا هم‌رنگ دندان است. سیم آنها نیز می‌تواند فلزی نباشد تا نهایتا کل دستگاه به شدت کمتر به چشم بیاید.

قیمت سیم کشی دندان با بریس‌های سرامیکی (ارتودنسی سرامیکی) تقریبا دوبرابر بریس‌های فلزی است. از طرف دیگر، این بریس‌ها مقاموت کمتری نسبت به مدل‌های فلزی دارند و آسیب دیدن‌شان بیشتر است.

افرادی که به هیچ عنوان نمی‌خواهند از بریس فلزی استفاده کنند اما ناهنجاری آنها به قدری خفیف نیست که با الاینرهای شفاف درمان شود، کاندید مناسبی برای درمان با این گزینه هستند. به صورت کلی به این نوع درمان که بریس ها به صورت نامرئی و در معرض دید نیستند، ارتودنسی نامرئی گفته می شود.

هزینه ارتودنسی سرامیکی با بریس های نامرئی معمولا گران تر از ارتودنسی فلزی است.

 

بریس لینگوال

بریس لینگوال با نام ارتودنسی لینگوال مخفی یا نامرئی هم شناخته می‌شود؛ چون در این درمان براکت‌ها پشت دندان‌ها نصب می‌شوند و تقریبا اصلا دیده نمی‌شوند. بین “بریس”‌های گوناگون (و بدون در نظر گرفتن پلاک‌های شفاف)، هزینه ارتودنسی دندان با بریس لینگوال معمولا بالاترین است.

علت این موضوع بیشتر به زمان‌بر بودن نصب براکت‌ها، تنظیم و برداشتن آنها برمی‌گردد. همچنین، این یکی از پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین درمان‌های ارتودنسی است که متخصصان تنها در صورت آموزش دیدن می‌توانند آن را ارائه کنند.

مجموعه این موارد قیمت ارتودنسی به این روش را بالا می‌برد؛ هرچند بیشتر افراد به دلیل موقعیت براکت‌ها در دهان از نصب آنها صرف نظر می‌کنند. اما متخصصان خاطر نشان می‌کنند که این احساس ناراحتی نهایتا برای شش هفته یا ماه اول پابرجاست و بیمار به زودی به آنها عادت می‌کند.

ارتودنسی لینگوال به دلیل نصب بریس ها در پشت دندان، هزینه بالاتری دارد.

 

براکت انتخاب‌شده

یکی از عواملی که روی قیمت سیم کشی دندان با بریس‌های ثابت تاثیر می‌گذارد، نوع براکت آنهاست. دو نوع براکت داریم: براکت معمولی و براکت دیمون.

 

براکت معمولی (فلزی، سرامیکی)

اصولا کمتر می‌شنویم که کسی از عبارت “ارتودنسی با براکت معمولی” استفاده کند. چون حالت پیش فرض این دستگاه‌ها با همین براکت‌هاست که اتفاقا بسیار رایج هستند. کمترین هزینه نیز مربوط به همین براکت‌ها می‌شود. البته اگر براکت معمولی از نوع سرامیکی باشد، هزینه آن بیشتر خواهد بود.

 

براکت دیمون (فلزی، سرامیکی)

در بریس‌هایی با براکت معمولی، سیم قوس‌دار از شیار باریک موجود در وسط آنها عبور داده می‌شود. در آخر هم برای فیکس کردن سیم، سیم با استفاده از کش‌های ارتودنسی به براکت وصل می‌شود. اما طراحی براکت دیمون به گونه‌ای است که به استفاده از کش‌های الاستیک احتیاجی نیست.

همین سیستم پیشرفته‌تر ضمن ساده کردن کار بیمار و متخصص، هزینه ارتودنسی در سال ۱۴۰۲ را افزایش می‌دهد. یادآوری می‌کنیم که براکت‌های دیمون نیز در دو نوع معمولی و سفید (سرامیکی) در دسترس هستند، و مدل دوم هزینه بیشتری دارد.

هزینه ارتودنسی دیمون از ارتودنسی معمولی گران تر است که به دلیل قابلیت تنظیم این نوع ارتودنسی است.

 

نوع و شدت ناهنجاری

از همان ابتدا متوجه شدیم که نوع ناهنجاری دهان و دندان (مال اکلوژن) و همچنین شدت آن تاثیر زیادی روی کل فرآیند درمان و هزینه آن دارد. به طور کلی، این ناهنجاری‌ها را می‌توان در دوگروه قرار داد:

 • ناهنجاری‌ها ساده مانند:
  • وجود فاصله کم بین دندان‌ها
  • کج بودن چنددندان جلویی
  • رشد ناکافی فک در کودکان
 • ناهنجاری‌های پیچیده مانند:
  • اوربایت (جلو بودن دندان‌های فک بالا)
  • آندربایت (جلو بودن دندان‌های فک پایین)
  • کراس‌بایت (قرار گرفتن دندان‌های فک بالا پشت دندان‌های فک پایین)
  • اپن‌بایت (وجود فاصله بین دندان‌های فک بالا و پایین و باز ماند دهان)
  • اورجت (بالا بودن اختلاف دندان‌های فک بالا و پایین)
  • شلوغی بیش از حد دندان‌ها

مشخصا قیمت ارتودنسی دندان برای ناهنجاری‌های گروه دوم بیشتر است. برخی وضعیت‌ها حتی درمان پیچیده‌تری را می‌طلبند، و صرفا ارتودنسی برای آنها پاسخگو یا اصلا مناسب نیست. مثلا وضعیت اپن‌بایت را در نظر بگیرید. در این حالت ممکن است متخصص به جای سیم‌کشی دندان‌ها، جراحی فک (ارتوگناتیک) را تجویز کند.

همچنین، بیمار ممکن است درگیرِ چندین ناهنجاری باشد (مثلا هم دندان‌ها به شدت شلوغ باشند، هم موقعیت فک‌ها صحیح نباشد). این موضوع هم هزینه ارتودنسی را افزایش خواهد داد.

سن بیمار

خلاصه بگوییم، هزینه‌های این درمان برای کودکان نسبت به بزرگسالان کمتر است. این به این خاطر است که اصلاح ناهنجاری‌ها (شامل حرکت دادن دندان‌ها و فک‌ها) در کودکان و در سن رشد ساده‌تر است. البته اینجا هم می‌تواند استثنائاتی وجود داشته باشد.

 

قیمت ارتودنسی کودکان

برای بیماران جوان، شاید دندان‌ها در دومرحله جابه‌جا شوند. در مرحله اول، دندان‌های شیری برای ایجاد فضای مناسبِ دندان‌های دائمی کشیده می‌شوند؛ یا از بریس‌ها برای صاف کردن دندان‌ها و رفع سایر مشکلات استفاده شود.

مداخله زودهنگام یکی از راه‌های صرفه‌جویی در هزینه ارتودنسی دندان و بریس‌هاست؛ این می‌تواند شامل استفاده از وسیع‌کننده‌های کام برای ایجاد فضابرای دندان‌هایی باشد که تازه رشد می‌کنند. مداخله زودهنگام شاید نیاز به یک برنامه درمانی جامع را در مراحل بعد برطرف نکند، اما می‌تواند روند مرتب‌سازی را آسان‌تر کند و هزینه کلی را کاهش دهد.

ارتودنسی کودکان با الاینرهای شفاف هم ممکن است، اما بریس‌ها همچنان گزینه بهتری هستند. چون کودکان ممکن است نظم و انضباط لازم برای نگهداری و استفاده صحیح از آنها را نداشته باشند، و نتیجه نهایی را به خطر بیندازند.

 

ارتودنسی بزرگسالان

حرکت دادن دندان‌های بزرگسالان دشوارتر از دندان‌های کودکان است. بیماران مسن‌تر هم ممکن است ساختار استخوانی شکننده‌ای داشته باشند که اگر خیلی سریع جابه‌جا شود، مستعد شکستگی خواهد بود. بنابراین مراقب درمان‌های سریع با مبالغ پایین برای قیمت ارتودنسی دندان باشید.

مشکل دیگر تمایل دندان‌ها به بازگشت به موقعیت پیشین در صورت نگهداری نامناسب پس از درمان است. نهایتا نتایج به مهارت ارتودنتیست بستگی دارد، بنابراین عکس‌های قبل و بعد ارتودنسی توسط متخصص مدنظر را (ترجیحا برای افرادی که وضعیت مشابه شما داشتند) حتما مقایسه کنید.

 

 

طول درمان

هرچه طول درمان بیشتر باشد، قیمت ارتودنسی دندان های جلو، عقب یا کل فک‌ها بیشتر می‌شود. طول دوره درمان بیش از هرچیز از نوع، شدت و تعداد ناهنجاری‌های تاثیر می‌پذیرد. علاوه بر این، درمان طولانی‌تر اغلب به معنای معاینه حضوری بیشتر برای تنظیمات است. بنابراین انجام ویزیت‌های بیشتر در کلینیک می‌تواند هزینه نهایی را افزایش دهد.

اما درمان‌های ارتودنسی به طور متوسط چقدر طول می‌کشند؟ بسته به نیازها و انتظارات بیمار، این درمان می‌تواند از 6 تا 36 ماه متغیر باشد. هرماه نیز برای تنظیم دستگاه باید به ارتودنتیست مراجعه کرد. اطلاع دقیق از طول دوره درمان تنها با معاینه دقیق میسر است.

قیمت سیم کشی دندان در کودکان و بزرگسالان با توجه میزان سختی کار و طول درمان ممکن است متفاوت باشد.

تخصص و مهارت ارتودنتیست

هزینه ارتودنسی دندان تنها از شهر به شهر متفاوت نیست، و می‌تواند از متخصصی به متخصص دیگر در یک شهر نیز متفاوت باشد. تخصص ارتودنتیست، مهارت و سابقه او، مواد و لوازمی که به کار می‌گیرد از جمله فاکتورهایی است که منجر به اعلام مبالغ متفاوت از سمت متخصص‌ها می‌شود.

برخی متخصصان و کلینیک‌ها هزینه‌ها را صرفا بر اساس شهر و منطقه فعالیت‌شان، و محبوبیت درمان تنظیم می‌کنند. به همین خاطر، مقایسه قیمت سیم کشی دندان توسط کلینیک‌ها و ارتودنتیست‌های فعال در مطب‌های شخصی پیش از شروع درمان بسیار مهم است.

مثلا اگر هدف‌تان پیدا کردن متخصص ارتودنسی میرداماد است، حتما هزینه خدمات متخصص‌های فعال در مناطق دیگر پایتخت را هم بررسی کنید. نهایتا شما باید به دنبال فردی با تخصص و مهارت قابل اتکا باشید، با نمونه‌های کارهای مطلوب و متعدد و هزینه منطقی.

 

سایر عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی دندان

این درمان شامل هزینه‌های ثابت و متغیر دیگری هم می‌شود که در ادامه ملاحظه‌شان می‌کنید:

 

کشیدن دندان

بسته به شرایط بیمار، درمان او می‌تواند بدون کشیدن حتی یک دندان آغاز شود. اما برخی دیگر به اینکار احتیاج دارند. علاوه بر کشیدن دندان، ممکن است عملیات دیگری از جمله جرم‌گیری، ترمیم، عصب‌کشی و پر کردن دندان‌ها هم لازم باشد که هرکدام هزینه مجزای خود را دارند.

 

جراحی فک

بیمارانی که دچار انحراف فک هستند، باید انتظار اضافه شدن هزینه جراحی فک (ارتوسرجری) را به هزینه ارتودنسی داشته باشند. اینکار عملیات بیشتر برای بزرگسالان تجویز می‌شود که یادآوری کردیم حرکت دادن فک و دندان آنها با ارتودنسی ساده و بعضا امکان‌پذیر نیست.

 

نصب مینی اسکرو

مینی اسکرو یا مینی پیچ ارتودنسی که هزینه‌اش را در جدول هزینه ارتودنسی ۱۴۰۲ دیدید، پیچ فلزی کوچکی است که از طریق لثه داخل استخوان فک قرار می‌گیرد تا به این ترتیب مانند یک لنگر عمل و به تصحیح موقعیت دندان‌های نامرتب کمک کند. این پیچ‌ها بیشتر برای عقب‌ماندگی فک بالا کاربرد دارند.

 

ریتینر ثابت/متحرک

پس از پایان درمان اصلی، ریتینرها یا نگهدارنده‌ها باید برای مدتی در دهان قرار بگیرند تا نتایج به دست آمده تثبیت شوند. مشابه خود ارتودنسی، این نگهدارنده‌ها هم ممکن است ثابت یا متحرک باشند.

نمونه متحرک ضمن اینکه توجه بیشتری از بیمار برای استفاده صحیح می‌طلبد، کمی از نمونه‌های ثابت اقتصادی‌تر است.

نگهدارنده های ارتودنسی برای کاربرد های خاص اصلاح فک و دندان با قیمت های مختلف قابل استفاده هستند.

استفاده از ابزارهای فانکشنال

این دستگاه‌ها بیشتر برای بیماران جوان کاربرد دارد و به عنوان مکمل درمان اصلی آنها به کار می‌رود. نکته ثابت اینجاست که هرکدام هزینه مخصوص به خود را دارند؛ هرچند اکثرا نسبت به درمان اصلی بسیار پایین‌تر است. در ادامه برخی از این دستگاه‌ها را معرفی کرده‌ایم:

 • فیس ماسک: این دستگاه متحرک خارج از دهان و بیشتر برای بیماران 8 الی 14 سال نصب می‌شود. فیس ماسک موقعیت فک‌های جلوآمده را اصلاح می‌کند.
 • هدگیر: این دستگاه نیز متحرک بوده و خارج از دهان قرار می‌گیرد. کاربرد اصلی آن برای کودکان و نوجوانان جهت هم تراز کردن فک‌ها و اصلاح بایت است. هزینه هدگیر از فیس ماسک بیشتر است.
 • فضانگهدار: وقتی دندان شیری‌ای زودتر از موعد بیفتد، متخصص با استفاده از این وسیله فاصله ایجادشده را تا زمان رویش دندان دائمی حفظ می‌کند. عدم استفاده از این وسیله می‌تواند باعث نامرتبی دندان‌ها و آسیب به بافت لثه شود. این وسیله کوچک هزینه زیادی ندارد، و در مقایسه با قیمت سیم کشی دندان عملا ناچیز است.
 • وسیع‌کننده کام: همان‌طور که از نام آن مشخص است، این دستگاه فانکشنال برای وسیع‌کردن کام (سقف دهان) بیمار کاربرد دارد.

 

هزینه‌های جانبی ارتودنسی

باقی هزینه‌های اضافه‌شده به مبلغ اصلی درمان می‌تواند شامل موارد زیر نیز بشود:

 • مشاوره اولیه (بسته به سیاست مطب یا کلینیک)
 • هزینه رادیوگرافی و عکس‌برداری
 • هزینه قالب‌گیری از دندان‌ها
 • تهیه موم ارتودنسی
 • نصب مجدد براکت‌های جداشده
 • تعویض براکت‌های شکسته‌شده

قیمت ارتودنسی دندان های جلو چقدر است؟

قیمت ارتودنسی دندان های جلو هم از همین فاکتورهایی تبعیت می‌کند که به آنها اشاره شد. باید توجه داشت که حتی اگر تنها یک یا دو دندان جلویی مشکل داشته باشد، باز هم باید ارتودنسی به طور کامل و روی تمام دندان‌های فک (بالا، پایین یا هردو) انجام شود. ممکن است شما در ظاهر فقط نیاز به ارتودنسی دندان های جلو داشته باشید که در این صورت پزشک با معاینه دقیق به شما می گوید که ایا ارتودنسی یک فک برای شما کافی است یا هر دو فک را باید ارتودنسی کنید. قیمت ارتودنسی چهار دندان جلو نیز در صورتی که با ارتودنسی یک فک کافی باشد، می تواند کمتر از ارتودنسی کامل باشد.

این به این خاطر است که هرفک مانند یک واحد یکپارچه است، و حرکت دادن حتی یکی-دو دندان روی تمام دندان‌ها تاثیر می‌گذارد. بنابراین برای کسب بهترین نتیجه و ماندگاری آن، بهبود جویدن و زیبایی صورت نصب بریس برای کل فک توصیه می‌شود.

به این ترتیب، قیمت ارتودنسی دندان های جلو  با هزینه ارتودنسی برای یک یا دو فک تفاوتی ندارد.

 

 

آیا بیمه هزینه ارتودنسی دندان را تقبل می‌کند؟

برای کاهش هزینه‌ها با استفاده از پوشش بیمه باید دونکته را مدنظر داشت:

 • آیا بیمه شما (همه یا بخشی از) هزینه این درمان را پوشش می‌دهد؟
 • آیا متخصص مدنظر شما با آن شرکت بیمه همکاری دارد؟

اگر پاسخ هردو مثبت بود، هزینه نهایی تا حد خوبی کاهش پیدا می‌کند.

توجه داشته باشید که اکثرا اگر این درمان تحت پوشش باشد، تنها محدود به روش‌های سنتی آن می‌شود. یعنی وقتی درمان از نظر پزشکی برای شما ضروری تشخیص داده شود. چون همان‌طور که می‌دانید، هزینه ارتودنسی درمان‌هایی با جنبه‌های زیبایی معمولا پوشش داده نمی‌شود.

 

آیا باید هزینه ارتودنسی را یکجا پرداخت؟ (ارتودنسی اقساطی)

ارتودنتیست‌ها و بیماران بر سر بالا بودن هزینه‌های این درمان توافق دارند. به همین خاطر، مدت‌هاست که کلینیک‌ها و مطب‌ها سیستم دریافت هزینه به صورت قسطی را اجرا می‌کنند تا به بیماران فشار نیاید.

معمولا بیشتر مراکز به این صورت عمل می‌کنند که یک‌چهارم تا یک‌سوم کل هزینه ارتودنسی ۱۴۰۲ را در ابتدا دریافت کرده، و باقی مبلغ را برای چندین ماه قسط‌بندی می‌کنند.

در کلینیک‌های دکتر «علیرضا خدیوی» نیز هزینه‌ها با صورت اقساطی دریافت می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مطب مدنظر در تماس بگیرید.

هزینه ارتودنسی متحرک

چطور می‌توان قیمت سیم کشی دندان را کاهش داد؟

امکان پرداخت هزینه‌ها تا حد زیادی به بیماران کمک می‌کند (حتی برخی مراکز تمام هزینه را از ابتدا قسط‌بندی می‌کنند)؛ اما علاوه بر آن، می‌توان همچنان مبلغ نهایی را تا حدی کاهش داد:

 • انتخاب گزینه‌هایی با هزینه مناسب: هر متخصصی که مبلغ بیشتری دریافت می‌کند لزوما بهترین گزینه نیست. در سراسر پایتخت یا شهر سکونت شما ارتودنتیست‌های واجد شرایطی هستند که نتایج مطلوب را با هزینه‌های مختلف به بیمار ارائه می‌دهند. همیشه پیش از انتخاب متخصص به خوبی درباره قیمت (و البته نمونه‌کارهای آنها) به اندازه کافی جست‌وجو کنید.
 • انتخاب درمانی با قیمت مناسب‌تر: شاید تصور قرار دادن یک دستگاه فلزی و به چشم آمدن آن اصلا برای بیمار خوشایند نباشد، اما وقتی قیمت آن نسبت به سایر روش‌ها حداقل 1.5 تا دو برابر کمتر باشد، امکان دارد بتوان انعطاف بیشتری به خرج داد.
 • انتخاب مراکز مجهز: شروع درمان در مراکزی که تمام امکانات لازم عکس‌برداری، دندانپزشکی عمومی، درمان ریشه و … را دارد، به شما اجازه می‌دهد تمام کارها را در یک محل و با هزینه کمتر انجام دهید.
 • استفاده از بیمه برای پرداخت هزینه‌های جانبی: شاید پرداخت قیمت سیم کشی دندان با بیمه موانع زیادی داشته و بعضا حتی غیر ممکن باشد؛ اما می‌توان هزینه برخی عملیات جانبی را تا حد خوبی به کمک آن کاهش داد.
 • توجه به دستورالعمل‌های ارتودنتیست: مراقبت‌های حین درمان (یا هنگام استفاده از نگهدارنده)، توجه به نکات گوشزدشده توسط متخصص و … ضمن جلوگیری از بروز خرابی و نیاز به تعمیر، اجازه نمی‌دهد طول درمان طولانی‌تر از آنچه که باید شود.

 

عوارض ارتودنسی ارزان

درست است که هزینه بالاتر لزوما به معنی باکیفیت‌ترین خدمات نیست، اما اعلام مبالغ ارزان برای هزینه ارتودنسی ۱۴۰۲ با تفاوت قابل توجه نسبت به مراکز دیگر باید برای بیمار سوال‌برانگیز باشد.

این درمان به اندازه کافی زمان‌بر و پیچیده است؛ پس مطمئن باشید دندان‌های خود را به متخصصانی که شهرت خوبی ندارند یا آنها که از لوازم و مواد مرغوب استفاده می‌کنند، نسپارید. ارتودنسی ارزان می‌تواند شما را با چنین عوارضی درگیر کند:

 • زخم شدن بافت لثه (و سایر بافت‌های نرم) به دلیل استفاده از لوازم نامرغوب و خطر بروز عفونت
 • خرابی مکرر براکت‌ها یا سیم ارتودنسی با وجود مراقبت از سمت بیمار
 • تحلیل مینای دندان
 • و …

 

به درمان ارتودنسی احتیاج دارید؟

امیدواریم اکنون با قیمت ارتودنسی دندان به روش‌های مختلف، فاکتورهای موثر بر آن و راه‌های اقتصادی‌تر کردن هزینه آن کاملا آشنا شده باشید. تشخیص صحیح عارضه، شناسایی پیش‌نیازها برای آغاز درمان، برنامه‌ریزیِ صحیح مراحل ارتودنسی و … همه و همه برای مرتب‌سازی بی‌نقص دندان‌ها با کمترین عوارض و هزینه ضروری بوده، و تنها از متخصصان ماهر برمی‌آید.

به عنوان یک ارتودنتیست آموزش‌دیده در بالاترین سطوح در کشورهای ایران و کانادا، دکتر «علیرضا خدیوی» از بهترین گزینه‌های فعال در پایتخت برای رسیدن به لبخند ایده‌آل‌تان است. ایشان به همراه تیم‌شان در سه مطب مجهز واقع در میرداماد، شرق و مرکز تهران پذیرای شما هستند.

جهت دریافت نوبت رایگان روی «رزرو نوبت» بزنید. اگر هنوز سوالی در رابطه با هزینه ارتودنسی دندان دارید، آن را از طریق بخش نظرات ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

 

سوالات متداول

ارزان‌ترین روش ارتودنسی کدام است؟

ارتودنسی ثابت فلزی کمترین هزینه را بین گزینه‌های درمانی با بریس دارد. بین گزینه‌های متحرک هم ارتودنسی نامرئی در صورتی که پلاک‌ها در ایران ساخته شوند اقتصادی‌ترین هزینه را دارد.

 

هزینه ارتودنسی دندان‌های فاصله‌دار چقدر است؟

اگر فاصله بین دندان‌ها (اسپیسنیگ) کم باشد، هزینه درمان آن کمتر بوده و با ارتودنسی متحرک درمان‌پذیر است. اما اگر فاصله‌ها زیاد باشد، باید با ارتودنسی ثابت درمان را انجام داد که هزینه‌برتر است.

 

آیا هزینه ارتودنسی فک بالا و پایین یکی است؟

بله، قیمت ارتودنسی دندان برای فکین هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد. همچنین، توجه داشته باشید که درمان‌های ارتودنسی معمولا برای هردو فک به صورت همزمان انجام می‌شود، چون فک‌ها باید با هم هماهنگ باشند.

 

هزینه ارتودنسی تک دندان چقدر است؟

هزینه ارتودنسی تک دندان، دو یا چهار دندان جلو و موارد مشابه هیچ تفاوتی با هزینه کلی ارتودنسی ندارند. چون برای مرتب‌سازی یک یا چنددندان هم باید دستگاه روی تمام دندان‌ها قرار بگیرد.

 

هزینه ارتودنسی با بیمه چقدر است؟

متاسفانه هیچ‌یک از بیمه‌ها (به ویژه تامین اجتماعی) قیمت سیم کشی دندان را پوشش نمی‌دهند. اما امکان پرداخت هزینه به صورت قسط‌بندی‌شده وجود دارد.

4.9/5 - (13 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *