آیا جویدن آدامس در طول درمان ارتودنسی مضر است؟

بیشتر افراد آدامس جویدن را دوست دارند. یکی از اولین سوالاتی که بیماران ارتودنسی در مورد سیم‌کشی می‌پرسند این است که جویدن آدامس در ارتودنسی ایرادی ندارد؟ بسیاری از این بیماران دوستانی دارند که با وجود سیم‌کشی، آدامس می‌جوند و هیچگونه تأثیر منفی آشکار هم بر درمان آنها نداشته است و برخی دیگر ممکن استی شنیده باشند که جویدن ادامس در حین ارتودنسی درد را کاهش می‌دهد.

به همین دلیل ما در این مقاله درباره جویدن ادامس با ارتودنسی و تاثیراتش روی براکت ها و درمان ارتودنسی توضیحات کاملی داده‌ایم.

 

آیا امکان جویدن آدامس در طول ارتودنسی است؟

بسیاری از بیماران در حالی که از سیم ‌کشی استفاده می‌کنند، آدامس نیز می‌جوند. کودکان گاهی می‌گویند، من بارها و بارها آدامس جویده‌ام اما هیچ گاه براکت‌های من نشکستند. این حرف، درست است. شما ممکن است هیچ وقت با شکستن براکت‌ها مواجه نشوید. اما جویدن آدامس می‌تواند باعث خم شدن سیم‌ها و چنین مواردی شود.

به همین دلیل متخصصین توصیه می‌کنند که در طول دوره درمان آدامس نجوید. البته امروزه که جنس و کیفیت براکت‌ها بیشتر شده است، شاید جویدن آدامس مشکل جدی ایجاد نکند، اما بهتر است برای جلوگیری از بروز مشکل و ایجاد هزینه اضافی این کار را انجام ندهید.

در ادامه دلایل و تاثیرات استفاده از ادامس را توضیح داده ایم.

چرا در طول درمان ارتودنسی نباید آدامس بجویم؟

برای پاسخ به این سوال، ۳ دلیل و تاثیر جویدن آدامس روی سیم کشی دندان را بیان می‌کنیم:

۱. خم شدن سیم ارتودنسی

اگر یک سیم مستقیم برای حرکت دادن دندان‌ها در دهان شما گذاشته شده باشد و شما آدامس بجوید، می‌توانید به شدت باعث خم شدن آن شوید. اگر سیم خم شود، دندان‌های شما به سمت سیم خم شده حرکت خواهند کرد. سپس وقتی شما به متخصص ارتودنسی خود مراجعه می‌کنید، او مشاهده می‌کند که دندان‌های شما هنوز مرتب نشده‌اند و سیم دیگری را جایگزین می‌کند.

۲. چسبیدن آدامس دور براکت ها

قطعا این موضوع به ذهن خود شما هم میرسد که وقتی بریس روی دندان دارید، به خصوص بریس های ثابت فلزی، قطعا با این کار، ممکن است که آدامس دور براکت ها، سیم‌ها و کش ها بچسبد و باز کردن و تمیز کردن آن به خصوص در ارتودنسی ثابت کار دشواری است.

۳. افزایش زمان، هزینه و درد ارتودنسی

اگر دائماً آدامس بجوید، دندان‌های شما به موقعیت دیگری حرکت می‌کنند. در این صورت متخصص ارتودنسی باید به وارد کردن فشار به دندان‌های شما ادامه دهد تا آنها به موقعیت صحیح برگردند. بنابراین ممکن است بیش از حد معمول متحمل رنج و سختی شوید و مهم‌تر از اآن که طول دوره درمان هم افزایش می‌یابد  و در ادامه آن هزینه های درمان هم بیشتر می‌شود.

جویدن آدامس در ارتودنسی

آیا جویدن آدامس بدون قند حین ارتودنسی بهتر نیست؟

به طور کلی پاسخ این است که نباید در حین ارتودنسی آدامس بجوید، زیرا هیچ تفاوتی ندارد که از چه نوع آدامسی استفاده می‌کنید. آدامس، سیم‌ها را خم می‌کند. بنابراین مراقب سیم‌کشی‌هایتان باشید.

اما از آنجایی که آدامس بدون قند قدرت چسبندگی کمتری دارد، نسبت به آدامس های معمولی بهتر است و کمتر به بریس ها آسیب می‌رساند.

 

آیا جویدن آدامس به کاهش درد ارودنسی کمک می‌کند؟

درد ارتودنسی به دلیل فشاری است که سیم و براکت ها به دندان می‌آورند و این موضوع که جویدن آدامس می‌تواند به کاهش درد ارتودنسی کمک کند، یک تصور اشتباه و غلط است. از طرفی، آسیب های ناشی از جویدن ادامس خیلی بیشتر است.

 

سخن پایانی

در بالا توضیح دادیم که متخصصین ارتودنسی معتقدند که در زمان ارتودنسی جویدن آدامس کار مناسبی نیست زیرا باعث خم شدن سیم براکت‌ها، چسبیدن ادامس به بریس ها و از همه مهمتر افزارش طول درمان و هزینه های پیرامون آن می‌شود.

به همین دلیل تا جای ممکن از جویدن آدامس حین ارتودنسی پیشگیری کنید و در صورت لزوم، از ادامس های بدون قند استفاده کنید. به یاد داشته باشید که آدامس جویدن هیچ کمکی به کاهش درد ارتودنسی نمی‌کند.

۳/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *