ونیر و لامینت(لمینت) دندان: روش و هزینه‌ی آن

ونیر یا لمینت دندان شاخه‌ای از دندانپزشکی زیبایی است که در طی آن پوسته یا لایه‌ای همرنگ دندان از جنس سرامیک و یا کامپوزیت، به منظور پوشش‌دهی مینای ساییده شده‌ی دندان، هم‌ترازی دندان‌های ناهموار و اصلاح فواصل، تغییر رنگ، لب پریدگی و ترک دندان‌ها، بروی سطح بیرونی دندان قرار می‌گیرد.

در اغلب اوقات که نیاز زیادی به تغییرات زیبایی در دهان باشد روکش‌های سرامیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ونیرهای سرامیکی (که گاهی اوقات تحت عنوان لامینت دندان نیز نامیده می‌شوند) می‌توانند کل یک لبخند را تغییر دهند. لمینت‌ افراد را قادر خواهند ساخت تا بدون برداشتن ساختار دندانی خود، لبخندی زیبا داشته باشند. لمینیت دندان را، بدلیل استحکام بالا، می‌توان به نازکی لنزهای تماسی ساخت و برخلاف بسیاری از تکنیک‌ها، بدون برداشتن ساختار دندان دردناک، بروی آن قرار داد.

در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکترخدیوی علاوه بر انجام روش های ارتودنسی از روش های دیگر دندانپزشکی زیبایی همچون ونیرهای دندانی (لامینت ونیر و کامپوزیت ونیر دندانی) برای ازبین بردن مشکلاتی مثل زردی دندان، شکستگی و ترک خوردگی دندانهای جلو نیر فاصله میان دندان ها استفاده می شود. جهت مشاوره و رزرو نوبت و نیز اطلاع از ساعات کاری ما می توانید از طریق شماره تماس 22900298-021 با ما تماس حاصل فرمایید.

ونیرهای سرامیکی (لمینت) و ونیرهای رزین کامپوزیت

رزین‌کامپوزیت‌ها و سرامیک‌ها، دو مورد از رایج‌ترین مواد کاربردی در ساخت ونیرهای دندان هستند. ونیرهای سرامیکی و کامپوزیتی غیرمستقیم، دسته‌ای از ونیرهای دندانی هستند که خارج از دهان شما و توسط تکنسین دندانپزشکی در یک آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می‌شوند. ونیرهای کامپوزیتی مستقیم نیز دسته‌ای از ونیرها هستند که مستقیماً در دهان شما و توسط پزشکتان در طول جلسه‌ی درمانی در مطب دندانپزشکی ساخته می‌شوند.

لمینت دندان بیشتر برای درمان موارد شدیدی چون تیرگی، ساییدگی، تغییر رنگ، لب پریدگی گسترده، ترک خوردگی، فاصله بین دندانی و دندان‌های ناهموار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

باندینگ کامپوزیت یا باند – که اشاره به ونیرهای کامپوزیتی مستقیم دارد – روشی ارزان، موثر و با حداقل جراحت برای بازگرداندن و اصلاح لب پریدگی‌ها‌، ترک‌ها و تغییر رنگ‌های ناچیز دندان است.

مزایای استفاده از ونیرهای لمینت

اگرچه ونیرهای دندانی و لامینت دندانی به دلیل ایجاد لبخندی روشن با دندان‌هایی سفید، ردیف و خوش‌ترکیب، در زیر مجموعه‌ی دندانپزشکی زیبایی قرار می‌گیرند، لیکن با محافظت از سطوح دندان‌های آسیب دیده می‌توانند نیاز به درمان‌های گسترده‌تر را نیز از بین ببرند. مزایای دیگر این ونیرها عبارتند از:

 • ونیرهای سرامیکی سریع، بدون درد و بسیار چشمگیر هستند.
 • آن‌ها می‌توانند شکل، رنگ، اندازه، و ترتیب دندان‌ها‌ و یا ترکیبی از این عوامل را تغییر دهند.
 • آن‌ها را می توان به عنوان جایگزینی برای درمان ارتودنسی استفاده کرد.
 • آن‌ها را می توان در طی دو جلسه‌ی درمانی نصب کرد.
 • این ونیرها بسیار مستحکم و با دوام هستند و به راحتی آسیب نمی‌بینند.
 • این ونیرها مانند روکش‌های سنتی نیستند. عملکرد و ظاهر آن‌ها مانند یک دندان واقعی است. در مدتی به کوتاهی دو جلسه‌ی درمانی، شما می‌توانید از یک لبخند مطمئن و زیبا برخوردار باشید.

چه زمانی شما به ونیر نیاز دارید؟

اگر شما هر کدام از موارد زیر را داشته باشید، به ونیر و لامینیت نیاز خواهید داشت:

 • دندان‌هایی لکه‌دار و تغییر رنگ یافته
 • دندان‌هایی که بر اثر پرشدن بزرگ و توجه برانگیز شده‌اند.
 • دندان‌هایی لب پر شده
 • فواصل بین دندانی
 • دندان‌هایی اندکی کج
 • دندان‌هایی که بیش از حد کوتاه یا بیش از حد بلند باشند.

روکش‌های سرامیکی برای دندان‌های جلو ایده‌آل هستند.

صرف نظر از آنچه دندان‌هایی غیرجذاب را سبب می‌شود، مزایای لمینت دندان قادرند اکثر و یا حتی تمام مسائل زیبایی دندان شما را حل کنند، از جمله:

 • ساییدگی مینای دندان: با گذشت زمان، پوشش نازک، سخت و شفاف دندان‌های شما (مینای دندان) ممکن است فرسوده و تیره شود و تغییر رنگ دهد. هرچند چنین سایش و تغییر رنگی ممکن است طبیعی یا ناشی از تأثیرات ژنتیکی باشد، لیکن مصرف نوشابه، چای یا قهوه، کشیدن سیگار و استفاده از برخی از داروهای خاص و غیره نیز می‌تواند مؤثر باشد.
 • سایش و شکستگی دندان: دندان به‌طور طبیعی با افزایش سن فرسوده می‌شوند. احتمال لب پریدگی، ترک و یا به طور کلی ظاهر ناهموار در دندان‌های فرسوده بیشتر است.
 • ژنتیک: برخی از افراد با فاصله‌ای غیرطبیعی بین دندان‌های خود به دنیا می‌آیند که این فاصله با افزایش سن آن‌ها، بیشتر می‌شود.
 • دندان‌های ناهموار: بروز دندان‌هایی ناهموار می‌تواند از دندان قروچه یا سایش و فرسودگی کلی دندان‌ها منتج شود.

لامینت چگونه انجام می‌شود؟

در این روش ابتدا لایه‌ی نازکی از ساختار بیرونی دندان تراشیده می‌شود. قالبی از دندان آماده‌شده، تهیه و به یک آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می‌شود. در آزمایشگاه، سرامیست با در نظر گرفتن تمام تغییرات لازم در شکل، اندازه، رنگ و ترتیب دندان‌ها، روکش سرامیکی بسیار نازکی خواهد ساخت تا لبخندی زیبا را برای شما به ارمغان آورد. در جلسه‌ی دوم، لامینت بر روی دندان تراش خورده متصل می‌شود. مواد اتصال دهنده (باندينگ) به صورت چسبی برای لمینیت عمل می‌کنند. لمینیت‌های سرامیکی، محبوب‌ترین روش مورد استفاده برای رسیدن به یک لبخند چشمگیر هستند.

چرا سرامیک‌ بهترین ماده برای ساخت ونیر است؟

 • لامینت سرامیکی از شفافیت و درخششی برخودار است که هر مادهی دیگری نمی‌تواند با آن برابری کند. این ماده به مینای دندان بسیار شبیه است.
 • امکان تطبیق رنگ کامل برای دندان های موجود با وینر و لمینت وجود دارد.
 • لمینت در ترمیم دندان بسیار مستحکم و با دوام است.
 • اگر چه ونیر بسیار نازک است، ولی از استحکامی به اندازه‌ی مینای دندان برخوردار است.
 • این ونیرها لکه‌دار نمی‌شوند و تغییر رنگ نخواهند داد.
 • از آنجایی که ونیر سرامیکی بسیار نازک است، لایه‌ی بسیار نازکی از دندان برای انطباق آن باید تراشیده شود.

ونیرها یا سفید کردن؟

برای استفاده از لامینت یا ونیرهای کامپوزیتی مستقیم ممکن است به “شکل دادن” یا “آماده‌سازی” همه دندان‌های تحت درمان نیاز باشند. از این رو، برخی از دندانپزشکان زیبایی ابتدا عمل سفید کردن را به افرادی که دندان‌های آن‌ها اندکی تغییر رنگ داده‌اند و خواهان لبخندی سفیدتر و روشن‌تر هستند، توصیه می‌کنند. در واقع عمل سفید کردن اولین گزینه‌ی بدون جراحت در دندانپزشکی زیبایی است. در صورتیکه این دندان‌ها، کج و یا ناهموار باشند، عمل سفید کردن ممکن است با درمان‌های ارتودنسی، از قبیل اصلاح فرم و موقعیت، ترکیب شود.

مراقبت از ونیرهای دندانی

 • خوردن تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد، اما گاز زدن و یا جویدن شیرینی‌جات سخت و یا استخوان‌های مرغ با دندان ونیردار توصیه نمی‌شود.
 • لامینت ممکن است بشکند. اگر این موضوع رخ داد، لمینت دندان را می توان تعمیر و یا جایگزین کرد. یکی از مهمترین نکاتی که می‌توان برای جلوگیری از شکستگی انجام داد، استفاده از نايت‌گارد در شب است. دندان قروچه موقع خواب، با توجه به فشار شدیدی که به دندان اعمال می‌کند ، به طور بالقوه می‌تواند باعث لب پر شدن و یا شکستن یک لمینیت شود. اگر برای شما استفاده از نایت‌گارد تجویز شده است، هر شب از آن استفاده کنید.
 • از گاز زدن به اجسام سخت با دندان های جلویی خود پرهیز کنید. لمینت‌ها مستحکم هستند، اما فشار خارجی شدید برایشان قابل تحمل نیست.
 • در صورت شکستن یا لب پرشدن لمینت، هیچ هزینه‌ای برای تعمیر و یا تعویض در سال اول پس عمل از شما اخذ نمی‌گردد، مگر اینکه شکستگی در اثر یک تصادف رخ دهد. در صورت شکستن یا لب پرشدن لمینیت در طول سال‌های دوم یا سوم نیز ، شما تنها باید هزینه‌های آزمایشگاه را بپردازید.
 • پس از انجام لمینت دندان ، بعنوان معایب استفاده از لمینت دندان ، همانند سایر ترمیم ها ، در ابتدا  حساسیت هنگام مصرف مواد غذایی خیلی گرم و یا خیلی سرد مشاهده میشود. ولی بعد از مدت زمان کوتاهی این حساسیت از بین میرود.

هزینه‌ی ونیرهای دندانی

هزینه‌ی انواع ونیرهای دندانی و لمینت دندان تا حد زیادی علاوه بر دندانپزشک، به نام تجاری ونیر نصب شده برای شما نیز وابسته است. در مورد ونیرهای استاندارد و یا “غیر تجاری”، هزینه به میزان مهارت دندانپزشک بستگی دارد.

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟