ست کردن رنگ لاک با رنگ ارتودنسی کودکان

ارتودنسی رنگی چیست و چگونه بهترین رنگ را برای ارتودنسی انتخاب کنیم؟

با انجام ارتودنسی دیگر نیازی به کشیدن دندان ها برای مرتب شدن آنها نیست. در صورتی که انتخاب شما ارتودنسی رنگی باشد می توانید به جای سیم های فلزی از بریس های رنگی مورد علاقه خود یا ست با رنگ چشم هایتان، لباس تان و …. استفاده کنید؛ در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید تا به اینکه ارتودنسی رنگی چیست و چگونه کار می کند و همچنین رنگ بریس های این ارتودنسی بپردازیم.

ارتودنسی رنگی چیست و چگونه کار می کند؟

اگر چه اغلب برس‌ رنگی نامیده می‌شوند، این نوع بریس در واقع از فلز ساخته شده است. این‌ ها بندهای کوچک الاستیکی هستند که روی براکت‌ها وصل می‌ شوند که به شما امکان افزودن برخی رنگها را می دهند. ارتودنتیست براکت‌های فلزی را با سیمان قوی دندانی به هر یک از دندان‌ها وصل می‌ کند، سپس براکت‌ها را با یک سیم به نام آرچ وایر به هم وصل می‌کند. بندهای کوچک سیم را در محل نگه می‌دارند. ارتودنتیست در قسمت‌های مختلف سیم را محکم می‌ کند تا به تدریج دندان‌هایتان ردیف شوند.

نصب بریس‌ها 1 تا 2 ساعت زمان می‌ برد اما هر جلسه‌ معاینه حدود 20 دقیقه طول می‌ کشد. اتصالات صدمه‌ ای وارد نمی‌کنند اما ممکن است دندان های شما چند روز پس از نصب بریس‌ها، و پس از هر جلسه‌ معاینه و تنظیم، دچار درد و ناراحتی شوند. درمان با بریس‌های رنگی بسته به چگونگی نامرتبی دندان‌ها، معمولا 18 تا 24 ماه به طول می‌ انجامد.

چرا بریس‌ ها بندهای رنگی دارند؟

2 نوع اصلی کش ارتودنسی وجود دارد که در بریس‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد و هر کدام برای هدف خود بکار می‌روند. بندهای الاستیک کوچک برای نگه داشتن آرچ وایر در جای خود بر روی هر یک از براکت‌ های بریس فلزی قرار می‌ گیرند که با عنوان لیگاتور یا حلقه نیز شناخته می‌ شوند. سیم نقش مهمی در کنترل حرکت دندان‌ ها دارد، بنابراین این الاستیک‌ها کار مهمی برای انجام دادن دارند. لیگاتورها معمولا توسط متخصص ارتودنسی در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها موجود می‌ باشند.

ارتودنتیست از یک ابزار برای نصب و برداشتن این بندهای کوچک استفاده می‌ کند. بندهای کشی بزرگ‌ تر نیز ممکن است برای کمک به مرتب شدن دندان‌ ها بین فک بالا و پایین قرار داده شوند. این موارد اغلب در ارتودنسی اطفال اعمال می‌ شود. آنها به قلاب‌ های خاص بر روی براکت ‎های بریس متصل می‌ شوند که با عنوان الاستیک‌های بین فک نامیده می‌ شوند و بیشتر شبیه به بندهای کشی است که در خانه استفاده می‌ شوند. آنها در طیف رنگی کمتری ارائه می‌ شوند، اما معمولا در دو طرف دهان قرار می‌ گیرند و کمتر قابل مشاهده هستند. اگر بریس‌ هایتان نیاز به کش‌ های بین فک دارند، از آنجایی که باید چند بار در روز برداشته و دوباره گذاشته شوند باید یاد بگیرید خودتان آنها را وصل کنید.

انتخاب رنگ

  • سفید و شفاف
  • خاکستری و نقره‌ای
  • رنگ‌های نئون روشن
  • سایه‌ های متالیک تیره‌ تر
  • کش‌ های شبرنگ

با این حال، در نظر داشته باشید که مارک‌های مختلف بریس ،گزینه‌های مختلف رنگی دارند. شما باید از متخصص ارتودنسی در مورد طیف دقیقی از رنگ‌هایی که می‌ توانید انتخاب کنید سوال کنید.

تغییر رنگ ارتودنسی رنگی

می‌ توانید هر چند وقت یکبار که برای معاینه و تنظیم بریس ها نزد دندان پزشک خود بروید در این جلسات شما می توانید رنگ بریس هایتان را هم تغییر دهید. جلسات مراجعه به کلینیک ارتودنسی در حین درمان اصولا هر 6 تا 8 هفته یکبار است که می‌توانید 12 تا 20 ترکیب رنگ مختلف را در مجموع داشته باشید، بنابراین بهتر است در موردش فکر کنید!

انتخاب این رنگ های ارتودنسی توصیه نمی شود؟

اگر طرفدار غذاهای رنگارنگی مانند کاری و سس گوجه فرنگی هستید، نباید از رنگ‌ بندهای سفید و شفاف روی بریس‌ هایتان استفاده کنید. این به این دلیل است که آنها به راحتی رنگی می‌ شوند (مثل یک پیراهن سفید). شراب، قهوه و چای نیز باعث تغییر رنگ ارتودنسی های سفید و شفاف می شوند.

اگر رنگ تمیزی می‌ خواهید اما در عین حال می‌ خواهید که رنگ را به راحتی نشان ندهد برای ترکیب شدن با رنگ بریس، از رنگهای خاکستری یا نقره‌ای استفاده کنید. یکی دیگر از اشکالات بریس‌ های سفید این است که می‌ توانند دندان‌های شما را در مقایسه با رنگ سفید، زردتر نشان دهند.

اکثر افراد بریس‌ های زرد انتخاب نمی‌ کنند به خصوص زرد روشن، زیرا از فاصله‌ی دور شبیه لکه روی دندان هستند. همینطور بریس‌ سبز رنگ هم مانند اضافه‌ ی اسفناجی است که بعد از غذا بین دندان‌ ها گیر کرده است. ارتودنسی مشکی رنگ محبوبی نیست (مگر برای نوجوانانی که می‌خواهند خودشان را مطرح کنند). اگر رنگ بریسی می‌ خواهید که دندان‌ ها یتان را سفیدتر نشان دهد، باید بنفش تیره یا آبی تیره انتخاب کنید. این رنگ‌ های تیره‌ تر کنتراست ایجاد کرده و دندان‌ها را روشن‌تر نشان می‌دهند.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *