ارتودنسی و میگرن

آیا ارتودنسی می تواند باعث میگرن شود؟

آیا امکان دارد در طول درمان ارتودنسی با میگرن و سردردهای مشابه مواجه شویم؟ کدام دستگاه ارتودنسی بیشتر از هم باعث میگرن میشود؟ برای درمان درد میگرن در طول ارتودنسی باید چکار کنیم؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله به طور کامل در خصوص ارتودنسی و میگرن مطالبی به شما ارائه دهیم.

آیا ارتودنسی واقعا می تواند باعث میگرد و سردرد شود؟

پاسخ کوتاه بله است. داشتن سردرد و حتی سردردهای میگرنی ناتوان کننده می تواند یکی از عوارض احتمالی و نتیجه درمان ارتودنسی باشد. این درد غالبا باید از سوی بریس های ارتودنسی ثابت باشند. زمانی که متخصص ارتودنسی دستگاه های ارتودنسی ثابت را به صورت فشرده و محکم به دندان ها متصل کند امکان دارد که بیمار دچار سردرد شود.

محکم بسته شدن براکت ها و سیم قوس دار ارتودنسی می تواند نه تنها به دندان ها که به بقیه صورت، گردن و سر منتقل میشود و حتی در گاهی اوقات میتواند به دور چشم و اطارف شقسقه ها نیز برسد.

آیا تجربه میگرن در ارتودنسی طبیعی است؟

داشتن این نوع درد طبیعی است، هرچند که فوق العاده نادر است. درد میگرن در ارتودنسی بر اثر علل و عوامل مختلفی به وجود می آید و بسته به نوع علت پیش آمده درمان و تسکین آن نیز ممکن است متفاوت باشد. در ادامه با برخی از رایج ترین علل ارتودنسی میگرن آشنا خواهید شد.

  1. میگرن و سفت بسته شدن بریس های ارتودنسی

اولین و محتمل ترین علت انواع سردرد، مخصوصا میگرن، در طول ارتودنسی دندان محکم بسته شدن بریس ارتودنسی یا اجزای آن است. اگر براکت، سیم و سایر بخش های یک بریس به سختی و محکم توسط متخصص ارتودنسی بسته شده باشد به اعصاب دندان ها، لثه و صورت فشار وارد میشود. نتیجه تحت فشار قرار گرفتن اعصاب صورت می تواند حتی خود را در استخوان نشان دهد و شما شاهد درد استخوان نیز  شوید. مجموع این فشارهای وارده به اعصاب در نهایت به صورت سردرد ومیگرن در بخش هایی از سر قابل حس است.

ارتودنسی و میگرن

درمان میگرن ناشی از محکم بسته شدن بریس ها

برای برطرف کردن این میگرن ارتودنسی سعی کنید با متخصص خود صحبت کنید و ببینید آیا امکانش هست که بریس را کمی شلتر تر کند یا خیر. اگر پاسخ متخصص شما خیر باشد احتمالا باید تا یک مدت این موضوع را تحمل کنید. زیرا سفت بسته شدن بریس به تشخیص متخصص بوده است. طی ابن مدت برای کاهش و تسکن درد ارتودنسی سعی کنید که از داروهای ضد درد بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا موارد مشابه مصرف کنید.

  1. میگرن ناشی از کاهش آب بدن در طب ارتودنسی دندان

وقتی در داخل دهان خود دستگاه های ارتودنسی متحرک دندان دارید، دهان بیشتر باز می شود و بنابراین بیشترین میزان نفس کشیدن و ورود و خروج هوا دهان شما خواهد بود. مساحت دندان های شما اکنون با وجود بریس ها بزرگتر است و این ممکن است باعث شود که بستن دهان برایتان سخت باشد. این موضوع باعث می شود که دهان شما خیلی زود خشک شود. خشکی دهان به نوعی نشان دهنده کم آبی بدن نیز هست. کم آبی به نوبه خود باعث بروز علائمی مانند سردرد و میگرن می شود. بنابراین اگر بریس ارتودنسی شما سفت بسته نشده است ممکن است با کم آبی بدن مواجه باشید.

درمان میگرن ناشی از کم آبی بدن طی ارتودنسی

به طور کلی در طول ارتودنسی میزان مصرف مایعات خود را بالا ببرید. سعی کنید پیش از کم آبی و یا خشم شدن دهان آب بنوشید. حتی اگر شده چند جرعه آب بنوشید خود را از شر کم آبی و میگرن در ارتودنسی نجات دهید.

3. میگرن ناشی از اسپیسر ارتودنسی Spacers

اسپیسر وسیله کوچک و گرد ارتودنسی است که مابین دندانهای آسیاب و پیش قرار می گیرد و به این ترتیب فضایی بین این دندان ها ایجاد می شود. این وسیله گاهی اوقات برای اطمینان از موفقیت در درمان ارتودنسی ضروری است و بسیار دردناک است. احساس می کنید یک لاستیک به ضخامت یک سانتی متر یا کلیپ فلزی بین دندان های شما گیر کرده است. این درد به راحتی می تواند به گونه، فک، پشت گوش و پیشانی شما منتقل شده و حتی باعث میگرن شود.

درمان میگرن ناشی از اسپیسر ارتودنسی

برای برطرف کردن این میگرت واقعاً راه حل خاصی وجود ندارد. بلکه شما تنها می توانید کارهایی را برای کاهش علائم انجام دهید. اما این درد در هر صورت و به خودی خود احساس می شود، زیرا  تا زمانی که اسپیسر یا فضا نگهدار بین دندان های شما باشد درد نیز وجود خواهد داشت. برای کاهش درد از ماساژ گردن و صورت و همچنین از ایبوپروفن یا تیلنول استفاده کنید.

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *