آیا ارتودنسی یک فک امکان پذیر است

ایا میشود فقط یک فک را ارتودنسی کرد؟

ارتودنسی یک فک یکی از موضوعات قابل‌بحث و مهم در زمینه ارتودنسی دندان است که در این مقاله به آن می‌پردازیم. به صورت کلی می‌دانیم که ارتودنسی یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای ترمیم بی‌نظمی‌ها و ناهنجاری‌های دندانی است.

افراد در سنین مختلف می‌توانند از این روش برای از بین بردن بی‌نظمی‌های دندان‌ها و فک‌های خود استفاده کنند، اما گاهی اوقات افراد تمایل به ارتودنسی یک فک خود داشته باشد. در ادامه به شرایط انجام این کار و همه موضوعات مربوط به آن می‌پردازیم تا شما اطلاعات کافی در این زمینه به دست آورید. همچنین به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا ارتودنسی یک فک امکان پذیر است؟

ایا میشود فقط یک فک را ارتودنسی کرد؟

 

همان‌طور که اشاره کردیم، امروزه متقاضیان زیادی برای ارتودنسی یک فک وجود دارند، اینکه ارتودنسی یک فک برای افراد امکان پذیر است یا نه، همگی بستگی به شرایط و میزان ناهنجاری فک و دندان هر فرد دارد. متخصص بعد از معاینات کامل و بررسی گرافی‌ها، می‌تواند به این سوال پاسخ دهد. در صورتی که ناهنجاری و بی‌نظمی صرفا برای دندان‌های یک فک باشد و متخصص تشخیص دهد که ارتودنسی یک فک، مشکلات بیشتری بوجود نمی‌آورد این کار امکان پذیر است.

بهتر است توضیحات دکتر خدیوی درباره این موضوع را در ویدیو زیر ببینید:

 

دلایل تمایل به ارتودنسی یک فک

ارتودنسی دندان را می‌توانیم به عنوان مؤثرترین روش درمانی برای از بین بردن ناهنجاری و بی‌نظمی‌های دندانی معرفی کنیم که امروزه مورداستفاده قرار می‌گیرد. در برخی از مواقع افراد تمایل به ارتودنسی یکی از فک‌های خود را دارند. این موضوع دلایل مختلفی دارد که یکی از آن ظاهر دندان‌ها در زمان ارتودنسی است. بسیاری از افراد هیچ تمایلی به مشخص شدن براکت و بریس‌های ارتودنسی در دهان خود ندارند؛ از همین رو ترجیح می‌دهند فقط دندان‌های یک فک خود را ارتودنسی کنند.

ارتودنسی دندان را می‌توانیم یکی از درمان‌های پرهزینه و گران‌قیمت به شمار آوریم که فرد در طول دوره باید هزینه بسیار زیادی را پرداخت کند تا در نهایت بتواند از دندان‌های خود نهایت لذت را ببرد. از دیگر دلایلی که باعث شده بیماران تمایل به ارتودنسی یک فک داشته باشند، هزینه و قیمت بالای این روش درمانی است.

ارتودنسی یک فک

 

هدف استفاده از براکت‌های ارتودنسی

برای اینکه بیشتر با ارتودنسی دندان‌ها آشنا شوید، لازم است تا اطلاعاتی درباره هدف استفاده از براکت‌ها و عملکرد این تجهیزات به دست آورید. اگر تصور می‌کنید که تنها وظیفه براکت‌ها، در صاف و منظم کردن دندان‌ها خلاصه می‌شود، باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید، چراکه این براکت‌ها، کاربردهای دیگری نیز دارند.

یکی از بزرگ‌ترین هدف‌های استفاده از براکت‌های ارتودنسی را می‌توانیم تصحیح روش قرار گرفتن فک‌ها به روی هم دیگر بدانیم. وجود بی‌نظمی دندان‌ها می‌تواند باعث به وجود آمدن اختلال در عملکرد آن‌ها نیز بشود؛ از این رو می‌توان با ارتودنسی دندان، از عملکرد صحیح دندان‌ها نیز اطمینان حاصل کرد. با کمک براکت‌های ارتودنسی، می‌توانید دندان‌های صاف، تمیز، یکدست و زیبا داشته باشید و به رعایت بهداشت دهان و دندان به بهترین نحو ممکن بپردازید.

ایا میشود فقط یک فک را ارتودنسی کرد

چه زمان‌هایی ارتودنسی یک فک امکان‌پذیر است؟

از مواردی که می‌توانیم اقدام به ارتودنسی یک فک بکنیم، باید به عدم وجود ناهماهنگی بین دندان‌های فک بالا و پایین اشاره کنیم. اگر دندان‌های شما به خوبی بر روی یکدیگر قرار گرفته و مشکلی در این زمینه ندارند، می‌توانید از ارتودنسی فک بالا و یا پایین برای از بین بردن ناهنجاری‌ها بهره ببرید؛ بدون اینکه نیاز به ارتودنسی فک دیگر باشد. نظر ارتودنتیست نیز در این زمینه تأثیر زیادی دارد؛ پس اگر متخصص ارتودنسی شما تجویز ارتودنسی یک فک را بدهد، می‌توانید این کار را انجام دهید.

متخصص با انجام معاینات موردنیاز، می‌تواند تشخیص دهد که ارتودنسی یک فک برای شما کارساز بوده و یا اینکه باید اقدام به ارتودنسی دو فک به صورت هم‌زمان بکنید. پس به صورت کلی نمی‌توانیم یک پاسخ واضح برای سؤال آیا میشود فقط یک فک را ارتودنسی کرد داد؛ پاسخ صحیح این پرسش بعد از معاینات کامل و جامع توسط ارتودنتیست ارائه می‌شود.

 

چرا باید هر دو فک را ارتودنسی نمود

فک‌ها به عنوان یک عضو جزئی شناخته می‌شوند که عملکرد آن‌ها به صورت هم‌زمان است. به همین دلیل اعمال هرگونه تغییرات جزئی و یا عمده بر روی آن‌ها نیز باید در هر دوی آن‌ها به صورت هم‌زمان و مشابه انجام شود تا بهترین نتیجه را برای فرد به دنبال داشته باشد. همین موضوع ممکن است باعث شود تا بعد از اتمام دوره ارتودنسی و باز کردن بریس ارتودنسی، به مرور شما مشکلات فکی و دندان بازگردند و هزینه‌های انجام‌شده، کاملا بی‌ثمر بماند. همین موضوع باعث شده تا در صورت امکان، ارتودنسی هر دو فک بالا و پایین، به صورت کامل انجام شوند.

ارتودنسی فک بالا و فک پایین

برای ارتودنسی یک فک، چه روش‌هایی مناسب است؟

میدانیم که ارتودنسی دندان به روش‌های مختلف مانند ارتودنسی متحرک و ارتودنسی ثابت انجام می‌شود. ارتودنسی ثابت خود دارای دسته‌بندی گسترده‌ای ازجمله ارتودنسی فلزی، سرامیکی، نامرئی و … است که هر کدام ویژگی‌ها و مشخصات مخصوص به خود را دارند. در این قسمت قصد داریم بدانیم که ارتودنسی یک فک، در کدام یکی از این‌ روش‌ها امکان‌پذیر بوده و می‌تواند نتیجه مطلوبی برای فرد به دنبال داشته باشد. در این راستا شما می‌توانید از روش‌هایی مانند ارتودنسی متحرک و یا ارتودنسی نامرئی برای ارتودنسی یک فک استفاده کنید. امکان استفاده از سایر روش‌های ارتودنسی نیز در این زمینه وجود دارد که باید با نظر و تجویز ارتودنتیست انجام شوند.

ارتودنسی فک پایین

همان‌طور اشاره کردیم، امکان ارتودنسی دندان به صورت یک فک وجود دارد در این بخش قصد داریم به ارتودنسی فک پایین بپردازیم. در صورتی که ناهنجاری دندان‌های شما صرفا مربوط به فک پایین باشد، می‌توانید اقدام به ارتودنسی فک پایین بکنید، بدون اینکه نیاز به درگیری دندان‌های فک بالا داشته باشید. لازم به ذکر است که این روش صرفا با نظر و تجویز ارتودنتیست امکان‌پذیر بوده و در غیر این صورت نباید این روش ارتودنسی انجام شود. در صورتی که ارتودنسی فک‌های بالا و پایین، به صورت پشت سرهم انجام شوند، در ابتدا باید به فک بالا پرداخته شده و سپس به سراغ ارتودنسی فک پایین بروید تا نتیجه بهتری از روند درمان حاصل شود.

ارتودنسی فک بالا

ارتودنسی فک بالا

برای بسیاری از افراد سؤال است که آیا میشود فقط فک بالا را ارتودنسی کرد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که بله این امکان وجود دارد و در شرایط خاص، فرد می‌تواند این کار را انجام دهد. در ارتودنسی فک بالا باید به سن بیمار و شدت ارتودنسی توجه بسیار زیادی داشته باشید. امکان ارتودنسی دندان‌ها فک بالا از طریق ارتودنسی ثابت دندان‌ها وجود داشته و شما می‌توانید از آن بهره ببرید. چنانچه میزان ناهنجاری‌ها در این زمینه بیشتر از حد طبیعی باشد، ممکن است نیاز به جراحی فک داشته باشید.

آیا ارتودنسی یک فک امکان پذیر است

نظر متخصصان درباره ارتودنسی یک فک چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم، ارتودنسی یک فک امکان‌پذیر بوده و شما در صورت تمایل، می‌توانید این کار را انجام دهید، اما باید نظر متخصصان مجرب در این زمینه را بدانید. به صورت کلی متخصصان متبحر و فعال در این زمینه، توصیه می‌کنند که هر دو فک را به صورت هم‌زمان ارتودنسی کرده و از ارتودنسی یکی از فک‌ها، خودداری کنید. از آنجایی که ارتودنسی برای منظم و هموار کردن دندان‌ها و خط لبخند به کار برده می‌شود، پزشکان در این زمینه توصیه می‌کنند که دندان‌های هر دو فک را به صورت هم‌زمان ارتودنسی کرده تا نتیجه مطلوبی از این ‌روش درمانی دریافت کنید.

ارتودنسی ثابت یک فک

عوارض ارتودنسی یک فک چیست

در برخی از مواقع ارتودنسی یک فک، عوارضی نیز به دنبال دارد که ر این بخش قصد داریم به بررسی آن‌ها بپردازیم. به صورت کلی زیبایی خط لبخند تنها مربوط به دندان‌ها نبوده و وضعیت فک‌ها نیز می‌تواند بر روی آن تأثیر بگذارد. اگر فک‌ها انحراف داشته باشند و به راحتی بر روی یکدیگر قرار نگیرند، دندان‌ها نیز به خوبی بر روی یکدیگر قرار نگرفته و شما نمی‌توانید خط لبخند زیبایی داشته باشید.

در برخی از مواقع ارتودنسی یک فک می‌تواند باعث تشدید اختلالات فک‌ها در این زمینه شده و انحراف بین آن‌ها را بیشتر از قبل کند. از دیگر عوارض ارتودنسی یک فک می‌توان به وارد شدن فشار مضاعف به لثه‌ها و استخوان‌ها و کاهش عملکرد دندان‌ها اشاره کنیم. از همین رو بسیاری از متخصصان به این روش ارتودنسی توصیه نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند تا ارتودنسی هر دو فک به صورت هم‌زمان انجام شود.

قیمت ارتودنسی یک فک

یکی از موضوعاتی که در زمان ارتودنسی یک فک باید به آن توجه داشته باشید، قیمت ارتودنسی است. به صورت کلی قیمت ارتودنسی فک بالا بیشتر از فک پایین است و باید قبل از انجام ارتودنسی نسبت به این موضوع اطلاعات کافی داشته باشید. از طرف دیگر هزینه ارتودنسی یک فک، به عوامل مختلفی مانند نوع و شدت ناهنجاری‌های دندان و نوع روش ارتودنسی وابسته است. هراندازه شدت ناهنجاری‌های دندان بیشتر باشد، هزینه ارتودنسی نیز بیشتر خواهد شد.

شرایط ارتودنسی یک فک

روش‌های مختلفی مانند ارتودنسی ثابت فلزی، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی دیمون، شفاف، نامرئی و … وجود دارد که شما بسته به شرایط دندان‌ها، نظر ارتودنتیست و همچنین بودجه‌ای که در دسترس دارید، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. انتخاب نهایی شما برای نوع روش ارتودنسی، تأثیر بسیار زیادی در هزینه ارتودنسی یک فک دارد که نباید آن را نادیده بگیرید.

سخن پایانی

بهترین و مؤثرترین روش درمانی برای از بین بردن ناهنجاری‌ها و بی‌نظمی‌های دندانی را می‌توانیم ارتودنسی دندان بدانیم. امروزه روش‌های مختلفی برای ارتودنسی دندان وجود دارد که شما می‌توانید با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف، از بین آن‌ها انتخاب کنید. بسته به نیاز فرد و شرایط قرارگیری دندان‌ها و فک، می‌توان اقدام به ارتودنسی یک فک نمود.

پس در پاسخ به سؤال آبا ارتودنسی یک فک امکان‌پذیر بوده و یا اینکه آیا میشود فقط یک فک را ارتودنسی کرد، باید بگوییم که این امکان وجود دارد ولی شما نمی‌توانید در هر حالتی از آن بهره ببرید. در بخش‌های قبلی به صورت کامل به بررسی شرایطی که امکان ارتودنسی فک بالا یا فک پایین وجود دارد و نکات پیرامون آن پرداختیم تا شما بتوانید تصمیم بهتری در این راستا بگیرید.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *