انواع ارتودنسی جدید

ارتودنسی جدید؛ 7 مدل ارتودنسی های جدید را بشناسید

هر ارتودنسی جدید به معنی راهی جایگزین پیش پای بیمارهاست، تا درمان‌شان را با سبک زندگی و ترجیحات‌شان بهتر و بیشتر هماهنگ کنند. متخصص‌ها هم به لطف متدهای جدید می‌توانند روند درمان را کاملا کنترل کنند و نتایج دقیقی به دست آورند.

در ادامه ضمن معرفی مدل ارتودنسی های جدید، آخرین فناوری‌هایی مکمل آنها را نیز (به ویژه برای عکس‌برداری) بررسی می‌کنیم.

مدل ارتودنسی های جدید

درمان‌های جاافتاده‌ی این رشته شامل اینها می‌شود:

 • بریس‌های سنتی با براکت‌های معمولی (براکت‌ها و سیم‌ها فلزی، براکت‌ها و سیم‌ها سرامیکی، یا براکت‌ها سرامیکی و سیم‌ها فلزی)
 • بریس‌های لینگوال
 • ارتودنسی نامرئی یا متحرک با ترازکننده‌های شفاف

اما درمان‌های ارتودنسی با سرعت شگفت‌انگیزی در حال تغییر و تحول‌اند؛ و از جمله مدل ارتودنسی های جدید می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • اینویزیلاین
 • بریس خودتنظیم‌شونده دیمون
 • بریس دیمون شفاف
 • مینی اسکرو یا مینی ایمپلنت
 • ارتودنسی لیزری
 • ارتودنسی پیشرفته تسریع‌شده
 • ارتودنسی لینگوال Inbrace

در ادامه ضمن معرفی این متدها، آخرین فناوری‌های به کار رفته در روند درمان‌ها را هم معرفی کرده‌ایم:

 

اینویزیلاین

اینویزیلاین (Invisalign) یک درمان جدید نیست، بلکه یک برند بسیار شناخته‌شده و خوش‌نام از الاینرها یا ترازکننده‌های شفاف است. این درمان در ایران کاملا رایج است، اما استفاده از همین برند به دلیل هزینه بالا کمتر دیده می‌شود.

این پلاک‌ها یکی از درمان‌های ارتودنسی نامرئی هستند که به عنوان یک جایگزین پیشرفته برای بریس‌های سنتی معرفی شدند. تقاضای بیمارها برای بریس‌هایی با کمترین جلب توجه (حتی کمتر از بریس‌های سرامیکی) منجر به ظهور این الاینرها شد.

این پلاک‌های شفاف به طور سفارشی برای هربیمار ساخته می‌شوند، و به مرور دندان‌ها را به سمت موقعیت درست حرکت می‌دهند. این ارتودنسی جدید برای ناهنجاری‌های خفیف تا متوسط کاربرد دارد. بسته به ماهیت و شدت مشکل، معمولا از ۱۰-۲۰ سری الاینر در طول درمان استفاده می‌شود.

 

مزایای روش جدید ارتودنسی با اینویزیلاین

 • ظاهر مناسب: ترازکننده‌ها اینویزیلاین از پلاستیک شفاف درجه پزشکی ساخته می‌شود که عملا نامرئی‌اند و برای بزرگسالان و نوجوانانی که به نسبت به ظاهرشان حساس هستند، جذابیت زیادی دارند. برخلاف بریس‌های سنتی، اینجا هیچ براکت یا سیمی وجود ندارد که لبخند بیمار را پنهان کند.
 • استفاده ساده: هر براکت با تصویربرداری سه‌بعدی دقیق به طور سفارشی ساخته می‌شود تا بیمار بیشترین راحتی را هنگام استفاده تجربه کند. یکی از ویژگی‌های مهم این مدل ارتودنسی های جدید، متحرک بودن آنهاست. این به بیمار اجازه می‌دهد بدون هیچ مانعی غذا بخورد، مسواک بزند و نخ دندان بکشد. متحرک بودن اینویزیلاین همچنین به این معنی‌ست که هیچ محدودیت غذایی وجود ندارد. بدون براکت‌ها و سیم‌های فلزی، خطر زخم‌های دهان و صدمه‌های ناشی از اجزای تیز هم کاهش می‌یابد.
 • برنامه‌ریزی درمان به صورت دیجیتال: با تصویربرداری سه‌بعدی پیشرفته در جدیدترین روش ارتودنسی، ارتودنتیست می‌تواند کل مسیر درمان را ترسیم کند؛ بیمار هم می‌تواند نتایج مورد انتظار را پیش از شروع ببینند. این رویکرد دیجیتال ردیابیِ موثر پیشرفت درمان و اعمال یکپارچه تنظیمات را محیا می‌کند.

متد جدید ارتودنسی با اینویزیلاین

بریس خودتنظیم‌شونده دیمون

بریس‌های خودتنظیم‌شونده دیمون (Damon Self-ligating Braces) جدیدترین روش ارتودنسی از نظر سیستم براکت‌هاست. این درمان شاید شبیه به بریس‌های فلزی سنتی به نظر برسد، اما تفاوت‌های مهم و هیجان‌انگیزی با آنها دارد.

این بریس‌ها از الاستیک‌ها یا سیم‌های فلزی برای نگه داشتن سیم کمانی استفاده نمی‌کنند؛ و مکانیزم لغزشی براکت‌های اینکار را انجام می‌دهد. این طراحی اصطکاک بین براکت و سیم را کاهش می‌دهد و به دندان‌ها اجازه می‌دهد آزادانه و کارآمدتر حرکت کنند.

 

مزایای نسل جدید ارتودنسی با بریس دیمون

 • درمان سریع‌تر: کاهش اصطکاک به دندان‌ها اجازه می دهد تا به طور موثرتری به سمت موقعیت‌های مدنظر حرکت کنند. در نتیجه، بیمارها معمولا در مقایسه با کسانی که از بریس‌های سنتی استفاده می‌کنند، درمان کوتاه‌تری را تجربه می‌کنند. علاوه بر این، نیاز به تنظیمات مکرر و در نتیجه ویزیت‌های ارتودنسی کمتر می‌شود.
 • راحتیِ بیشتر: بدون الاستیک‌ها (که می‌تواند باعث فشار و اصطکاک شود) بسیاری از بیمارها بریس‌های دیمون را راحت‌تر می‌دانند. مکانیزم لغزشیِ ارتودنسی پیشرفته امکان حرکت طبیعی‌تری را فراهم می‌کند؛ موضوعی که درد و ناراحتیِ مرتبط با تنظیمات ارتودنسی را کاهش دهد.
 • بهبود بهداشت: بریس‌های سنتی و الاستیک‌هایشان گوشه‌کنارهای بیشتری دارند. ذرات غذا در این شکاف‌ها به دام می‌افتند و احتمال تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان را افزایش می‌دهند. اما طراحی بریس‌های دیمون یکپارچه‌تر و مینیمال‌تر است، و حفظ بهداشت دهان را آسان‌تر و مؤثرتر می‌کند.

مدل ارتودنسی های جدید با براکت دیمون

بریس دیمون شفاف

بین مدل ارتودنسی های جدید، بریس‌های شفاف دیمون (Damon Clear Braces) کارایی سیستم خودتنظیم‌شونده را با جذابیت زیبایی‌شناختی براکت‌های شفاف ترکیب می‌کنند.

این بریس‌ها جایگزین نامرئیِ بریس‌های فلزی سنتی و سیستم دیمون عادی هستند، که آنها را به انتخابی محبوب بین افرادی تبدیل می‌کند که عملکرد و ظاهر زیبای بریس به یک‌اندازه برای‌شان اهمیت دارد.

 

 مزایای ارتودنسی جدید با بریس دیمون شفاف

 • ظاهر نامحسوس: این بریس با مواد شفاف به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شود که با رنگ طبیعی دندان‌ها ترکیب شوند. این موضوع دو مزیت دارد: ارائه مکانیزم درمانی پیچیده بدون ظاهر فلزی.
 • کارایی فناوری Self- Ligating: بریس‌های شفاف دیمون با حفظ مکانیزم خودتنظیم‌شونده، اصطکاک بین سیم و براکت را کاهش می‌دهند. این باعث حرکت سریع‌تر دندان می‌شود و معمولا زمان درمان را کوتاه‌تر می‌کند. این مکانیزم نیاز به سفت کردن منظم را هم کاهش می‌دهد، و راحتی بیشتری را در طول درمان فراهم می‌کند.
 • دوام بالا: این روش جدید ارتودنسی با وجود شفاف بودن، از ماده‌ای مقاوم در برابر لکه و تغییر رنگ ساخته می‌شود. به این ترتیب، بریس‌ها ظاهر کاملا نامرئیِ خود را در طول دوره درمان حفظ می‌کنند.

جدیدترین روش ارتودنسی با براکت دیمون شفاف

مینی اسکرو یا مینی ایمپلنت

مینی اسکرو (Mini-Screw implant) دقیقا یک ارتودنسی جدید نیست، اما همیشه در «ارتودنسی معاصر» از آن به عنوان یک روش مهم یاد می‌شود.

مینی اسکرو یک پیچ فلزی کوچک است که از طریق لثه وارد استخوان فک می‌شود، و به عنوان لنگر برای کمک به حرکت دندان‌هایی که در موقعیت نامناسب قرار دارند، عمل می‌کند. برخی منابع به آن را میکرو اسکرو، مینی ایمپلنت یا دستگاه لنگر موقت (Temporary Anchorage Devices یا TAD) هم می‌گویند.

 

مزایای ارتودنسی جدید دندان با مینی اسکرو

 • کاهش نیاز به جراحی: در حال حاضر، استفاده از مینی اسکرو به عنوان لنگر اسکلتی در درمان‌های ارتودنسی کاملا عادی و رایج است. لنگر اسکلتی یک روش جایگزین برای بیمارهایی‌ست که ممکن است به جراحی احتیاج داشته باشند. با بهره‌گیری از خواص بیومکانیکی مینی اسکروها، نیاز به این اقدامات کمتر می‌شود.
 • کاهش هزینه: برخلاف دیگر مدل ارتودنسی های جدید، این پیچ‌های کوچک جایگزینی کم‌هزینه برای اقدامات گران‌تر هستند، و نهایتا قیمت تمام‌شده دوره درمان را کاهش می‌دهند.
 • نصب و حذف آسان: با وجودی که مینی ایمپلنت قدرت کافی برای حرکت دادن دندان را دارد، اما به راحتی در استخوان کار گذاشته شده و بعدا برداشته می‌شود. فقط بیمار باید تا زمان التیام زخم آن از دهان‌شویه‌های ویژه‌ای استفاده کند.

روش جدید ارتودنسی با مینی اسکرو

ارتودنسی های جدیدی که در ادامه می‌بینید، راهی طولانی تا رایج شدن به اندازه روش‌های پیشین دارند، اما آشنایی با آنها خالی از لطف نیست. همچنین، شاید بتوانید کلینیک‌های مجهزی را در پایتخت و سایر شهرهای بزرگ پیدا کنید که برخی از این درمان‌ها را ارائه دهند.

 

ارتودنسی لیزری

یک نمونه دیگر از ارتودنسی جدید دندان، ارتودنسی با لیزر (Diode Laser Treatment) است. در این درمان از پرتو لیزر دایود برای کمک به تغییر شکل لثه و استخوان اطراف دندان استفاده می‌شود.

این روش حفره‌های کوچکی در لثه ایجاد کند تا براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی بهتر در جای خود قرار بگیرند. همچنین، مقدار کمی از استخوان و بافت را جدا می‌کند تا فضای لازم را برای مرتب شدن دندان‌های شلوغ ایجاد کند.

جدیدترین روش ارتودنسی لیزری معمولا تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، و احتمال دارد با روش‌های سنتی ارتودنسی ترکیب شود تا نتیجه بی‌نقص باشد. درمان با لیزر دایود به میزان بسیار کمی تهاجمی‌ست و زمان بهبودی کوتاهی دارد.

ارتودنسی پیشرفته لیزری

ارتودنسی پیشرفته تسریع‌شده

جدیدترین روش ارتودنسی را شاید بتوان ارتودنسی تسریع‌شده (Accelerated Orthodontics) دانست. این راه حلی امیدوارکننده برای بیمارانی است که به دنبال نتایج سریع‌تر هستند.

در این روش از دستگاهی به نام AcceleDent استفاده می‌شود که، یک دستگاه کوچک و بدون نیاز به استفاده از دست (هندزفری) است که بیمار به مدت بیست‌دقیقه در روز از آن استفاده می‌کند. AcceleDent از ارتعاشات با فرکانس پایین برای تسریع حرکت دندان استفاده می کند و درمان ارتودنسی را تا ۵۰% سریع‌تر می‌کند.

جدای از آن در سال گذشته یعنی ۲۰۲۳، تکنیک‌های مختلف مانند میکرواستئوپرفوراسیون (Micro-Osteoperforation) و لیزردرمانی سطح پایین (Low-Level Laser Therapy) برای ارتقای بازسازی استخوان و افزایش سرعت حرکت دندان‌ها بهبود داده شدند.

این روش‌ها هنگامی که با سایر متدهای نوآورانه ارتودنسی جدید مانند دستگاه‌های ارتعاشی فرکانس بالا (High-Frequency Vibration Devices) ترکیب می‌شوند، طول درمان را به شدت کوتاه‌ و مراقبت‌های ارتودنسی را برای بیماران کارآمدتر و راحت‌تر می‌کنند.

نسل جدید ارتودنسی

ارتودنسی لینگوال Inbrace

ارتودنسی لینگوال، زبانی یا پشت دندانی، خود از درمان‌های نسبتا جدید است؛ اما Inbrace یک سیستم انقلابی‌ست، که برای حرکت دندان‌ها به موقعیت مناسب از آهن‌رباهای کوچک استفاده می‌کند. آهن‌رباها به پشت هردندان چسبانده و توسط یک سیم به هم متصل می‌شوند، که متخصص ارتودنسی در جلسه‌های منظم آن را تنظیم می‌کند.

این روش جدید ارتودنسی نسبت به بریس‌های سنتی تهاجم بسیار کمتری دارد، و می‌تواند موارد خفیف تا متوسط ​​مال‌اکلوژن را درمان کند.علاوه بر کمتر تهاجمی بودن، Inbrace چندمزیت دیگر هم دارد:

 • یکی اینکه آهن‌رباهای استفاده‌شده در این سیستم متحرک هستند، و بیمار می‌تواند آنها را هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن از دهان خارج کنند.
 • علاوه بر این، نیروی اعمال‌شده توسط آهن‌رباها ثابت و ملایم است. این یعنی بیمار ناراحتی و درد کمتری را نسبت به بریس‌های سنتی تجربه می‌کنند.
 • به دلیل اعمال دقیق‎تر نیرو، این ارتودنسی جدید نتایج سریع‌تری نسبت به بریس‌های معمولی دارد.

ارتودنسی جدید دندان با InBrace

فناوری‌های جدیدترین روش ارتودنسی

در کنار مدل ارتودنسی های جدید، یکسری تکنولوژی‌ها و امکانات نوین این درمان‌ها را کامل می‌کنند. مهمترین فناوری‌های به کار رفته در درمان‌های نسل جدید عبارت‌اند از:

 • تصویربرداری سه‌بعدی با اشعه ایکس
 • سی‌تی اسکن با پرتو مخروطی
 • و اسکن دیجیتال و پرینت سه‌بعدی

که در ادامه دقیق‌تر توضیح‌شان داده‌ایم.

 

تصویربرداری سه‌بعدی با اشعه ایکس

اشعه ایکس سه‌بعدی (۳D X-Rays) به سرعت در حال فراگیر شدن در درمان‌های ارتودنسی‌ست، چون نمای دقیق‌تری از دندان‌ها و فک‌ها نسبت به اشعه ایکس دوبعدیِ سنتی ارائه می دهد.

این به متخصص‌های ارتودنسی اجازه می‌دهد تا مشکلات را با دقت بیشتری تشخیص دهند، و برنامه‌های درمانی را متناسب با نیازهای هربیمار توسعه دهند. از طرف دیگر، اشعه ایکس سه‌بعدی تشخیص منابع درد غیر منتظره و هرگونه مشکلی را که باعث ناهم‌ترازی می‌شود یا در آن نقش دارد، آسان‌تر می‌کند.

با مشاهده تصاویر دقیق از دندان‌ها و فک‌ها، ارتودنتیست‌ها برای ارائه راه‌حل‌های طولانی‌مدت به بیماران خود مجهزتر می‌شوند.

 

سی‌تی اسکن با پرتو مخروطی

سی‌تی اسکن با پرتو مخروطی یا اسکن CBCT (Cone Beam CT scan) نوعی تصویربرداری سه‎بعدی است، که تصاویر بسیار دقیق و مقطعی از دندان‌ها، فک و ساختارهای اطراف ارائه می‌دهد.

فناوری پرتو مخروطی در جدیدترین روش ارتودنسی برای ایجاد مدل‌های سه بعدی از دهان بیمار استفاده می‌شود، که امکان برنامه‌ریزی و درمان دقیق‌تری را فراهم می‌کند. این تصویرها برای ارزیابی موقعیت و اندازه دندان‌ها، تشخیص دندان‌های نهفته و ناهنجاری‌های فک و طراحی درمان‌های سفارشی استفاده می‌شوند.

اسکن CBCT برای موارد پیچیده ضروری است، و به ارتودنتیست‌ها کمک می‌کند تا به نتیجه‌های پیش‌بینی‌پذیر و موفقیت‌آمیز برسند.

 

اسکن دیجیتال و پرینت سه‌بعدی

مراکز مجهزی که مدل ارتودنسی های جدید را ارائه می‌دهند، مدت‌هاست که قالب‌گیری با سینی و خمیر را کنار گذاشته‌اند. در حال حاضر، بسیاری از ارتودنتیست‌ها از فناوری اسکن دیجیتال برای ایجاد تصاویر دقیق و سه‌بعدی از دندان‌ها و لثه‌های بیمار استفاده می‌کنند.

این امکانات برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای درمان را امکان‌پذیر می‌کند؛ به ارتباط بهتر بین متخصص و آزمایشگاه دندانسازی کمک می‌کند؛ و تجربه راحت‌تری را برای بیماران فراهم می‌کند.

با استفاده از پرینت سه‌بعدی، متخصصان ارتودنسی همچنین می‌توانند وسایل سفارشی مانند نگهدارنده یا ترازکننده را به صورت سفارشی برای بیمارها بسازند. این فناوری باعث صرفه‌جویی در زمان می‎شود، و کمک می‌کند تا قرار دادن دستگاه‌ها و وسایل ارتودنسی در دهان برای بیمار کاملا راحت باشد.

ارتودنسی های جدید

تجربه درمان به روش جدید ارتودنسی

پیش‌تر اگر می‌خواستید برای درمان ارتودنسی اقدام کنید، بریس‌های فلزی تنها گزینه‌تان می‌بود. این بریس‌ها هرچند موثر هستند، اما ظاهری تقریبا ناخوشایند دارند و می‌توانند باعث ناراحتی شوند. این منجر به تقاضا برای روش‌های جایگزین شد که در کنار قدرت بالا برای اصلاح ناهنجاری‌ها، نگرانی‌های مربوط به زیبایی را هم برآورده کنند.

با تکامل استانداردهای اجتماعی و پیشرفت تکنولوژی، ارتودنسی های جدید با تاکید بیشتر بر راحتی و زیبایی معرفی شدند. و به موازات آن، محبوبیت درمان‌هایی که کمتر به چشم می‌آیند و راحت‌تر هستند هم افزایش یافت.

در کلینیک مجهز «دکتر خدیوی»، روش‌های ارتودنسی جدید دندان از جمله براکت دیمون (فلزی و سفید)، الاینرهای شفاف و مینی اسکرو به مراجعه‌کنندگان ارائه می‌شود. هردرمان با توجه به نوع و شدت مشکل و ترجیحات بیمار طراحی می‌شود تا ضمن کسب نتیجه ایده‌آل، فرد هم بیشترین راحتی را تجربه کند.

اگر سوالی در رابطه با مدل ارتودنسی های جدید دارید، آن را از طریق ثبت دیدگاه‌تان با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم. برای دریافت نوبت رایگان نیز کافی‌ست روی «رزرو نوبت» بزنید.

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *