توربو بایت

نقش براکت توربو ارتودنسی چیست؟

نام یکی دیگر از ابزارهایی که در ارتودنسی استفاده می‌شود توربو بایت یا براکت توربو ارتودنسی است. در بسیاری از موارد، هنگامی که بریس‌های بالا و پایین قرار داده می‌شوند، دندان‌های بالا روی دندان‌های پایین می‌آیند و با بریس‌های پایین تماس پیدا می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود که بریس‌های فک پایین از دندان‌ها جدا شوند و در نتیجه باعث ایجاد خلل در درمان می‌شود.

این امر از جهت‌گیری مناسب دندان‌های پایین جلوگیری می‌کند. برای جلوگیری از این مشکل، و ایجاد امکان قرارگیری همزمان بریس‌های بالا و پایین، متخصص ارتودنسی معمولا از قطعه‌های کوچکی به نام بایت توربو یا توربو براکت استفاده می‌کنند.

توربو بایت چیست؟

بایت توربوها یک قطعه کوچک هستند که به عنوان حمایت کننده در طول درمان ارتودنسی با توجه به شرایط بیمار استفاده می‌شوند. براکت توربو در دو حالت استفاده می شود:

  • حالت اول بایت بلاک ها هستند که در بخش داخلی دندان‌های فوقانی جلو  قرار میگیرند.
  • حالت دوم  بایت توربو هایی که در سطوح جویدن دندان‌های آسیاب عقب قرار می‌گیرند تا از بسته شدن کامل دندان‌ها جلوگیری کنند.

توربو براکت‌ها، دندان‌های شما را از هم جدا کرده، از فشار دندان‌های مقابل رها می‌کند و اجازه می‌دهد دندان‌های‌تان آسان‌تر، سریع‌تر و راحت‌تر حرکت کنند. بایت توربوها موقتی هستند و در نهایت توسط متخصص ارتودنسی به راحتی و معمولا بعد از چند ماه برداشته می‌شوند.

 

چرا باید از توربو براکت یا بایت توربو استفاده کنیم؟

بایت توربوها به طور موقت در طول دوره درمان، اضافه می‌شوند و به دو دلیل مورد استفاده قرار می‌گیرند:

  • گاز گرفتن روی بایت توربو، فشار خاصی را روی دندان‌ها برای کمک به حرکت آنها اعمال می‌کند. این کار اغلب می‌تواند برای کمک به بیماران دارای اوربایت استفاده گردد، اما می‌تواند در شرایط دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد.
  • گاز گرفتن روی بایت توربوها باعث جلوگیری از ایجاد فشار روی براکت‌ها می‌شود و میزان شکستگی و یا آسیب به دندان‌های مقابل را کاهش می‌دهد.

براکت توربو ارتودنسی

مدت زمان استفاده از توربو براکت چقدر است؟

با استفاده از توربو براکت، زمان درمان اغلب کاهش می‌یابد، زیرا دندان‌های شما دیگر با براکت‌ها و سیم‌ها در تماس نیستند و این امکان فراهم می‌شود که آن‌ها عملکرد خود را با کارآیی بیشتری انجام دهند. اگر چه در ابتدا ممکن است کمی ناخوشایند باشد، در نهایت صرفه جویی در زمان درمان، ارزش انجام این کار را دارد!

اما به طور کلی، مدت زمان استفاده از براکت توربو، چیزی حدود ۶ تا ۹ ماه است و بعد از آن بیمار زیر نطر پزشک آن را باز می‌کند.

 

اگر بایت توربو بشکند چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر توربو از جنس فلز باشد، بعید است که بشکند، اما اگر احساس کردید که بایت توربو شکسته است هیچ اشکالی ندارد، لطفا با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید؛ او احتمالا قرار ملاقات را برای جایگزینی آنها ترتیب می دهد. با این حال، اگر حرکت کافی حاصل شده باشد، ممکن است دیگر نیاز به استفاده از آنها نباشد.

به طور کلی اگر یکی از توربوها شکسته یا شل شود، هیچ خللی در کار و تاثیر مابقی توربو ها بوجود نمی‌آورد و مابقی به عملکرد صحیح خود ادامه می دهند.

مشکل در جویدن با توربو براکت

در ابتدا زمانی که توربو براکت‌ها روی دندان‌های جلو قرار می‌گیرند، دندان‌های عقب در هنگام جویدن، به طور کامل روی هم قرار نمی‌گیرند. اگر روی دندان‌های عقب قرار بگیرند، دندان‌های جلو تماس نخواهند داشت. این وضعیت موقت است و خوردن غذاهای نرم برای هفته اول به شما این امکان را می‌دهد که این وضعیت جدید را تحمل کنید. ممکن است گفتار شما کمی تحت تأثیر قرار گیرد، اما در عرض یک هفته به حالت عادی باز خواهد گشت.

 

سخن پایانی 

در این محتوا در مورد یکی از ابزارهای ارتودنسی به نام توربو بایت یا براکت توربو توضیحات لازم را دادیمف این ابزار در صورت نیاز و تحت شرایط خاصی در ظول دوره درمان برای بیماران استفاده می‌شود که موجب حفاظت از بریس ها و کاهش طول دوره درمان ارتودنسی می‌شودف به یاد داشته باشید که که توربو براکت ها نیاز به هیچ مراقبت خاصی جز مسواک زدن مرتب دندان ها بعد از هر وعده غذایی ندارند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *