ارتودنسی فک بالا

ارتودنسی فک بالا و هرآنچه باید درمورد آن بدانید

با استفاده از ارتودنسی دندان فک بالا، می‌توانید مشکلات بسیاری همچون جلو بودن فک بالا، کراس بایت، قرار گرفتن چندین دندان روی هم و وجود فاصله در بین دندان‌ها را برطرف کنید. این روش علاوه بر اینکه باعث زیبایی دندان‌ها می‌شود، احتمال ابتلا به عفونت‌های دندانی، پوسیدگی دندان و عفونت‌های پنهانی دهان را کاهش می‌دهد.

در صورتی که میزان ناهنجاری دندان‌ها کم باشد، امکان ارتودنسی فک بالا وجود دارد. در این مطلب اطلاعات کاملی در مورد این روش درمانی به شما ارائه خواهیم داد.

 

ارتودنسی دندان فک بالا به چه افرادی توصیه می‌شود؟

هر کدام از اقدامات درمانی و زیبایی دندانپزشکی، در موارد خاصی کاربرد دارند و در صورتی که به اشتباه روشی را انتخاب کنید، نتیجه مطلوبی از آن نمی‌گیرید. مرتب کردن دندان‌های به هم ریخته و عقب کشیدن فک بالا و دندان‌های بیرون‌زده، اصلی‌ترین هدف انجام ارتودنسی یک فک است. علاوه بر این، ارتودنسی فک بالا در موارد دیگری نیز توصیه می‌شود که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • اگر کودک شما قبل از زمان موعد، دندان‌های شیری خود را از دست دهد، مجبور می‌شوید که این روش درمانی را امتحان کنید.
 • در صورت وارد شدن آسیب با ترومای شدید به فک بالا
 • رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، آسیب‌های جدی به دندان وارد می‌کند که با استفاده از ارتودنسی می‌توان آن‌ها را حل کرد.
 • بروز پوسیدگی‌های خفیف تا شدید در دندان‌های دائمی و حتی شیری، غذا خوردن را برای افراد سخت‌تر می‌کند.
 • در برخی از موارد، ساختار استخوان فک بالا به دلیل ناهنجاری‌های اکتسابی یا ژنتیکی به هم ریخته است که این مشکل به آسانی با استفاده از ارتودنسی دندان فک بالا حل می‌شود.

 

ارتودنسی دندان فک بالا به چه افرادی توصیه می‌شود؟

 

آیا می‌شود فقط فک بالا را ارتودنسی کرد؟

سوالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده این است که آیا می‌شود فقط فک بالا را ارتودنسی کرد؟ بیشتر دندان پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که ارتودنسی دو فک را با هم انجام دهند؛ اما در برخی از شرایط، بیماران ترجیح می‌دهند که تنها فک بالا را ارتودنسی کنند.

برای مثال بسیاری از افراد ارتودنسی فک بالا را به این منظور انجام می‌دهند که لبخند زیباتری داشته باشند. علاوه بر این، در برخی از موارد ناهنجاری دندان تنها در فک بالا یا پایین دیده می‌شود و در چنین شرایطی، نیازی نیست که براکت‌ها را روی هر دو فک نصب کنید.

برای ارتودنسی یک فک، در ابتدا باید دندانهایتان توسط دندانپزشک معاینه شود و در صورت تأیید او، می‌توانید این کار را انجام دهید. در صورتی که پزشک شما شاهد ناهنجاری‌های زیاد، فاصله میان دندان‌ها و پوسیدگی‌های بسیاری در دو فک باشد، یک فک را برای شما ارتودنسی نمی‌کند.

 

مزایای ارتودنسی فک فقط فک بالا

همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، مهم‌ترین هدف از انجام ارتودنسی، مرتب کردن دندان‌ها و از بین بردن ناهنجاری‌هایی آن‌ها است. مرتب کردن دندان‌ها تاثیر بسیار زیادی روی ظاهر افراد می‌گذارد. جالب است بدانید که مزیت‌های ارتودنسی فک بالا به همین مورد خلاصه نمی‌شود و در ادامه مزیت‌های ارتودنسی دندان فک بالا را نام می‌بریم:

 • شما با استفاده از این روش، می‌توان سلامت دندان‌ها و دهان خود را ارتقا دهید.
 • مرتب کردن دندان‌ها باعث می‌شود تا به راحتی بتوانید از بروز مشکلات مختلف دهان و دندان جلوگیری کنید.
 • با توجه به اینکه نظافت دندان‌های مرتب آسان‌تر است، پس در صورت انجام ارتودنسی، دندان‌ها آسیب کم‌تری می‌بینند و طول عمر آن‌ها بالاتر می‌رود.
 • با مرتب شدن دندان‌ها، صحبت کردن و حتی جویدن غذا برای شما آسان‌تر می‌شود.
 • میزان فشار وارد شده و سایش دندان‌ها کاهش می‌یابد.
 • وضعیت قرار‌گیری فک بالا بهبود پیدا می‌کند.
 • ظاهر زیباتری به صورت و دهان شما می‌بخشد.
 • بیشتر افرادی که می‌پرسند “آیا می‌شود فقط فک بالا را ارتودنسی کرد”، با هزینه ارتودنسی مشکل دارند. ارتودنسی فقط فک بالا، می‌تواند هزینه ارتودنسی را تا حد زیادی کاهش دهد.
 • باعث بالا رفتن اعتماد به نفس افراد در زمان صحبت کردن و خندیدن می‌شود.

 

مزایای ارتودنسی فک بالا

 

نحوه ارتودنسی فک بالا

ارتودنسی به روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد که ویژگی‌ها و مراحل ارتودنسی در هر کدام از آن‌ها با هم متفاوت است. در ادامه نحوه ارتودنسی فک بالا در روش‌های مختلف را برایتان توضیح می‌دهیم تا بتوانید روش مناسب خود را انتخاب کنید:

 

بریس فلزی

این بیرس به عنوان بریس‌های سنتی نیز شناخته می‌شود و مقرون به صرفه‌ترین و کارآمدترین نوع بریس ارتودنسی است؛ اما متاسفانه بریس‌های فلزی بسیار جلب توجه می‌کنند و در دهان مشخص هستند، به همین دلیل بیشتر افراد این روش را انتخاب نخواهند کرد. برای ساخت این بریس‌ها از استیل ضد زنگ استفاده می‌کنند و آن‌ها را با استفاده از سیم‌های نازک، در کنار هم قرار می‌دهند.

بریس فلزی دندان‌های شما را با سرعت بالایی به موقعیت‌ایده‌آل می‌رساند و معمولاً از آن برای نوجوانان و کودکان استفاده می‌شود.

 

بریس فلزی

 

بریس شفاف

بریس‌های شفاف با عنوان بریس‌های دیمون نیز شناخته می‌شوند و شباهت بسیار زیادی به بریس‌های فلزی دارند؛ با این تفاوت که برای ساخت این براکت‌ها از سیم‌ها و براکت‌های شفاف یا رنگی استفاده می‌کنند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های بریس شفاف این است که خود تنظیم کن هستند. بدین معنی که خاصیت لغزندگی و اسلایدی دارند و نیازی نیست که به صورت پی در پی به دندانپزشک مراجعه کنید. این روش برای افرادی مناسب است که علاقه ندارند بریس‌ها در داخل دندان مشخص باشند.

 

بریس شفاف

 

بریس نامرئی برای فک بالا

به این نوع بریس، بریس اینویزیلاین، پشت دندانی و لینگوال نیز گفته می‌شود که شباهت بسیار زیادی با بریس فلزی دارد. البته بریس نامرئی یک تفاوت عمده و مهم با بریس فلزی خواهد داشت. اصلی‌ترین تفاوت این است که بریس‌های نامرئی در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند. نصب ارتودنسی فک بالا به صورت بریس نامرئی تا حدودی مشکل است، به همین دلیل افراد محدودی آن را انتخاب می‌کنند.

 

بریس نامرئی

 

بریس متحرک دندان های بالا

تمام بریس‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم، از نوع ثابت بودند، اما همانطور که از اسم این بریس پیدا است، بیماران می‌توانند بریس‌های متحرک را تکان دهند. بریس متحرک، یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای ارتودنسی فک بالا به شمار می‌رود؛ البته این روش را تنها در مواردی می‌توانید به کار ببرید که دندانهایتان دچار ناهنجاری خفیف یا متوسط باشند. در نتیجه برای درمان ناهنجاری‌های شدید نمی‌توانید از این روش استفاده کنید.

 

بریس متحرک

 

بهترین سن برای انجام ارتودنسی فک بالا

میزان همپوشانی دندان‌های فک بالا و پایین در سنین بالا بیشتر می‌شود؛ به همین دلیل برای اصلاح بایت، فضای کافی در دهان باقی نمی‌ماند. با توجه به گفته دندانپزشکان، بهترین سن برای انجام ارتودنسی فک بالا، قبل از سن بلوغ است.

با این حال امروزه شاهد پیشرفت بسیار زیادی در خصوص تجهیزات و علم دندانپزشکی بوده‌ایم و افراد در سن بزرگسالی نیز می‌توانند این کار را انجام دهند؛ با این تفاوت که مدت زمان ارتودنسی کمی طولاتی‌تر می‌شود. دستگاه هدگیر ارتودنسی، یکی از ابزار‌های جدید در ارتودنسی فک بالا و پایین است که کمک می کند روند درمان، سریع‌تر به اتمام برسد.

 

هزینه ارتودنسی فک بالا

عوامل مختلفی می‌توانند روی هزینه ارتودنسی فک بالا تاثیر بگذارند؛ به همین دلیل هزینه آن برای هر بیمار متفاوت است. دندانپزشک شما موارد مختلفی را در زمان انجام ارتودنسی مورد بررسی قرار می‌دهد و با توجه به آن‌ها، هزینه نهایی را به شما اعلام می‌کند. در ادامه مهم‌ترین فاکتور‌های تاثیرگذار روی هزینه ارتودنسی فک بالا را برایتان نام می‌بریم:

 • شدت نامنظمی دندان‌ها
 • مدت زمان درمان
 • نوع ارتودنسی انتخاب شده توسط فرد بیمار
 • دستمزد دندانپزشک
 • سن فرد مراجعه‌کننده
 • تعداد دندان‌هایی قبل یا بعد از ارتودنسی نیاز به تعمیر دارند
 • جرم‌گیری دندان‌ها

 

هزینه ارتودنسی فک بالا

 

مدت زمان ارتودنسی کردن فک بالا به تنهایی

بدون شک افرادی که ارتودنسی انجام می‌دهند، مایل هستند تا سریع‌تر براکت ها را از دهان خود در بیاورند و دندان‌های زیبای خود را ببیند. به طور کلی اگر ارتودنسی را تنها برای فک بالا انجام دهید، ممکن است ۶ تا ۳۶ ماه طول بکشد. عوامل مختلفی روی مدت زمان ارتودنسی فقط فک بالا تأثیر می‌گذارند که عبارتند از:

 • سن فرد مراجعه‌کننده یکی از این موارد است و هر چقدر سن بیمار بیشتر باشد، مدت زمان این درمان نیز بالاتر می‌شود.
 • میزان ناهنجاری‌هایی که در دندان‌های فک بالا وجود دارد.
 • نوع ارتودنسی که انتخاب می‌کنید.
 • میزان همکاری شما و رعایت توصیه‌های پزشک، روی زمان ارتودنسی دندان فک بالا تاثیر می‌گذارد.

 

بعد از ارتودنسی کردن فک بالا، باید چه مراقبت‌هایی انجام داد؟

همانطور که اشاره کردیم، مراقبت از دندان‌ها یکی از مواردی است که روی مدت زمان درمان ارتودنسی تاثیر می‌گذارد. در صورتی که مراقبت‌های لازم را به درستی انجام ندهید، نمی‌توانید به نتیجه مورد نظر برسید. مراقبت‌های زمان ارتودنسی شامل موارد زیر می‌شود:

 • برای تسکین درد دندان، از مسکن استفاده کنید.
 • بعد از هر وعده غذایی، باید به مدت ۲۰ دقیقه و با دقت بالا، نخ دندان را برای فک بالا به کار ببرید.
 • بعد از هر وعده غذایی، ۵ دقیقه با احتیاط بالا، دندانهایتان را مسواک بزنید.
 • از خوردن خوراکی‌های سفت بپرهیزید.
 • به هیچ عنوان براکت‌های روی دندان را دستکاری نکنید.
 • استفاده از نگهدارنده ارتودنسی بعد از اتمام دوره درمان را فراموش نکنید.
 • بهترین گزینه برای اینکه آسیب‌های وارد شده به بافت داخل دهان را به حداقل برسانید، استفاده از سیلیکون روی بریس است.
 • خوردن نوشیدنی‌های رنگ دار مانند قهوه و چای را به حداقل برسانید.
 • ویزیت ماهانه و مراجعه مرتب به پزشکتان را از یاد نبرید.

 

مراقبت های ارتودنسی دندان فک بالا

 

جمع‌بندی

در صورتی که تنها دندان‌های فک بالای شما نامرتب است، می‌توانید ارتودنسی دندان فک بالا را انجام دهید. با ارتودنسی فک بالا می‌توانید تنها ردیف بالای دندان‌هایتان را مرتب کنید. با این کار می‌توانید لبخند زیبایی داشته باشید.

با توجه به اینکه فقط یک فک را ارتودنسی می‌کنید، هزینه نهایی شما پایین می‌آید. در این مطلب اطلاعاتی کافی را در مورد ارتودنسی فقط فک بالا در اختیارتان گذاشتیم تا بتوانید تصمیم‌گیری بهتری داشته باشید.

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *