ارتودنسی در بیماران با اختلالات خونی

امروزه درمان ارتودنسی تنها برای کسانی که سالم و سرحال هستند، انجام نمی‌شود بلکه برای افرادی که دچار برخی مشکلات پزشکی هستند نیز انجام می‌شود. هنگامی که درمان ارتودنسی برای برخی بیماران که مشکلات پزشکی دارند انجام می‌شود، ممکن است با برخی چالش‌ها روبرو شویم. یکی از این قبیل چالش‌ها، مشکلاتی است که عمدتاً به دنبال اختلالات خونریزی رخ می‌دهد. این ناهنجاری‌ها، اختلال در سیستم لخته کننده خون است، که باعث می‌شود در این افراد خونریزی بسیار طولانی و بیش از حد رخ دهد.

درمان ارتودنسی کاملاً با سلامت عمومی بدن سازگار است و با مراقبت‌های فیزیولوژیکی کیفیت زندگی را افزایش می­‌دهد. درمان ارتودنسی در بیماران دچار اختلالات خونی منع نشده است اما برای جلوگیری از هموراژی (خونریزی) لثه و آسیب به بافت نرم توسط تجهیزات ارتودنسی، باید بسیار مراقب بود.

مراقبت‌های دندانی در صورت وجود اختلالات خونی

بهداشت دهان و دندان مناسب در تمامی افراد، از جمله افراد مبتلا به اختلالات خونی، حائز اهمیت است. البته برخی دستورات و موارد احتیاط خاص نیز وجود دارد که در صورت آماده شدن برای درمان­ دندان‌ها باید رعایت شوند. به علاوه اطلاعات ضروری را باید در اختیار دندانپزشک گذاشت تا مطمئن شوید که بهترین نتیجه را چه در کوتاه مدت و چه در طولانی مدت به دست خواهید آورد.

طراحی درمان‌های دندانی

برای دندانپزشک شما بسیار حائز اهمیت است که برای درمان شما، یک طرح درمانی تدارک ببیند تا مطمئن شود که این درمان‌ها به بهترین و ایمن‌ترین وجه ممکن انجام می‌شوند. بسته به شدت اختلالات خونی، ممکن است برخی مراقبت‌های خاص در مورد برخی درمان‌های خاص وجود داشته باشد.

برای آماده شدن برای برخی درمان‌های دندانی خاص، جایگزینی فاکتور خونی، اسپری بینی دسموپرسین استات ممکن است ضروری باشد. این پروسه‌های دندانی شامل بی حسی، جرم گیری‌های عمیق، کشیدن دندان، پر کردن‌های عمیق و هر گونه جراحی در دهان می‌شود. حتماً باید پیش از انجام هر گونه درمان دندانی، با پزشک خود در مورد اقداماتی که ممکن است لازم باشد، صحبت کنید.

استفاده از بریس در افراد مبتلا به اختلالات خونی

اشخاص مبتلا به اختلالات خونریزی می‌توانند از بریس ارتودنسی استفاده کنند. اگر شما به بریس نیاز داشته باشید، دندانپزشک، شما را به متخصص ارتودنسی ارجاع  خواهد داد. متخصص ارتودنسی می‌تواند برای شما بریس متحرک یا ثابت تجویز کند. هرچند قبل از شروع درمان ارتودنسی، اکیداً توصیه می‌شود برنامه درمانی خود را با پزشک معالج مربوط به اختلالات خونی خود بررسی کنید.

متخصص ارتودنسی باید از اختلال خونریزی شما آگاه باشد، در این صورت او می‌تواند بیش از پیش مراقب باشد تا از آسیب زدن و یا بریدن لثه در هنگام قرار دادن تجهیزات ارتودنسی (بندها و سیم‌ها) اجتناب کند. البته توجه داشته باشید که در بیشتر موارد قرار دادن بریس‌ها باعث خونریزی نمی‌شود. به عنوان یک اقدام پیشگیری کننده، متخصص ارتودنسی می‌تواند به شما نشان دهد که چگونه یک موم ارتودنسی را بر روی سیم‌ها قرار می‌دهد که از بافت لثه محافظت کند.

انجام دادن دستورات پس از درمان

پس از اتمام هرگونه درمان بر روی دندان، دندانپزشک دستورالعمل‌­های دقیقی را در اختیار شما خواهد گذاشت که باید در طول دوره بهبودی دهان، آنها را انجام دهید. یخ ممکن است برای کاهش تورم دهان پیشنهاد شود. هنگامی که در درمان ارتودنسی، دندانی کشیده شود، از خوردن غذاهای داغ بپرهیزد و سوپ بخورید و نیز دهان را چندین بار در روز آبکشی نمایید. بسیار مهم است که رژیم آمیکار (AMICAR) را که هماتولوژیست خود تجویز کرده است کامل کنید. متوقف ساختن زودهنگام استفاده از آمیکار، می‌تواند باعث وقوع خونریزی شود. دندانپزشک ممکن است توصیه کند که در صورت لزوم از مسکن‌های غیر آسپرینی استفاده کنید. (توجه داشته باشید که هنگامی که آمیکار تجویز شده است، دوره داروها باید در 5-6 روز تمام شود.)

امتیاز نوشته از نظر شما چند است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *