ارتودنسی و لمینت، دو روش بهبود و اصلاح دندان‌ها هستند.

لمینت یا ارتودنسی ؟! – مقایسه و بررسی کامل هر دو روش

لمینت و ارتودنسی دو روش اصلاح و بهبود شرایط دندان‌ها هستند که برای زیباتر شدن ظاهر دهان و دندان‌های افراد استفاده می‌شوند. هر کدام از روش‌های لمینت یا ارتودنسی، امروزه بسیار محبوب هستند و می‌توانند نقش مهمی در زیبایی لبخند شما ایفا کنند. در این مقاله، ابتدا به مقایسه ارتودنسی و لمینت می‌پردازیم و سپس بررسی می‌کنیم که لمینت دندان بهتر است یا ارتودنسی ؟! اگر قصد انجام لمینت یا ارتودنسی را دارید، با ما همراه باشید.

 

لمینت چیست؟

لمینت یک روش بهبود ظاهر و زیبایی دندان است.

لمینت دندان (laminate) یک روش زیبایی است که برای بهبود ظاهر دندان‌ها استفاده می‌شود. در این روش، یک لایه نازک مواد از جنس سرامیک یا رزین بر روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرد. این لایه‌ها به صورت دلخواه شکل داده می‌شوند و باعث بهبود رنگ، شکل و اندازه دندان‌ها می‌شوند. لمینت دندان معمولا برای رفع نقص‌هایی از قبیل دندان‌های شکسته، ترک خورده، لکه‌دار یا ناهمسان استفاده می‌شود.

 

لمینت دندان

مناسب است برای:

مناسب نیست برای:

بهبود رنگ دندان‌ها

اصلاح چینش دندان‌ها

کاهش فاصله کم بین دندان‌ها

حل مشکلات ناهنجاری فک

بهبود دندان‌های شکسته

تغییر جهت دندان‌های کج
اصلاح سریع ظاهر دندان‌ها

دندان‌های دارای مینای نامناسب

اصلاح ترک، لکه یا مشکلات جزئی

سلامت پایین دهان و دندان

 

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی یک روش اصلاح ساختار و چینش دندان‌هاست.

ارتودنسی یا ارتودنتیکس (Orthodontics)، یک روش درمانی دندان است که برای اصلاح و ترمیم مشکلات دندان‌ها و فک استفاده می‌شود. این روش به منظور بهبود قوس دندان‌ها، تنظیم فک‌ها و بهبود ظاهر دهان و صورت انجام می‌شود. اگر به هر دلیلی دندان‌ها از جای درست خود منحرف شوند یا به صورت کج و در جهت نامناسب رشد کنند، با ارتودنسی می‌توان آن‌ها را منظم کرد و به جای درست خود بازگرداند. در ارتودنسی، از دستگاه‌ها و ابزارهای مختلفی استفاده می‌شود تا به تدریج دندان‌ها را به موقعیت صحیح و همسان برسانند.

 

ارتودنسی

مناسب است برای:

مناسب نیست برای:

همراستا کردن دندان‌ها

تغییر رنگ دندان‌ها

اصلاح مشکلات فک

بهبود دندان‌های شکسته

بهبود جهت دندان‌های کج

اصلاح سریع دندان‌ها

حل مشکلات بایت دندان‌ها

پوشش مشکلات جزئی

اصلاح اورجت دندان‌ها

دندان‌های لق یا بیماری لثه

 

مقایسه لمینت با ارتودنسی

مقایسه ارتودنسی یا لمینت از جنبه‌های مختلف

هر کدام از روش‌های لمینت یا ارتودنسی مزایا و معایب خود را دارند. اگر چه این دو روش، در شرایط مختلفی انجام می‌شوند، اما گاهی امکان استفاده از لمینت به جای ارتودنسی برای اصلاح دندان‌ها نیز وجود دارد. در ادامه به مقایسه ارتودنسی و لمینت می‌پردازیم.

۱. دوره درمان

ارتودنسی فرآیندی زمان‌بر است و معمولا دوره انجام آن بیشتر از لمینت است. در حالی که هر جلسه لمینت تنها چند ساعت طول می‌کشد، دوره انجام ارتودنسی ممکن است تا چندسال نیز طول بکشد. مدت زمان انجام ارتودنسی، متناسب با میزان نامرتب بودن دندان‌ها، برای افراد مختلف متفاوت است.

۲. میزان دردناک بودن

یکی از مواردی که ممکن است برای افراد مختلف اهمیت پیدا کند، میزان دردناک بودن انجام لمینت یا ارتودنسی است. در ارتودنسی، نصب و استفاده از براکت‌ها و سیم‌ها ممکن است در ابتدا درد و ناراحتی به همراه داشته باشد. در اولین روزهای نصب براکت‌ها، ممکن است دندان‌ها و لثه‌ها حساسیت و درد داشته باشند.

در مقابل، لمینت دندان معمولا یک روش بدون درد است و در زمان انجام آن خیلی احساس ناراحتی نمی‌کنید. هر چند در شرایط بسیار خاص ممکن است برخی از افراد دچار ناراحتی لثه شوند، اما این مشکل معمولا خیلی سریع برطرف می‌شود.

به طور کلی، میزان دردی که افراد در زمان انجام هر کدام از این درمان‌ها تحمل می‌کنند، به خود آن‌ها و شرایط دندان‌ها بستگی دارد.

۳. هزینه انجام لمینت یا ارتودنسی

میزان هزینه انجام لمینت یا ارتودنسی، به عوامل مختلفی بستگی دارد. هر کدام از این روش‌ها در شرایطی ممکن است از دیگری گران‌تر باشند، اما به طور کلی هزینه انجام لمینت برای همه دندان‌ها، بیشتر از ارتودنسی است. دلیل بیشتر بودن قیمت لمینت نسبت به ارتودنسی، دشوارتر بودن ساخت روکش دندان‌هاست. اما به طور کلی، نمی‌توان گفت که کدام یک از این روش‌ها هزینه بیشتری دارد. معمولا هزینه ارتودنسی تنها یک بار پرداخت می‌شود، در حالی که برای انجام و بازسازی لمینت دندان‌ها، بسته به تعداد دندان‌ها ممکن است چند بار متحمل هزینه شوید.

۴. وسایل و تجهیزات

در ارتودنسی از وسایلی مانند براکت، سیم (وایر)، بریس، بند، کش و … استفاده می‌شود که برای واردکردن نیرو به دندان‌ها بکار می‌روند. در مقابل، در روش لمینت از مواد خاصی (مانند مواد سرامیکی) برای ساخت روکش دندان استفاده می‌شود و سپس این روکش‌ها به وسیله چسب‌های خاص، روی دندان‌ها قرار می‌گیرند.

۵. مدت ماندگاری

به طور کلی ارتودنسی یک روش درمانی دائمی محسوب می‌شود. در این روش، یکبار برای تمام طول عمر دندان‌ها با استفاده از تجهیزات مناسب هم راستا می‌شوند. با توجه به اینکه ارتودنسی معمولا بازگشت‌پذیر نیست، به ندرت پیش می‌آید که شخصی نیاز به انجام دوباره ارتودنسی داشته باشد.

اما لمینت دندان متناسب با شرایط افراد، ممکن است نیاز به تجدید یا بازسازی داشته باشد. دندان‌های لمینت شده نیازمند نگهداری و مراقبت هستند و در صورت بروز مشکلاتی مانند شکسته شدن لمینت، تغییرات لثه‌ها، تغییر رنگ و … لازم است با صرف هزینه مجدد، آن‌ها را بازسازی کنید.

 

آیا قبل از لمینت باید ارتودنسی کرد؟

یکی از سوالاتی که ممکن است با آن مواجه شوید این است که آیا قبل از لمینت باید ارتودنسی کرد؟ پاسخ این سوال در حالت کلی منفی است. قبل از انجام لمینت دندان، در بیشتر موارد نیازی به انجام ارتودنسی نیست. ارتودنسی و لمینت دندان دو روش مستقل هستند و برای مشکلات متفاوتی استفاده می‌شوند.

اگر هدف شما فقط ترمیم مشکلات ظاهری دندان‌ها مانند شکستگی، لکه‌ها، فاقد همسانی و رنگ غیرمطلوب است، معمولا نیازی به انجام ارتودنسی قبل از لمینت نیست. پوشش لمینت دندان به طور مستقیم روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرد و سبب بهبود ظاهر آن‌ها می‌شود. اگرچه برای برخی از موارد خاص، ممکن است دندانپزشک شما توصیه کند که ابتدا ارتودنسی را انجام دهید و سپس لمینت دندان را اجرا کنید.

برای گرفتن بهترین تصمیم در این رابطه، بهتر است پیش از انجام هر کاری ابتدا با دندانپزشک خود مشورت کنید.

 

لمینت دندان بهتر است یا ارتودنسی؟

انتخاب لمینت یا ارتودنسی، به شرایط دندان‌های افراد بستگی دارد.

بسیاری از افراد برای بهبود ظاهر دهان خود، با این سوال مواجه می‌شوند که لمینت دندان بهتر است یا ارتودنسی؟ پاسخ این سوال، به طور کامل به نیاز و ترجیح شما مربوط می‌شود. زیرا هر کدام از روش‌های لمینت یا ارتودنسی برای رسیدن به هدف خاصی انجام می‌شوند. در حقیقت هر دو روش به بهبود ظاهر دندان‌های شما کمک می‌کنند، اما به دو شکل کاملا متفاوت!

لمینت دندان معمولا برای ترمیم نقص‌های ظاهری دندان‌ها مانند شکستگی، لکه، ناهمسانی و رنگ نامطلوب استفاده می‌شود. در حقیقت در این روش بیشتر روی ظاهر دندان‌ها کار می‌شود و ساختار یا چینش دندان‌ها دچار تغییر زیادی نمی‌شود. پس اگر به دنبال بهبود رنگ و ظاهر دندان‌های خود هستید، باید به سراغ لمینت بروید.

از طرف دیگر، ارتودنسی برای اصلاح و بهبود مشکلاتی مانند انحراف دندان‌ها، ناهمترازی و جهت نامناسب دندان‌ها انجام می‌شود. در این روش، ساختار و چینش دندان‌ها اصلاح می‌شود و ویژگی‌های ظاهری دندان مانند رنگ، شکستگی، لکه و … دچار تغییر و بهبود نمی‌شود.

در شرایط خاص، می‌توان از لمینت نیز به جای ارتودنسی برای رفع مشکل کجی دندان‌ها استفاده کرد. اما اگر قصد انجام لمینت یا ارتودنسی برای بهبود و اصلاح ظاهر دهان و دندان‌های خود را دارید، بهتر است ضمن مشورت با متخصصان دندانپزشکی، روش مناسب برای دندان‌های خود را انتخاب کنید.

 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

در این مقاله ضمن مقایسه ارتودنسی و لمینت، به این سوال که “لمینت دندان بهتر است یا ارتودنسی” نیز پاسخ دادیم. مراجعه به پزشک متخصص و باتجربه، یکی از نکات کلیدی در انجام لمینت یا ارتودنسی است. علیرضا خدیوی یکی از دندانپزشکان باسابقه در زمینه انجام لمینت و ارتودنسی است است که خدمات ارتودنسی و ارتودنسی نامرئی را مطابق با استانداردهای روز دنیا به شما ارائه می‌دهد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *