ارتودنسی دندان جلو، راهی برای لبخند زیباتر

ارتودنسی دندان های جلو برای دو و چهار دندان جلو

ناهنجاری‌های فک یکی رایج‌ترین مشکلات در بین افراد است. بسیاری از افراد تنها در دو دندان جلویی خود دچار این مشکل هستند. این ناهنجاری‌های فک و دندان می‌تواند تأثیر زیادی روی زیبایی صورت داشته باشد. در چنین مواردی پزشک ارتودنسی دندان را برای درمان این مشکل انجام می‌دهد. برخی از افراد تصور می‌کنند ارتودنسی دندان تنها زمانی قابل انجام است که تمامی دندان‌ها دچار مشکل باشند. این تصور کاملاً غلط است؛ چراکه می‌توان ارتودنسی دو دندان جلو یا چهار دندان را برای دندان‌های پایین و بالا را انجام داد.

ارتودنسی برای چهار دندان جلو زمانی انجام خواهد شد که دندان های جلو فک بالا بیرون زدگی داشته باشند. در این صورت زمانی که فرد صحبت می‌کند، این دندان ها بیشتر از سایر دندان‌ها خودنمایی می‌کنند. این مشکلات موجب شده تا دندان‌های فرد نامرتب باشند. ارتودنسی یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای درمان این مشکلات است. ما در این مطلب قصد داریم اطلاعات کاملی در مورد ارتودنسی دندان جلو در اختیار شما قرار دهیم.

 

ارتودنسی دندان جلو هم جنبه زیبایی دارد هم درمانی

 

ضرورت انجام ارتودنسی دندان جلو

همان طور که در ابتدای مطلب بیان کردیم، وجود ناهنجاری‌های فک و دندان موجب شده تا برخی از افراد با مشکلات زیبایی مواجه شوند. روش‌های متعددی برای درمان این مشکلات وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها ارتودنسی است. حال سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا ارتودنسی دندان جلو بالا و پایین ضرورت دارد. عوامل متعددی وجود دارند که شما را وادار می‌کنند تا برای درمان جلوزدگی این دندان ها اقدام کنید که ما در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 • جلو بودن دندان‌ها موجب می‌شود تا دندان‌ها در معرض آسیب قرار بگیرند. یعنی در شرایطی که فرد در معرض حوادث مختلف قرار بگیرد، خطر شکستگی برای دندان‌های او به شدت بالاتر از افراد عادی خواهد بود.
 • نامرتب بودن دندان‌های جلو باعث بسیاری از بیماری‌های دیگر، ضعیف شدن تکلم و سختی جویدن و غیره می‌شود.
 • در صورتی که این ناهنجاری‌ها شدیدتر باشد فرد با مشکلات دیگری نظیر مشکلات تنفسی و مشکل در بلع مواجه خواهد شد.
 • انجام ندادن ارتودنسی دندان جلو موجب می‌شود تا فشار زیادی روی دیگر دندان‌ها مخصوصاً دندان‌های آسیا وارد شود و به مرور باعث سایش این دندان‌ها می‌شود.

بنابراین در صورتی که دندان‌های شما دچار ناهنجاری و جلوزدگی هستند باید به یک متخصص مراجعه کنید تا در صورت نیاز ارتودنسی چهار دندان جلو، دو دندان یا سایر دندان‌های جلوی پایین و بالا را برای شما انجام دهد.

 

تکنیک‌های ارتودنسی دو دندان جلو

برای ارتودنسی دو دندان جلو، متخصص از ارتودنسی‌های ثابت یا متحرک استفاده می‌کند. انتخاب هر یک از این نمونه‌های ارتودنسی به نظر پزشک شما و شرایط بیمار بستگی دارد. در هر صورت در شرایطی که پزشک تشخیص دهد که انجام ارتودنسی برای درمان دو دندان جلو امکان‌پذیر است، از تکنیک‌های زیر بهره می‌برد.

 • در صورتی که جلوزدگی دندان‌های جلو در حد متوسط و زیاد باشد، پزشک ارتودنسی معمول را برای بیمار انجام خواهد داد. این یعنی مدت زمان ارتودنسی کاملاً معمولی بوده و درمان فرد ۱ سال و نیم الی ۲ سال زمان می‌برد.
 • در غیر این صورت اگر ناهنجاری‌های دندان‌ها و جلوزدگی آن‌ها زیاد نباشد، متخصص ارتودنسی دندان جلو بالا و پایین را به صورت شش ماهه و کوتاه مدت انجام می‌دهد. در این صورت مشکلات دندان فرد بعد از طی این مدت رفع خواهد شد. البته باید بدانید این میزان به صورت میانگین در نظر گرفته شده و بر اساس شرایط بیمار و ظاهر دندان‌ها کمتر یا بیشتر شود.
 • یکی دیگر از تکنیک‌هایی که برای ارتودنسی دندان جلو به کار گرفته می‌شود، ارتودنسی نامرئی است. گاهی بیماران ظاهر ارتودنسی را دوست ندارند و نمی‌خواهند اجزای ارتودنسی در زمان صحبت کردن و خندیدن مشخص باشد. به همین جهت اگر متخصص تشخیص دهد که بیمار شرایط مناسب را دارد، از این تکنیک استفاده می‌کند.

 

ارتودنسی چهار دندان جلویی در چه مواقعی کاربرد دارد؟

اگر احساس می‌کنید که چهار دندان جلویی شما دچار بیرون زدگی شده‌اند باید به متخصص مراجعه کنید. در این صورت پزشک از دندان‌های شما عکس می‌گیرد تا بتواند وضعیت دندان‌های شما را به صورت دقیق‌تر بررسی کند. در این صورت فاصله بین چهار دندان یا کجی‌های آن‌ها کاملاً مشخص می‌شود. حال ممکن است این سؤال برای شما ایجاد شود که در چه شرایطی به ارتودنسی چهار دندان جلو نیاز است؟ در صورت داشتن علائم زیر پزشک ارتودنسی را برای چهار دندان جلو انجام می‌دهد.

 • اگر چهار دندان جلو در مقایسه با دیگر دندان‌ها جلوتر باشند؛ مانند مشکلاتی نظیر اوربایت
 • در صورتی که دندان‌های جلویی به صورت روی هم رفته رشد کرده باشند
 • اگر دندان‌ها کج شده باشند
 • در صورتی که دندان‌های جلویی فاصله‌ای غیر معمول داشته باشند

 

در صورت نامرتبی و بهم ریختگی می توان ارتودنسی دندان جلو بالا و پایین را انجام داد

 

هزینه ارتودنسی دندان های جلو چقدر است؟

همان طور که متوجه شدید در صورتی که فرد دچار ناهنجاری‌های فک باشد و دندان‌های او ظاهری نامرتب داشته باشند متخصص برای او ارتودنسی دندان جلو بالا و پایین را انجام خواهد داد. بیماران برای انجام این ارتودنسی با یک دغدغه مهم مواجه هستند و آن هم هزینه ارتودنسی دندان های جلو است.

در این خصوص باید بگوییم که عوامل مختلفی می‌توانند روی این موضوع تأثیر داشته باشند. همچنین باید بدانید هزینه ارتودنسی دو دندان جلو و دیگر دندان‌ها با هم تفاوت دارد. از مهم‌ترین عواملی که می‌توانند روی هزینه ارتودنسی دندان های جلو تأثیر بگذارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نوع ناهنجاری‌های فک
 • میزان شدن ناهنجاری‌ها و مشکلات دندان‌های جلو
 • روش ارتودنسی
 • طول درمان فرد
 • میزان دستمزد پزشک متخصص

 

مزایای‌های ارتودنسی دندان جلو بالا و پایین

ارتودنسی دندان جلو را می‌توان به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمان ناهنجاری‌ها فک و دندان معرفی کرد. مزایای متعدد این روش موجب شده تا بسیاری از افراد برای درمان ناهنجاری‌های خود آن را انتخاب کنند. ارتودنسی چهار دندان جلو و به طور کلی دندان‌های پایین و بالا مزایای زیادی دارد که ما در ادامه برخی از آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

 

مزایای ارتودنسی دو دندان جلو برای رفع فاصله بین دندان ها

 

بهبود اختلالات گفتاری

یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که می‌توان برای ارتودنسی دندان های جلو بیان کرد، بهبود اختلالات رفتاری است. قرار گرفتن دندان‌ها به صورت نامرتب موجب شده تا افراد در حین صحبت دچار مشکل شوند. با استفاده از ارتودنسی می‌توان این مشکل را حل کرد و اختلالات گفتاری افراد به راحتی بهبود می‌یابد.

 

سالم ماندن سایر دندان‌ها

هنگامی که دندان‌ها با استفاده از ارتودنسی در محل مناسب قرار بگیرند، در زمان جویدن غذا فشار وارد شده به صورت مساوی بین تمامی دندان‌ها پخش خواهد شد. در این صورت دندان‌ها سالم می‌مانند و تنها بر روی دندان‌های خاصی فشار وارد نمی‌شود.

 

افزایش اعتماد به نفس

داشتن دندان‌های نامرتب موجب شده تا افراد اعتماد به نفس پایینی داشته باشند. یکی از مزایای ارتودنسی دندان جلو این است که دندان‌ها ظاهر طبیعی خود را خواهند داشت و اعتماد به نفس افراد بالاتر می‌رود؛ زیرا صورت او حالت زیبایی به خود می‌گیرد.

 

هضم بهتر غذا

دندان‌های مرتب به جویدن راحت‌تر و بهتر غذا کمک می‌کنند. در این صورت هضم غذا نیز راحت می‌شود فرد با مشکلات گوارشی مواجه نخواهد شد. افرادی که دارای مشکلات و ناهنجاری‌های فک و دندان هستند معمولاً مشکلات گوارشی و درد‌های معده را تجربه می‌کنند؛ زیرا غذا به خوبی جویده نمی‌شود و در نهایت هضم آن به سختی انجام خواهد شد.

 

جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های لثه

زمانی که دندان‌ها در محل طبیعی خود قرار بگیرند و شما ارتودنسی چهار دندان جلو یا دیگر دندان‌های جلو پایین و بالا را انجام داده باشید، تمیز کردن لثه‌ها راحت‌تر می‌شود. در این صورت شما می‌توانید با تمیز کردن لثه‌ها از بروز این بیماری ها مانند ورم لثه پیشگیری کنید.

 

ارتودنسی دندان های جلو به جلوگیری از مشکلات لثه و بهبود تکلم کمک می کند

 

جمع‌بندی

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند، ناهنجاری‌های فک و دندان است. دلایل زیادی موجب می‌شوند تا دندان‌ها به صورت نامرتب رشد کنند. دندان‌های نامرتب علاوه بر اینکه روی زیبایی چهره تأثیر منفی دارند، می‌توانند مشکلات دیگری هم به وجود آورند. ارتودنسی دندان جلو می‌تواند این مشکل را درمان کرده و ظاهری مرتب به دندان‌ها ببخشد. ارتودنسی دو دندان جلو و دیگر دندان‌ها می‌تواند با استفاده از تکنیک‌های مختلف انجام شود که در مطالب فوق به آن اشاره کردیم.

۴.۹/۵ - (۲۹ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *