دندان خرگوشی چیست؟

دندان خرگوشی چیست؟ اصلاح دندان خرگوشی با ارتودنسی

دندان‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های صورت محسوب می‌شوند و نقش زیادی در زیبایی چهره دارند. تقریباً همه ما در طول زندگی خود مشکلات مختلف مربوط به دندان‌ها را تجربه می‌کنیم. یکی از مشکلاتی که برخی از افراد با آن مواجه هستند، مشکل دندان خرگوشی است. حتماً شما هم تا به حال افرادی را با این مدل دندان‌ها دیده‌اید و اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که این مشکل می‌تواند در زیبایی لبخند آن‌ها تأثیر منفی داشته باشد.

اگر شما هم جز افرادی هستید که دندان‌های خرگوشی دارید، نگران نباشید؛ زیرا روش‌های درمانی مختلفی برای رفع این مشکل وجود دارد. بدین منظور ما تصمیم گرفتیم در این مطلب به شما بگوییم که دندان خرگوشی چیست و شما را با روش‌های درمان آن آشنا کنیم.

 

دندان خرگوشی چیست و چه عوارضی دارد؟

دندان‌های خرگوشی یا Buck Teeth نوعی مال اکلوژن به شمار ‌می‌روند. حالت این دندان‌ها بدین صورت است که دندان‌های بخش جلوی فک بالا در مقایسه با فک پایین حدود ۲ الی ۳ میلی‌متر و یا بیشتر جلوتر بوده و حالت بیرون زندگی دارند. مسائل مختلفی می‌توانند در ایجاد این مشکل یا تشدید آن تأثیر داشته باشند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • ژنتیک فرد
 • فشار دادن مداوم زبان به پشت دندان‌های جلو
 • مکیدن مدام و مستمر پستانک و یا انگشتان در زمان کودکی

همان طور که اشاره کردیم این حالت دندان‌ها می‌تواند روی زیبایی لبخند فرد تأثیر منفی بگذارد. بنابراین استفاده از روش‌های درمانی مختلف مانند ارتودنسی دندان خرگوشی اهمیت زیادی دارد. علاوه بر موضوع زیبایی، درمان نکردن این مشکل می‌تواند موجب بروز مشکلات جدی‌تر شود. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • آسیب جدی به دیگر دندان‌ها
 • زمینه ایجاد بیماری‌های مربوط به لثه
 • ایجاد سردرد‌های شدید
 • بروز اختلالات گفتاری
 • ایجاد مشکلات تنفسی

 

علت به وجود آمدن دندان خرگوشی

 

علت به وجود آمدن دندان خرگوشی

حال که متوجه شدید دندان خرگوشی چیست؛ قطعاً این سؤال برای شما ایجاد می‌شود که چه موضوعاتی موجب می‌شوند که فرد دچار مشکل دندان خرگوشی شود؟ در این خصوص باید بگوییم که اصلی‌ترین دلیل ایجاد دندان‌های خرگوشی، ژنتیک است.

بسیاری از افراد در زمان تولد دارای فک پایین کوچک‌تری هستند و طول فک آن‌ها از حالت طبیعی کوچک‌تر است. این مشکل موجب شده تا دندان‌های جلویی فک بالا حالت بیرون زدگی به خود بگیرند و می‌توان این مشکل را در سایر افراد خانواده نظیر والدین، برادر و خواهر و دیگر نزدیکان مشاهده کرد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت ژنتیک بیشتر از هر عامل دیگری بر روی ایجاد دندان‌های خرگوشی تأثیر دارد.

همان طور که در بخش قبل نیز بیان کردیم، علاوه بر ژنتیک مشکلات متعدد دیگری نیز بر ایجاد دندان‌های خرگوشی تأثیر دارند و موجب تغییر حالت فک خواهند شد. از مهم‌ترین عواملی که می‌توانند باعث بروز دندان خرگوشی شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

مکیدن مداوم انگشت

یکی از عادت‌هایی که در بسیاری از کودکان دید می‌شود، مکیدن انگشت در کودکان است. در صورتی که کودک بعد از ۳ یا ۴ سالگی و یا زمانی که دندان های دائمی در حال رشد هستند این کار را ادامه دهد موجب می‌شود تا دندان‌های دائمی جلو حالتی غیر طبیعی به خود بگیرند و در نهایت دندان‌های خرگوشی به وجود می‌آیند.

 

مکیدن پستانک بعد از دو سالگی

در سال ۲۰۱۶ مجله دندانپزشکی آمریکا تحقیقاتی انجام داد که بر اساس آن گفته شده که مکیدن انگشت یا شست و یا مکیدن پستانک بعد از دو سالگی می‌تواند باعث ایجاد مشکلات مختلف از مال اکلوژن دندان شود.

 

فشار زیاد به پشت دندان‌ها

فشار زیاد به پشت دندان‌ها معمولاً باعث ایجاد اپن بایت خواهد شد، اما در شرایطی می‌تواند در ایجاد دندان‌های خرگوشی نیز تأثیر داشته باشد. بسیاری از کودکان این عادت بد را دارند و مدام به دندان‌های خود از پشت فشار وارد می‌کنند. اینکار در طولانی مدت موجب تغییر حالت دندان‌ها خواهد شد.

 

شلوغی زیاد یافاصله نامنظم دندان‌ها

اگر به عکس‌های قبل و بعد ارتودنسی دندان توجه کنید، متوجه می‌شوید که دندان‌های طبیعی برخی از افراد یا از هم فاصله زیادی دارند و یا این که بیش از حد شلوغ هستند. این امر موجب شده تا دندان‌های باقیمانده با گذشت زمان حالت طبیعی خود را از دست داده و جابجا شوند. در نهایت فرد دچار دندان‌های خرگوشی می‌شود. منظور از شلوغی بیش از حد دندان‌ها حالتی است که فرد دندان‌های نهفته یا اضافی داشته باشد.

 

تومور یا کیست در دهان

این مشکل نیز به نوبه خود می‌تواند شکل طبیعی فک و ردیف منظم دندان‌ها را تغییر دهد. تومور‌ها باعث می‌شوند تا بخش بالای دهان یا فک دچار تورم شود و در نهایت دندان‌ها به سمت جلو حرکت می‌کنند.

 

اصلی ترین علت دندان خرگوشی، ژنتیک است.

 

روش‌های درمان دندان خرگوشی

همان طور که در بخش‌های ابتدایی بیان کردیم روش‌های زیادی برای درمان دندان‌های خرگوشی وجود دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان به ارتودنسی دندان خرگوشی، کامپوزیت و غیره اشاره کرد. انتخاب هر یک از این روش‌ها به شدت بیماری و علائم و شرایط فرد بستگی دارد. همچنین هزینه هر یک از این روش‌ها نیز برای هر فردی متفاوت است. برای مثال هزینه ارتودنسی دندان خرگوشی با هزینه کامپوزیت یا لمینت یکسان نیست.

برای آشنایی بیشتر با روش‌های درمان دندان‌های خرگوشی ما در این بخش روش‌های درمان این مشکل را برای شما بیان خواهیم کرد.

 

لمینت

لمینت یکی از روش‌های درمان مشکل دندان‌های خرگوشی محسوب می‌شود. این روش به خصوص برای دندان‌های هم تراز روش مناسبی است. این روش شکل و اندازه دندان‌ها را تغییر داده و زیبایی دوباره را برای شما به ارمغان می‌آورد. روکش‌هایی که در این روش روی دندان‌ها قرار می‌گیرند بسیار نازک هستند و مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کنند.

 

کامپوزیت

کامپوزیت نیز یکی از روش‌های مناسب برای رفع مشکل دندان خرگوشی است. در این روش پزشک برای این که بتواند سطوح آسیب دیده دندان را پر کند از مواد مختلفی استفاده برای پر کردن آن‌ها استفاده خواهد کرد. در این صورت دندان‌ها حالت طبیعی به خود می‌گیرند.

 

درمان دندان خرگوشی با روش هایی مثل ارتودنسی انجام می شود

 

ارتودنسی

از رایج‌ترین روش‌های رفع دندان‌های خرگوشی می‌توان به ارتودنسی اشاره کرد. ارتودنسی دندان خرگوشی را می‌توان در دو نوع ثابت و متحرک انجام داد. ارتودنتیست با توجه به شرایط بیمار، مدل ارتودنسی را انتخاب خواهد کرد. هزینه ارتودنسی دندان خرگوشی در دو مدل ذکر شده متفاوت است. نوع متحرک این روش معمولاً برای کودکان و نوجوانان به کار می‌رود، زیرا فک آن‌ها در حال رشد است و نمی‌توان برای آن‌ها ارتودنسی ثابت را به کار برد.

در صورتی که این بیماری به صورت شدید باشد از روش ارتودنسی ثابت استفاده می‌کنند. این روش براکت‌ها و سیم‌های فلزی دارد که می‌توانند دندان‌های جلو را به حالت طبیعی درآورند. اگر به تاثیرات ارتودنسی در دندان های خرگوشی دقت کنید، متوجه می‌شوید که این روش کاملاً طبیعی است و بعد از مدتی مشکل دندان‌های خرگوشی رفع خواهد شد.

 

جراحی

جراحی را می‌توان یکی از بهترین روش‌های درمان دندان خرگوشی برای بزرگسالان معرفی کرد. این روش زمانی به کار می‌رود که فک فرد توانایی رشد ندارد. این روش معمولاً زمانی توسط پزشک توصیه می‌شود که بیرون زدگی دندان‌های جلو بسیار شدید باشد. با انجام جراحی ارتودنسی یا سایر جراحی های فک، دوباره به حالت طبیعی خود بازمی گردد.

 

بهترین روش برای درمان دندان خرگوشی چیست؟

با وجود روش‌های درمانی مختلف برای رفع مشکل دندان‌های خرگوشی، این سؤال برای افراد ایجاد می‌شود که بهترین روش برای رفع این مشکل کدام است؟ می‌توان روش ارتودنسی را به عنوان یکی از بهترین روش‌ها برای رفع این مشکل معرفی کرد. در این روش فشاری طبیعی روی دندان‌ها ایجاد شده که باعث می‌شود دندان‌ها فرم طبیعی به خود بگیرند.

همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم ارتودنسی ثابت و همچنین سایر روش های متحرک وجود دارد که نوع ثابت آن را تنها متخصصان می‌توانند جابجا کنند. این در حالی است که نوع متحرک را خود فرد نیز می‌تواند جابجا نماید. با بررسی مدل‌های مختلف ارتودنسی دندان خرگوشی قبل و بعد می‌توان میزان تأثیرگذاری این روش را به خوبی مشاهده کرد. به همین دلیل آن را به عنوان یکی از بهترین روش‌های رفع دندان‌های خرگوشی می‌شناسند.

 

ارتودنسی دندان خرگوشی بهترین روش برای رفع این مشکل

 

مراحل ارتودنسی دندان خرگوشی

برای انجام روش ارتودنسی دندان خرگوشی شما باید ابتدا به یک متخصص مراجعه کنید تا او بتواند بر اساس عکس‌برداری رادیوگرافی قالب مورد نظر برای دندان‌های شما ایجاد کند. شما باید مراقبت‌های قبل از ارتودنسی را نیز انجام دهید. پس از انجام این مراحل براکت‌های مورد نظر روی دندان‌ها قرار گرفته و سیم‌ها از بین آن‌ها عبور خواهند کرد. قبل و بعد ارتودنسی دندان خرگوشی تفاوت زیادی با هم دارد و این به دلیل مؤثر بودن این روش است.

با توجه به این که گفته شد ارتودنسی شامل دو نوع متحرک و ثابت است، بنابراین مراحل انجام هر یک تفاوت‌هایی با هم دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 

مراحل انجام ارتودنسی متحرک

در این روش پس از این که مراحل اولیه فوق انجام شد، بیمار می‌تواند با توجه به نظر پزشک خود اقدام به خارج کردن ارتودنسی کرده و مجدداً آن را در محل خود قرار دهد. در این روش بیمار برای مسواک زدن و استفاده از نخ دندان مشکلی نخواهد داشت. این روش معمولاً برای افرادی به کار می‌رود که فک آن‌ها در حال رشد است. بررسی‌های ارتودنسی دندان خرگوشی قبل و بعد در نوجوانان نشان می‌دهد که فک آن‌ها با گذشت زمان حالتی طبیعی به خود می‌گیرد.

 

مراحل انجام ارتودنسی ثابت

در این روش با استفاده از سیم‌های مخصوص فشار خاصی به دندان‌ها وارد می‌شود. این سیم‌ها به یکدیگر وصل شده‌اند. انجام این روش نیاز به تخصص و مهارت زیادی دارد. با توجه به شرایط بیمار، پزشک متخصص ارتودنسی یکی از این دو روش را برای بیمار تجویز می‌کند.

 

هزینه ارتودنسی دندان خرگوشی

 

هزینه ارتودنسی دندان خرگوشی

همانگونه که در بالا نیز اشاره کردیم هزینه‌های ارتودنسی برای این بیماران متفاوت است. عوامل مختلفی می‌توانند در تعیین این هزینه‌ها تأثیر داشته باشند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نوع درمان تجویز شده
 • موقعیت جغرافیایی مطب پزشک
 • دستمزد متخصص

 

جمع‌بندی

دندان خرگوشی یکی از مشکلات شایعی است که بسیاری از افراد با مواجه هستند. عوامل مختلفی می‌تواند در به وجود امدن این مشکل تأثیر داشته باشند. همچنین روش‌های درمانی مختلفی برای رفع آن نیز ارائه شده است که پزشک با تجویز یکی از آن‌ها این مشکل را برای بیماران رفع خواهد کرد. همچنین بیان کردیم که ارتودنسی یکی از بهترین روش‌ها برای درمان این مشکل است. اگر به قبل بعد ارتودنسی دندان خرگوشی دقت کنید، متوجه می‌شوید که این روش تا چه حد می‌تواند روی رفع این مشکل تأثیر داشته باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *