ارتودنسی در دوران بارداری

آیا ارتودنسی در بارداری ضرر دارد؟

آیا ارتودنسی در بارداری امکان پذیر است؟ یکی از سوالات متداول کاربران همین سوال است که آیا امکان انجام ارتودنسی در این دوران وجود دارد یا خیر. زمان بارداری، بانوان دارای شرایط ویژه‌ای هستند، بدن تمام بانوان در این دوران، دستخوش تغییرات قابل توجهی می‌شود. مادران با رعایت اصول مراقبت جسمی، روحی و عاطفی در حقیقت سرمایه‌گذاری ارزشمندی را انجام می‌دهند که فرزند شاد و سالم ثمره آن است.

طبیعی است که حفظ سلامت دهان و دندان نقش مهمی در سلامت کلی بدن دارد و نباید در این دوران نادیده گرفته شود. در ادامه مقاله اطلاعات کاملی درباره ارتودنسی و بارداری  در اختیار شما قرار خواهیم داد.

 

با ارتودنسی میشه زایمان کرد

 

ارتودنسی در بارداری امکانپذیر است؟

از قدیم این اعتقاد وجود داشته که در طول دوره بارداری سطح کلسیم دندان های مادر کاهش پیدا می کند. به هر حال مشخص است که کلسیم مورد نیاز کودک از رژیم غذایی مادر و نه دندان های وی تامین می شود. به هر حال اگر سطح کلسیم در رژیم غذایی کافی نباشد، کودک مواد معدنی مورد نیاز خود را از ذخایر موجود در استخوان های مادر تامین می کند و می تواند منجر  به بروز دندان درد در بارداری شود و خرابی دندان با براکت های ارتودنسی کار دردسرسازی است.

به طور کلی انجام ارتودنسی در دوران بارداری امکانپذیر است و هیچ مانعی برای آن وجود ندارد، اما در این دوران لازم است که فرد، در زمانهای مشخص به متخصص مراجعه کند و شاید این موضوع برای خانم‌های باردار مشکل باشد.

استفاده از رژیم تغذیه مناسب، سبزیجات دارای برگ سبز (کلم بروکلی، کلم پیچ، برگ خردل) یا مکمل هایی که توسط پزشک ممکن است به شما پیشنهاد شود این اطمینان را ایجاد می کند که تمام کلسیم مورد نیاز بدن در طول دوره بارداری در اختیار شما قرار می گیرد.

 

انجام ارتودنسی در دوران بارداری

چنانچه رادیولوژی دندان را پیش از بارداری انجام داده‌اید، می‌توانید با خیال راحت و بدون ترس از آسیب دیدن جنین درمان ارتودنسی را ادامه دهید، البته با توجه به تجربه بارداری پیشین و توصیه‌های متخصص ارتودنسی باید ملاحظاتی را در نظر بگیرید و اقدامات احتیاطی لازم را رعایت کنید. اما اگر باردار هستید یا فکر می‌کنید که باشید، اما هنوز عکس دندان نگرفته‌اید، بهتر است جنین در معرض اشعه ایکس قرار نگیرد و درمان ارتودنسی را پس از زایمان شروع کنید.

با ارتودنسی میشه زایمان کرد

 

محدودیت‌ها و ملاحظات ارتودنسی در دوران بارداری

بانوان در دوران بارداری باید در بسیاری از فعالیت‌ها تجدید نظر کنند و با دقت بیشتر و با راهنمایی متخصص مواد غذایی، ورزش‌ها و داروهای لازم را انتخاب کنند. دندانپزشکی نیز حوزه‌ای است که نیاز به تغییر رفتاری دارد. نکته‌های زیر در ارتودنسی دوران بارداری باید در نظر گرفته شود:

 

بارداری و مشکلات لثه

لثه بعضی بانوان در این دوران متورم می‌شود و به همین دلیل ارتودنسی ناراحت‌کننده‌تر از حد معمول می‌شود. البته متورم شدن لثه‌ها در صورت مراجعه منظم به متخصص ارتودنسی مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما چون استفاده از بسیاری از مسکن‌های معمول در دوران بارداری مجاز نیست، تحمل ناراحتی گاهی دشوار می‌شود.

 

تغییرات هورمونی در بدن و تاثیر آن بر روی دندان ها 

قابلیت جابجایی دندان‌ها در دهان را افزایش می‌دهد و این امر بر درمان ارتودنسی اثر می‌گذارد.البته متخصصان کلینیک در این مورد نیز مانند همیشه بیماران را راهنمایی می‌کنند. انتخاب بریس مناسب از میان بریس‌های گوناگون موجود برای دستیابی به بهترین نتیجه به آسان‌ترین روش ممکن حیاتی است که طبعاً نیازمند نظر متخصص باتجربه است.

 

هر تغییری را باید به متخصص ارتودنسی اطلاع دهید

هر گونه تغییر در وضعیت دندان یا بافت‌های پیرامون آن باید به سرعت توسط متخصص ارتودنسی بررسی شود، چون ناراحتی‌های لثه اثر جانبی نامطلوب و پیش‌بینی نشده‌ای را بر روند درمان و سلامت مادر و نوزاد به جا می‌گذارد. بر اساس پژوهش‌های انجام شده، بانوان مبتلا به بیماری‌های جدی لثه نوزدانی با وزن پایین به دنیا می‌آورند، زایمان زودرس دارند یا حتی در موارد نادر جنین مرده به دنیا می‌آید. البته این قبیل اتفاقات به ندرت رخ می‌دهد و با رعایت نکات احتیاطی و بهداشت دهان و دندان ارتودنسی، خطرات ارتودنسی در بارداری تقریبا به صفر خواهد رسید.

 

بیهوشی و بی حسی موقع نصب براکت ها در زمان باداری

هنگام قرار دادن بریس در دهان، دستکاری یا جابجا کردن آن، نیازی به بی‌حسی یا دریافت داروی آرام بخش نیست؛ بنابراین بانوان باردار در صورت تمایل به ارتودنسی نباید نگران این عامل خطر باشند. زیرا این مراحل برای بانوان باردار با افراد معمولی تفاوتی ندارد.

 

مساله حالت تهوع و استفراغ را در نظر بگیرید

کاهش اشتها یا حالت تهوع دوران بارداری برای همه ما شناخته شده است، از سوی دیگر غذا خوردن با وجود بریس در دهان دشوارتر نیز می‌شود. پس به بانوان توصیه می‌شود تا هنگام تصمیم به انجام ارتودنسی مسئله غذا خوردن با بریس در دوران بی‌اشتهایی و تحمل حالت تهوع را در نظر بگیرند.

 

آیا ارتودنسی در زمان بارداری ضرر دارد؟

 

 

مشکلات انجام ارتودنسی درزمان بارداری

ارتودنسی در دوران بارداری ناراحت‌کننده‌تر از حالت معمول است، آن هم در حالی که مصرف اکثر مسکن‌ها در این دوران مجاز نیست و بیمار باید با دست خالی به جنگ درد برود. تغییرات هورمونی بدن در زمان بارداری احتمال تورم و التهاب و دردناک شدن لثه را افزایش می‌دهد و بریس‌ها لثه را تحریک می‌کند. تغییرات هورمونی و داروها بر حرکت دندان‌ها اثر می‌گذارد. اگر بارداری در طول درمان ارتودنسی رخ دهد، باید همچنان به طور منظم به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد.

 

سخن پایانی

در این محتوا متوجه شدیم که جواب این سوال که آیا ارتودنسی در زمان بارداری ضرر دارد یا خیر، به این صورت است که ضرری ندارد اما به دلیل اینکه در این زمان باید به صورت منظم به مطب مراجعه کرد و نیاز به خوردن بعضی داروها است، بهتر است که در این زمان ارتودنسی را شروع نکنید اما اگر در میانه پروسه درمان باردار شدید، ادامه درمان مشکلی ندارد. 

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *