تنظیم و سفت کردن سیم ارتودنسی با مراجعه به پزشک

بسیاری از بیمارانی که به تازگی از ارتودنسی استفاده می‌کنند، نگران تنظیم و سفت کردن بریس‌ها در طول درمان هر ۶ تا ۸ هفته یک بار هستند. مطمئن باشید که این روند بسیار خوشایندتر از چیزی است که به نظر می‌رسد. هنگامی که برای قرار ملاقات‌های منظم خود به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کنید، متخصص ارتودنسی شما در واقع بریس‌ها را سفت نمی‌کند. آنچه که واقعا انجام می‌دهد این است که آن‌ها را تنظیم می‌کند تا به حرکت تدریجی دندان‌ها و هدف نهایی ایجاد لبخند بی‌عیب و نقص، کمک کند.

مراحل سفت کردن سیم ارتودنسی توسط متخصص

 

در اینجا چیزی که باید در مراجعه تنظیم کردن سیم ارتودنسی خود انتظار داشته باشید، مطرح شده است:

  • در ابتدا، متخصص ارتودنسی‌تان، لیگاتورهای شما را برمی‌دارد، یعنی بست‌های الاستیک کوچک که آرچ ایرها را به براکت و یا بریس‌ها می‌بندند.
  • سپس آرچ وایر شما را برمی‌دارد.
  • بعد از آن، متخصص ارتودنسی شما را معاینه خواهد کرد. او تعیین خواهد کرد که آیا به چیز جدیدی از جمله یک آرچ وایر جدید، نوارهای منحنی که برای ادامه حرکت دندان‌ها روی آرچ وایر قرار می‌گیرند، پاور چین ، یا کش نیاز دارید یا خیر.
  • سپس، آرچ وایر (جدید یا قبلی) را همراه با لیگاتورهای جدید به براکت‌های شما باز می‌گرداند. اگر این مراجعه یکی از اولین تنظیمات شما باشد، این بخش ممکن است باعث چند ساعت درد پس از مراجعه‌تان شود. به دلیل فشارهای ایجاد شده بر روی دندان‌ها در زمان قراردهی لیگاتورهای جدید، بریس‌های شما احساس سفت‌تری خواهند داشت.

نکته: نباید آرچ وایر به دهان شما فرو رود. اگر این گونه است، بلافاصله به متخصص ارتودنسی خود اطلاع دهید، و او آرچ وایر را با سیم چین کوتاه خواهد کرد.

اکنون همه مراحل انجام شده است! ۶ تا ۸ هفته بعد متخصص ارتودنسی دوباره شما را ملاقات خواهد کرد.

اگر دندان‌ها دچار درد شدند، چه باید کرد؟

ممکن است پس از هر بار مراجعه برای تنظیمات دوره‌ای سیم ارتودنسی، به خصوص در ۶ ماه اول پس از قرار دادن بریس‌ها، اندکی درد تجربه کنید. درد جزیی طبیعی است و بعد از یک یا دو روز از بین خواهد رفت.

نکاتی برای کاهش درد محکم کردن سیم ارتودنسی

در اینجا برخی از راهنمایی‌های مفید و درمان‌های خانگی برای کاهش درد ناشی از تنظیم کردن سیم ارتودنسی آمده است:

  • دهان خود را با دهانشویه آب نمک گرم شستشو دهید. ۱ قاشق چای خوری نمک را در ۸ اونس آب گرم حل کنید و دهان خود را شدیدا با آن بشویید.
  • موم ارتودنسی بر روی بریس‌های خود قرار دهید. از مومی که متخصص ارتودنسی به شما داده است، به اندازه یک نخود جدا گیری کنید، آن را به شکل یک توپ گرد کنید و روی ناحیه‌ای از بریس‌ها که باعث ناراحتی شده است قرار دهید.
  • تیلنول یا ایبوپروفن مصرف کنید. اگر حساسیت شدید است، از مقداری تیلنول یا ایبوپروفن به میزانی که برای سردرد مصرف می‌کنید، استفاده نمایید. این داروها به کاهش درد ارتودنسی کمک خواهند کرد.
  • غذاهای نرم بخورید. اگر غذا خوردن برای شما ناراحت کننده است، به یاد داشته باشید که این وضعیت هم طبیعی و هم موقت است. سعی کنید از غذاهای نرم‌تر مانند موز، اسموتی و سیب زمینی پخته استفاده کنید.
  • با مسواک نرم مسواک بزنید. استفاده از یک مسواک دارای برس‌های نرم، به کاهش درد ناشی از بریس‌ها کمک می‌کند. برای کسب بهترین نتایج، از مسواک برقی استفاده کنید.

آیا نیاز به تنظیم هر ماهه بریس‌ها وجود دارد؟

در گذشته، معمولا بریس‌ها هر چهار هفته یا حدود یک بار در ماه نیاز به تنظیم شدن داشتند. اما امروزه این گونه نیست. اکنون با وجود سیم‌ها و تکنولوژی‌های جدید، می‌توانید زمان بین مراجعات خود را طولانی‌تر کنید. معمولا قرار ملاقات‌های شما ۶ هفته یک بار خواهد بود.

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *