ارتودنسی رنگی

ارتودنسی رنگی چیست؟ نحوه انتخاب بهترین رنگ ارتودنسی

قطعا شما نیز عنوان ارتودنسی رنگی به گوشتان خورده و مطالبی را درباره آن شنیده‌اید. ارتودنسی رنگی را می‌توانیم یکی از روش‌های ارتودنسی معرفی کنیم که تا حد زیادی موردتوجه کودکان قرار گرفته است. از آنجایی که بسیاری از کودکان توان برقراری ارتباط درست با ارتودنسی دندان و همچنین توان نگهداری آن را ندارند، توصیه می‌کنیم که برای آن‌ها از ارتودنسی رنگی استفاده شود. در ادامه قصد داریم تا به صورت مفصل به ارائه توضیحات لازم درباره این سبک از ارتودنسی بپردازیم.

ارتودنسی رنگی چیست؟

در ابتدا لازم است تا تعریف ساده و واضحی را از ارتودنسی به شما ارائه دهیم تا شناخت کاملی نسبت به آن به دست آورید. ارتودنسی رنگی را نمی‌توان یک روش یا سبک مجزا از ارتودنسی دندان محسوب کرد. در این سبک از ارتودنسی دندان از همان بریس ها و تجهیزات معمول و روتین ارتودنسی استفاده می‌شود. تنها تفاوتی که در این زمینه وجود دارد، به کار بردن کش های رنگی به دور بریس ها بوده که باعث شده این مدل ارتودنسی دندان به این عنوان شناخته شود.

پس برای پاسخ به سؤال ارتودنسی رنگی چیست، می‌توانیم بگوییم که ما هیچ‌گونه روش درمان مجزایی با عنوان ارتودنسی رنگی نداریم. در واقع به دلیل استفاده از الاستیک‌های رنگی در اطراف براکتها، به ارتودنسی رنگی مشهور شده است. این روش برای اکثر افرادی که به سراغ ارتودنسی دندان می‌روند، مورداستفاده قرار می‌گیرد. این الاستیک‌ها از استحکام بسیار بالایی برخوردار بوده و در رنگ‌ها مختلف وجود دارند تا شما بتوانید مطابق با سلیقه خود از بین آن‌ها انتخاب کنید. این مدل ارتودنسی را بیشتر در ارتودنسی کودکان می‌توانیم ببینیم که از رنگ‌های شاد و متنوعی در این زمینه استفاده می‌شود.

 

معرفی رنگ‌های مختلف بریس و کش ارتودنسی

همان‌طور که در بخش‌های قبلی نیز اشاره کردیم، این الاستیک‌های ارتودنسی، دارای تنوع رنگی بسیار بالایی هستند و شما می‌توانید مطابق با سلیقه خود، به سادگی از بین آن‌ها انتخاب کنید. برای آشنایی بیشتر شما با انواع رنگ های ارتودنسی، در این قسمت قصد داریم تا چند نمونه از محبوب‌ترین و پرکاربردترین انواع رنگ ارتودنسی آشنا شویم.

 

رنگ ارتودنسی صورتی

صورتی را می‌توانیم به عنوان یک رنگ ارتودنسی دخترانه و فوق‌العاده محبوب معرفی کنیم که کاربردهای بسیار زیادی دارد. این رنگ باعث می‌شود تا شوق ارتودنسی برای دختربچه‌ها به مراتب بیشتر از قبل شده و حتی بچه‌های کم سن و سال نیز تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرند.

ارتودنسی رنگی با رنگ صورتی زیبا
رنگ صورتی از رنگ های زیبا برای ارتودنسی خانم ها

 

رنگ ارتودنسی آبی

اگر بخواهیم یک رنگ ارتودنسی پسرانه انتخاب کنیم، باید به سراغ رنگ آبی برویم. رنگ آبی طیف‌های متعدد و گوناگونی در این زمینه داشته و شما می‌توانید بسته به سلیقه و دلخواه خود، از بین آن‌ها به سادگی انتخاب کنید. رنگ آبی معمولا سازگاری بالایی با انواع رنگ‌های لباس داشته و هیچ‌گونه تضاد با مشکلی در این زمینه به وجود نمی‌آورد. از همین رو می‌تواند یک انتخاب خوب و مناسب برای ارتودنسی رنگی محسوب شود.

ارتودنسی رنگی میتواند در انواع رنگ ها متناسب با سلیقه فرد انتخاب شود تا جلوه خوبی داشته باشد.

 

رنگ ارتودنسی نقره‌ای

یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین رنگ های ارتودنسی را باید رنگ خاکستری و یا نقره‌ای بدانیم. ارتودنسی نقره‌ای بیشتر موردتوجه بزرگسالان قرار گرفته و انتخاب خوبی برای این افراد محسوب می‌شود. رنگ نقره‌ای یک رنگ خنثی بوده که با انواع ترکیب‌های رنگی سازگاری بالای دارد. از همین رو افراد می‌توانند با انتخاب رنگ نقره‌ای در این زمینه، بدون کوچک‌ترین دغدغه به سراغ لباس‌های رنگی و متنوع بروند. نکته دیگر موجود در این زمینه، جلب‌توجه بسیار کمتر این رنگ بوده که باید آن را در نظر داشته باشید.

 

رنگ ارتودنسی طلایی

اگر به دنبال یک رنگ خاص و منحصربه فرد هستید، می‌توانید به سراغ رنگ طلایی بروید. ارتودنسی طلایی نیز جلوه بسیار فوق‌العاده‌ای داشته و می‌تواند انتخاب جذاب و خاصی در این زمینه محسوب شود.

 

رنگ ارتودنسی بنفش

یکی دیگر از رنگ های ارتودنسی که جذابیت خاصی داشته و موردتوجه نوجوانان قرار می‌گیرد، رنگ بنفش است. رنگ ارتودنسی بنفش را می‌توان به عنوان یکی از طیف‌های رنگ صورتی محسوب کرد که بیشتر یک رنگ ارتودنسی دخترانه بوده و برای دختران در رنج های سنی مختلف، به کار برده می‌شود.

رنگ های ارتودنسی

رنگ ارتودنسی مشکی

از دیگر رنگ های ارتودنسی که بیشتر موردتوجه افراد بزرگ‌سال قرار می‌گیرد، باید به رنگ مشکی اشاره کنیم. رنگ ارتودنسی مشکی جلوه کاملا متفاوتی نسبت به سایر رنگ‌ها داشته و می‌تواند یک انتخاب خوب و مناسب برای افراد در رده‌های سنی متفاوت محسوب شود.

 

نکات مهم در انتخاب رنگ های ارتودنسی

همان‌طور که میدانیم تنوع رنگی در بین رنگ های ارتودنسی بسیار بالا و گسترده است. در برخی از مواقع این موضوع باعث می‌شود تا افراد نتوانند به سادگی از بین رنگ‌های موجود انتخاب کرده و دچار سردرگمی شوند. در زمان انتخاب رنگ کش های ارتودنسی، شما باید به نکات خاصی توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین رنگ را بدون کمترین میزان پشیمانی انتخاب کرده و از آن لذت برید. برخی از مهم‌ترین نکات در انتخاب رنگ های ارتودنسی به شرح زیر هستند که توصیه می‌کنیم حتما به آن‌ها توجه داشته باشید.

 

مشورت با متخصص ارتودنسی

اگر اولین بار است که قصد انتخاب رنگ ارتودنسی را دارید، توصیه می‌کنیم که از متخصص ارتودنسی خود در این زمینه کمک بگیرد. ارتودنتیست می‌تواند فهرست از رنگ‌ها مناسب برای شما را در اختیارتان قرار دهد تا شما بر اساس آن، یک انتخاب مناسب داشته باشید. همچنین ارتودنتیست می‌تواند رنگ‌های محبوب را که قبلا برای مراجعین خود استفاده کرده است را در اختیار شما قرار دهد تا انتخابتان را بر اساس محبوب‌ترین رنگ‌ها در این زمینه انجام دهید.

 

ترکیب چند رنگ

یکی دیگر از نکاتی که در این زمینه وجود دارد و شما می‌توانید از آن بهره ببرید، انتخاب چند رنگ و یا ترکیب رنگ‌های مختلف برای ارتودنسی رنگی است. ترکیب رنگ‌ها در صورتی که اصولی و به بهترین نحو ممکن انجام شود، می‌تواند باعث جذابیت هرچه بیشتر ارتودنسی دندان‌ها شده و تأثیر فوق‌العاده‌ای بر روی چهره شما بگذارد. در این میان شما می‌توانید ترکیبی از رنگ‌های موردعلاقه، رنگ‌های مناسب فصل و … را در کنار یکدیگر انتخاب کنید. ترکیب چند رنگ مختلف، شادابی هرچه بیشتر چهره را برای شما به دنبال دارد.

ارتودنسی رنگی را می توان در انواع رنگ ارتودنسی انتخاب و روی دندان نصب کرد.
ارتودنسی رنگی با ترکیب چند رنگ

انتخاب رنگ موردعلاقه

یکی دیگر از انتخاب‌هایی که شما در این میان می‌توانید داشته باشید، انتخاب رنگ موردعلاقه برای کش رنگی ارتودنسی است. پس این امکان برای شما وجود دارد که به سراغ رنگ موردعلاقه و دلخواه خود بروید.

 

رنگ متناسب با پوست و مو

یکی از مؤثرترین نکات در زمان انتخاب رنگ های ارتودنسی، توجه به رنگ و تناژ مو و پوست صورت است. در این زمینه توصیه می‌کنیم حتما رنگی را انتخاب کنید که سازگاری بالایی با پوست صورتتان داشته باشد. معمولا برای افرادی که پوست و موی تیره دارند؛ رنگ‌های روشن انتخاب بهتری محسوب می‌شوند. افرادی که رنگ مو و پوست روشنی دارند نیز بهتر است به سراغ رنگ‌های تیره و یا ملایم بروند تا نتیجه بهتری از انتخاب خود به دست آورند.

 

انتخاب رنگ مکمل چشم

از دیگر نکاتی که در این زمینه باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب رنگ ارتودنسی بر اساس رنگ چشم است. در صورتی که رنگ کش های ارتودنسی به خوبی انتخاب شود، می‌تواند باعث درشت‌تر و دیده شدن و جذابیت هرچه بیشتر چشمان شما شود. پس اگر چشمان رنگی دارید، حتما به این نکته در زمان انتخاب رنگ ارتودنسی، توجه ویژه‌ای داشته باشید.

انتخاب رنگ ارتودنسی متناسب با رنگ چشم
مقایسه ارتودنسی رنگی با مدل معمولی

 

رنگ متناسب با رنگ‌های لباس

همه معمولا لباس‌های متنوعی در یک طیف رنگی داریم. در صورتی که شما اغلب از رنگ‌های ملایم استفاده می‌کنید، توصیه می‌کنیم که برای انتخاب رنگ ارتودنسی نیز به سراغ رنگ‌های ملایم بروید که سازگاری بیشتری با پوشش شما داشته باشند. به صورت کلی باید بگوییم که ست کردن رنگ کش های ارتودنسی با رنگ لباس بسیار جالب بوده و می‌تواند رضایت‌بخش باشد.

 

رنگ مناسب فصل

میدانیم که در هر فصل سال، رنگ‌های خاصی بولد شده و موردتوجه بیشتری قرار می‌گیرند. شما می‌توانید رنگ کش ارتودنسی خود را بر اساس همین رنگ‌های مخصوص فصل‌ها انتخاب کنید. در تابستان بیشتر به سراغ رنگ‌های گرم و شاد رفته و برای بهار رنگ‌های شاد و با طراوت را انتخاب کنید. معمولا برای پاییز رنگ برگ درختان انتخاب خوبی بوده و رنگ‌های سرد و خنثی نیز مناسب فصل زمستان هستند. بر این اساس می‌توانید مطابق با رنگ هر فصل، ارتودنسی رنگی خود را انتخاب کنید.

 

آیا رنگ کش های ارتودنسی تغییر می‌کند؟

کش های ارتودنسی از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند، اما پس از مدتی خاصیت کشسانی خود را از دست داده و باید حتما تعویض شوند تا بتوانند میزان فشار بیشتری به دندان‌ها وارد کنند. شما در طول درمان ارتودنسی باید جلساتی را برای تنظیم براکتها به مطب دکتر ارتودنسی مراجعه کنید. در این جلسات ارتودنتیست باید به میزان کشسانی الاستیک‌ها نیز توجه داشته و به تعویض آن‌ها بپردازد. با تعویض کش ها شما می‌توانید برای تغییر رنگ ارتودنسی نیز اقدام کنید. این امکان برای شما وجود دارد تا با توجه به رنگ ارتودنسی رنگی، بهترین انتخاب را برای رنگ کش ارتودنسی خود نیز داشته باشید.

 

می توان رنگ ارتودنسی را متناسب با کش ارتودنسی رنگی انتخاب کرد.

 

انواع رنگ ارتودنسی که نباید انتخاب کنید؟

همان‌طور که در قسمت‌های قبلی اشاره کردیم، انتخاب رنگ کش های ارتودنسی به عده شما بوده و می‌توانید بر اساس نکات ذکرشده در بخش‌های قبلی، بهترین و مناسب‌ترین انتخاب را در این زمینه داشته باشید. حال که با نکات مؤثر برای انتخاب ارتودنسی رنگی آشنا شدیم، لازم است درباره رنگ‌هایی که نباید انتخاب شوند نیز اطلاعاتی به دست آوریم.

برای اینکه احساس راحتی بیشتری با ارتودنسی دندان‌های خود داشته باشید، توصیه می‌کنیم که به هیچ عنوان به سراغ رنگ‌هایی که دوست ندارید و یا احساس بدی به شما منتقل می‌کنند نروید. همچنین رنگ‌هایی که با رنگ پوست، مو و چشمان شما ناسازگاری دارند نیز نمی‌توانند انتخاب خوبی محسوب شوند. به عنوان مثال برای برخی از افراد رنگ ارتودنسی مشکی انتخاب خوبی نبوده و می‌تواند جلوه بدی بر روی دندان‌ها آن‌ها به وجود آورد. رنگ‌های خنثی در این زمینه بهترین انتخاب‌ها محسوب می‌شوند که شما می‌توانید با اطمینان خاطر بیشتر به سراغ آن‌ها بروید. اگر از ارتودنسی نامرئی و یا براکتهای سرامیکی استفاده کرده‌اید، حتما به سراغ رنگ سفید و یا رنگ‌های خنثی در این زمینه بروید تا سازگاری بیشتری بین آن‌ها به وجود آید.

 

نحوه نگهداری از ارتودنسی رنگی

برای اینکه بتوانید بهترین بهره را از ارتودنسی رنگی دندان‌های خود داشته باشید و آن‌ها را در وضعیت خوب و سالمی نگهدارید، لازم است تا به نکات مربوط به نگهداری آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. در این راستا توصیه می‌کنیم که برای جلوگیری از تغییر رنگ و کدر شدن بریس ها و کش های رنگی ارتودنسی، از خوراکی‌های رنگی مانند قهوه و … خودداری کنید. این دسته از خوراکی‌ها می‌توانند تأثیرات مخربی بر روی رنگ ارتودنسی بگذارند.

 

عکس ارتودنسی رنگی

 

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، مسواک زدن و رعایت نکات مربوط به بهداشت دهان و دندان است. معمولا بریس ها و شک‌های رنگی ارتودنسی محل بسیار مناسبی برای رشد و گسترش باکتری محسوب می‌شوند. از همین رو توصیه می‌کنیم که حتما بعد از هر وعده غذایی، با استفاده از مسواک‌های مخصوص و نخ دندان، به نظافت و تمیز کردن دندان‌های خود بپردازید. استفاده از دهان‌شویه نیز در این دوره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و به هیچ عنوان نباید نسبت به آن کم‌توجه باشید.

 

هزینه ارتودنسی رنگی

یکی از سؤالاتی که برای اغلب افراد پیش می‌آید مربوط به هزینه ارتودنسی رنگی است. در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که هزینه ارتودنسی رنگی تفاوت چندانی با ارتودنسی فلزی و یا همان ارتودنسی ثابت ندارد. در واقع هزینه ارتودنسی با این روش کاملا متناسب با روشی که برای ارتودنسی در نظر گرفته‌اید مشخص می‌شود.

 

سخن پایانی

میدانیم که بهترین سن برای ارتودنسی، در کودکی است. از این رو برای اینکه جذابیت بیشتر در ارتودنسی ثابت دندان‌ها به وجود آورند، از ارتودنسی رنگی استفاده می‌کنند که کش های رنگی در آن‌ها به کاربرده شده‌اند. در این راستا ارتودنتیست می‌تواند از رنگ‌های شاد و متنوع برای کودکان استفاده کند تا آن‌ها همکاری بیشتری در روند ارتودنسی داشته باشند. در بخش‌های قبلی به صورت کامل به ارتودنسی رنگی و انتخاب رنگ‌های مختلف در این زمینه پرداختیم. شما می‌توانید با در نظر گرفتن نکات ارائه‌شده در بخش‌های قبلی، بهترین و سازگارترین رنگ را برای خود انتخاب کنید.

۳.۸/۵ - (۱۱ امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *